تسنیم/رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: حدود ۷۸ درصد اراضی کشاورزی کشور به صورت سنتی آبیاری شده و تنها ۲۲ درصد آنها مجهز به آبیاری نوین هستند اما ۵۲ درصد زمین‌های چهارمحال و بختیاری از این آبیاری مدرن برخوردارند.
غلامرضا شمانی صبح امروز در بازدید از پروژه‌های کشاورزی استان اظهار داشت: یکی از اهداف مهم وزارت کشاورزی، افزایش بهره‌وری آب است و یکی از راهکارهای اصلی جهت افزایش بهره‌وری آب تجهیز مزارع به روش‌های آبیاری مدرن است.
رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه آبیاری قطره‌ای نواری، یکی از روش‌های آبیاری مدرن محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: این نوع آبیاری برای کاشت محصولاتی اعم از ذرت علوفه‌ای، چغندر قند، پیاز، حبوبات و سیب زمینی استفاده می‌شود.
شمانی با بیان اینکه آبیاری در سنوات قبل در استان به صورت سنتی و غرقابی بود، افزود: در آبیاری سنتی راندمان آبیاری حدود 35 درصد بود اما اکنون با آبیاری مدرن و قطره‌ای نواری، راندمان آبیاری به 55 درصد رسیده است.
رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: این روش آبیاری اگر به خوبی و درستی انجام گیرد راندمان به بیش از 90 درصد می‌رسد و هر ساله حدود 1000 تا 1200 هکتار از زمین‌های چهارمحال و بختیاری مجهز به آبیاری قطره‌ای نواری هستند.
وی با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های پیشرو در استفاده از امکانات آبیاری نوین در کشور است، افزود: حدود 78 درصد اراضی کشاورزی کشور به صورت سنتی آبیاری شده و تنها 22 درصد آنها مجهز به آبیاری نوین هستند اما 52 درصد زمین‌های چهارمحال و بختیاری از این آبیاری مدرن برخوردارند.
رئیس اداره مهندسی زراعی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: استان چهارمحال و بختیاری بعد از هرمزگان دارای جایگاه دوم در استفاده از تجهیزات آبیاری مدرن در کشور است.
شمانی با اشاره به میزان 20 میلیارد تومان اعتبارات استان در کشاورزی استان اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال آبیاری مدرن 20 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان اجرا میشود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان چهارمحال و بختیاری را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEPpS8kVmT0jtIi9HQ
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در سروش :
http://sapp.ir/Shahrekordonline
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/161349632Cb884c715e3