ایرنا/ سیدمحمود سیدالحسینی روز سه شنبه در گفت و گویی اظهار داشت: با ابلاغ امهال وام کشاورزان خسارت دیده از حوادث طبیعی بر اساس بند خ ماده ۳۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، سود و جریمه دیرکرد وام کشاورزان بخشیده و اصل بدهی برای مدت سه سال تمدید می شود.
وی افزود: کشاورزان بدهکاری که سررسید وامشان در بازه زمانی اول مهر سال ۹۶ تا ۲۹ اسفندماه سال ۹۷ باشد، می توانند با مراجعه به یکی از شعب بانک کشاورزی استان برای امهال وام خود اقدام کنند.
وی با بیان اینکه امسال اصل وام برای سه سال تمدید می شود، خاطرنشان کرد: اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح و امهال وام کشاورزان خسارت دیده استان، ۲۳۸ میلیارد ریال است که این رقم به استان ابلاغ شده و استانداری هم تا کنون ۱۶۰ میلیارد ریال به بانک کشاورزی تخصیص داده است.
معاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک کشاورزی خراسان شمالی گفت: مابقی اعتبار ابلاغ شده، مربوط به سایر بانک‌ها است که در صورت عدم جذب، اعتبار به بانک کشاورزی تخصیص داده می شود تا نسبت به امهال وام کشاورزان خسارت دیده اقدام شود.
وی در باره جبران خسارت کشاورزان خسارت دیده از سیل امسال هم گفت: در این باره دولت پرداخت تسهیلات را در دستور کار قرار داده است تا با نرخ ارزان پرداخت می شود که اسامی افراد مشمول از طریق سازمان جهاد کشاورزی به این بانک اعلام خواهد شد.
معاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک کشاورزی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: خسارت دیدگان از سیل امسال می توانند از فرصت پیش رو برای امهال وام‌های خود اقدام کنند.
محدودیت اعتبار بخشش وام، کشاورزان استان را با مشکل مواجه کرد
سیدالحسینی گفت: کمبود اعتبار و محدودیت آن، اجرای بخشیدگی کارمزد و امهال وام کشاورزان این استان را در سال گذشته با مشکل و محدودیت روبه رو کرد.
معاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: پارسال در سطح کشور برای اجرای این طرح تنها ۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافت که سهم بانک کشاورزی استان از این رقم ۳۲۶ میلیارد ریال بود.
وی افزود: برای بخشش وام‌ها، بدهی‌های زیر ۸۰ میلیون ریال در اولویت قرار گرفت و پس از آن بدهکاران وام‌های کمتر از ۱۲۰ میلیون ریال و سپس وام‌های کمتر از ۱۶۰ میلیون ریال توانستند از این فرصت استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: بر این اساس تنها بدهکاران بانکی وام‌های زیر ۱۷۰ میلیون ریال استان از این فرصت استفاده کردند و ۳۲۶ میلیارد ریال اعتبار مزبور تنها برای بخشیدگی بدهی‌ها و جریمه های هشت هزار فقره پرونده بدهکار بانکی استان کفایت کرد.
سیدالحسینی گفت: بر اساس بند خ ماده ۳۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه سال ۹۷، ۱۴ هزار کشاورز استان مشمول استفاده از طرح امهال هستند.
معاون اعتبارات و بانکداری شرکتی بانک کشاورزی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: کشاورزان استان که مشمول این طرح هستند یکهزار و ۹۰۰ میلیارد ریال بدهکار هستند.
خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد و بخش زیادی از مردم در این بخش اشتغال دارند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45