ایرنا/کیهان عباسیان، معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم روز سه شنبه با صدور اطلاعیه‌ای ممنوعیت صادرات ماهی خشک از گمرک این سازمان را تکذیب کرد.
در این اطلاعیه که نسخه‌ای از آن در اختیار دفتر ایرنا قشم گرفت، آمده است: صادرات ماهی خشک با ارائه گواهی مربوط به منطقه و زمین محل تولید، تاییدیه محیط زیست و طی مراحل قانونی مربوط به صادرات و تعهدات مربوط، همانند گذشته انجام می‌گیرد.
عباسیان در این پیام افزود: صادرات ماهی خشک به عنوان یکی از مهمترین فعالیت‌های اقتصادی و صادرات فصلی جزیره در سال اخیر رشد چشمگیری داشته است.
وی ادامه داد: به دلیل مسائل بهداشتی و زیست محیطی، برای جلوگیری از این فرصت به تهدید جدی، ساماندهی مناسب توسط کلیه نهادهای مسؤول ضروری است.
به خطر افتادن سلامت ساکنان و گردشگران جزیره به وسیله حمل روباز و غیر بهداشتی (همراه با خونابه) در جاده‌ها، تصرف و بهره برداری بدون مجوز و آسیب رساندن به اراضی بدون اجازه مالک برای خشک کردن ماهی و تعطیل شدن و بیکاری فصلی واحدهای تولیدی پودر ماهی از جمله تهدیدات اشاره شده در این اطلاعیه است.
در بخش دیگری از این پیام آمده است: عده‌ای با انتشار اخبار غیرواقعی و با هدف تشویش اذهان و شانه خالی کردن از مسوولیت‌های اجتماعی و قانونی خود در صدد هستند تا با جو سازی در شبکه‌های اجتماعی و ایجاد فشار روانی بر مسؤولان، حق‌الناس و بیت‌المال را زیر پا گذاشته و از قانون بگریزند.
در انتهای این اطلاعیه آمده است: از عموم فعالان این حوزه انتظار می‌رود تحت تأثیر اخبار کذب قرار نگیرند و اطلاعات و راهنمایی‌های لازم را از مدیر شیلات و کشاورزی و یا گمرک سازمان منطقه آزاد قشم دریافت کنند.
از ابتدای سال جاری تا کنون، سه هزار و ۲۰۰ تُن ماهی خشک صادر شده است و این در حالی است که این رقم در طول سال گذشته چهار هزار و ۷۶۸ تُن بوده است.
هم اکنون حدود هشت هزار نفر در زنجیره صید تا صادرات ماهی خشک در جزیره قشم فعالیت می‌کنند.
شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، لارک و هنگام ۱۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و از تنگه هرمز به موازات ساحل استان هرمزگان در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان هرمزگان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر هرمزگان در تلگرام:
https://t.me/joinchat/AAAAAEMf_BpioJfkQL_L2A
آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today
آخرین خبر هرمزگان در سروش :
http://sapp.ir/Hormozgan.Online
آخرین خبر هرمزگان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159907840C378e037121