ایرنا/رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زابل به ۱۱۵ کیلومتر بر ساعت رسید و دید افقی در این شهر را به شدت کاهش داد.
محمود دیانتی اظهار داشت: سرعت لحظه‌ای وزش باد در زابل تا ساعت ۹ صبح امروز به ۱۱۵ کیلومتر بر ساعت رسید و دید افقی را در محدوده فرودگاه این شهر به ۲ هزار متر کاهش داد.
وی با بیان اینکه از دیروز بر شدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال سیستان و بلوچستان افزوده شده است، گفت: میانگین بیشینه ساعتی غلظت ذرات معلق در هوای زابل تا صبح امروز به ۱۵۷۹ میکروگرم بر متر مکعب معادل ۱۱ برابر حد مجاز رسید.
رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: وزش باد شدید و گردوخاک علاوه بر زابل در سایر شهرهای شمالی استان نیز رخ داد به طوریکه تا ساعت ۹ صبح امروز بیشینه سرعت وزش باد در زهک به ۸۶ کیلومتر بر ساعت رسید و گردوغبار حاصل دید افقی را به ۲ هزار متر کاهش داد.
وی بیان کرد: وزش باد دید افقی در برخی محورهای مواصلاتی شمال سیستان و بلوچستان نظیر زابل-هیرمند و زابل-زهک و زهک-هیرمند را به شدت کاهش داده است.
دیانتی تصریح کرد: روز گذشته نیز وزش باد شدید و توفان گردوخاک در شمال استان سبب تشکیل توده عظیم گردوغباری شد که تا شهرستان‌های سراوان و مهرستان در فاصله حدود ۵۰۰ کیلومتری از زابل نفوذ کرد.
وی ادامه داد: به سبب نفوذ گرد و غبار دید افقی شهر زاهدان به ۸۰۰ متر کاهش یافت و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر تا پنج برابر حد مجاز افزایش یافت.
رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش یابی وزش بادهای ۱۲۰ روزه تا آخر هفته در شمال استان ادامه دارد که پیش بینی می‌شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c