ایرنا/ این روزها تب و تاب و نگرانی های بسیاری درباره حمله ملخ به جنوب ایران وجود دارد، هرچند از گذشته تا کنون برخی افراد ملخ های مهاجم را می خورده اند.
هجوم ملخ صحرایی از کشورهای همسایه بخش وسیعی از استان های جنوبی کشور امنیت غذایی و پایداری عرصه های طبیعی کشور را با تهدید جدی مواجه کرده است.
بنا به اعلام وزارت جهاد کشاورزی از بهمن ماه 1397 تا بیستم خرداد این سال 145 مورد هجوم ملخ صحرایی در شش استان جنوبی خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و فارس وجود داشته که تعداد 135 مورد آن مربوط به بیستم فروردین تا بیستم خرداد 98 بوده است.
براساس اعلام "فائو" باید مبارزه با ملخ های صحرایی تا خرداد ماه امسال در سطح 250. تا 300 هزار هکتار از زمین های ایران انجام شود.
گذشته از آسیب ها و خسارات ملخ، از گذشته های دور هنگام حمله ملخ ها به مزارع، مراتع و باغ های استان های جنوبی، مردم آنها را می گرفتند و پس از تمیز کردن، کباب می کردند و می خوردند.
ملخ خواری
خلاف تصور عمومی خوردن ملخ نه فقط در میان برخی ملت ها که در میان مردم جنوب ایران نیز از گذشته تاکنون رایج بوده است. چنانکه در یکی از اشعار سعدی در قرن هفتم درباره هجوم ملخ و آمدن قطحی در سرزمین های اسلامی گفته شده:
نه در کوه سبزی نه در باغ شَخ
ملخ بوستان خورد و مردم ملخ

این بیت نشان می دهد که ملخ خواری از قرن هفتم در سرزمین های اسلامی دست کم در هنگام قحطی رواج داشته است.
هنوز هم در تدوال عامیانه، بسیارخواری و لاغرماندن را به خوردن یا شکل ملخ تشبیه می کنند.
در گذشته بعضی از مردم به شکار ملخ می رفتند و گاهی به دلیل اینکه هجوم ملخ ها باعث از بین رفتن محصولات و قحطی می شد، آن را نمک سود و برای چند روز انبار می کردند. ملخ خوراکی در فارس بر دونوع بود: یکی ملخ مصری یا کُناری که از نظر مردم گوشتش سفت تر و خوشمزه تر بود و دیگری ملخی که لاغر بود و بدنی پوچ داشت،
پیشینه حمله ملخ ها
علی اکبر جهرمی، شهروند هفتاد ساله جهرمی به خبرنگار ما گفت: پیش از انقلاب در جهرم از سال 1328 تا 1350 سه بار ملخ حمله کرد، البته بیشتر از سه شبانه روز نمی ماندند و هرجا شب می ماندند تا صبح هیچ اثری از درختان باقی نمی ماند.هربار ملخ ها می آمدند، آسمان سیاه می شد و انگار هوا ابری بود.
وی این را نیز گفت: دو نوع ملخ در این سال ها به جهرم حمله کردند؛ یکی ملخ دریایی و زردرنگ بود و چون از روی دریا بود به آن نام دریایی می گفتند و دومی ملخ مصری و قرمز رنگ بود. البته مردم هم از این ملخ ها می گرفتند و کباب می کردند می خوردند.
سال 1329 دو هواپیمای سم پاشی زردرنگ به جهرم آمدند که آشیانه آنها پشت پادگان قدیم جهرم بود. این هواپیماهای سم پاشی روی باغ های جهرم پرواز و سم پاشی می کردند.
همچنین مجهز به دستگاهی بودند که هنگام حرکت ملخ ها را در توری هم می انداخت و آن ها را چرخ می کرد.
علی اکبر جهرمی گفت: در سال 29 ما باغی به نام باغ کُناری در اجاره داشتیم که ملخ به آنجا حمله کرد و شب ماند. صبح که رفتیم ملخ ها رفته بودند و از نخل ها فقط گرزشان به جا مانده بود.
سفر ملخ دریایی
از سال گذشته (97) ملخ های دریایی از صحرای عربستان به ایران حمله کردند و از طریق هرمزگان وارد استان های خوزستان، بوشهر، هرمزگان و فارس شدند.
ملخ های صحرایی گونه ای از آفت کشاورزی است که طول بدن آن پس از بلوغ به 15 سانتی متر می رسد. این ملخ ها زرد رنگ هستند و در طول عمر خود بیش از 500 گرم انواع محصولات کشاورزی را مصرف می کنند.
ملخ صحرایی یکی از مضرترین گونه ملخ است که بومی ایران نیست و در کشورهای دیگر به نام ملخ صحرایی یا بیابانی نامیده می شود و چون معمولاً از روی خلیج فارس پرواز می کند و خود را به ایران می رساند به همین علت در ایران به آن «ملخ دریایی» نیز می گویند.
ملخ دریایی، قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و خسارت آن در حالت تهاجمی بسیار زیاد است، دسته های پیاده ملخ ها و ملخ های بالدار هرگونه سبزی را که در سر راه خود ببینند از علوفه، غلات، صیفی، درختان و حتی علف های هرز را از بین می برند.
ملخ صحرایی در همه مراحل رشد یک گیاه تأثیرگذار است، سالانه چهار تا پنج نسل از آن می تواند تولید شود که این روند رشد، در کنار همه چیزخوار بودن این آفت، می تواند موجودیت کشاورزی یک کشور را به خطر اندازد.
این آفت یکی مخرب ترین آفت های محصول کشاورزی و باغی است که هجوم آن می تواند خسارت شدیدی به محصولات کشاورزی وارد کند به طوری که در برخی کشورها موجب بروز قحطی شده است.
این نوع ملخ از محصولات زراعی، باغی، گیاهان و تنه درختان تغذیه می کند و گستره و محدوده برخی دسته های این ملخ ها به یک هزار و 200 کیلومتر می رسد و در هر دسته میلیاردها ملخ وجود دارد.
یک ملخ صحرایی می تواند روزی 2 برابر وزن خود غذا بخورد که همین موضوع عمق فاجعه را نشان می دهد، بنابراین یک دسته یک هزار و 200 کیلویی می تواند روزانه میانگین 150 هزار تن محصول کشاورزی را نابود کند.
خاستگاه این آفت بیشتر عربستان و همچنین مراکش و کشورهای آفریقایی است.
آفت ملخ، آفتی عمومی به حساب می آید و برابر قانون دولت موظف است با آن مبارزه کند. با توجه به حضور ملخ در شهرهای جنوبی فارس، معلوم نیست در روزهای آینده و با زاد و ولد این ملخ چه اتفاقی رخ خواهد داد اما جهاد کشاورزی فارس مناطق آلوده را سم پاشی می کند.
ملخ صحرایی بیشتر در مناطق مرطوب و ساحلی ظاهر می شود و در کنار ساحل نیز تخم ریزی می کند.
ملخ در فارس
این نوع ملخ یک بار در دهه چهل و یک بار نیز در دهه 70 وارد ایران شد که در دهه 40 خسارات بسیاری بر جای گذاشت.
شهرام فلامرزی مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین گفت: یک کانون آلودگی 30 هکتاری به ملخ صحرایی بالغ در این شهرستان شناسایی شد.
شهرستان های لارستان، زرین دشت، کازرون و گراش چهار شهرستانی هستند که در مرحله کنونی بیشترین عملکرد را در مقابله با ملخ های صحرایی داشته اند و سم پاشی هوایی نیز باری دیگر در شهرستان داراب به دلیل همجواری با استان هرمزگان، آغاز شده است.
مدیر جهاد کشاورزی جهرم گفت: ساعت 23 روز 17 خرداد عملیات ردیابی و شناسایی کانون آلودگی ملخ صحرایی در روستای چدرویه بخش کردیان شهرستان جهرم آغاز شد.
محمدرضا شهابی گفت: پیش بینی می شود منطقه ای به وسعت 200 هکتار در شهرستان جهرم مورد هجوم آفت ملخ قرار گرفته باشد.
وی در مصاحبه با خبرنگار ما اظهار کرد: چهار دستگاه سم پاش با استفاده از سم مالاتیون عملیات سم پاشی را در منطقه ای به وسعت 30 هکتار انجام می دهند و احتمالاً سطح مبارزه با آفت ملخ در این شهرستان افزایش می یابد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس با اشاره به اعلام هجوم ملخ ها به فارس گفت: تمام دستگاه های اجرایی استان با محوریت جهاد کشاورزی آمادگی لازم برای مقابله با این پدیده را داشته باشند.
سید احمد احمدی زاده، افزود: با توجه به اینکه حجم هجوم ملخ های صحرایی در دسته های پنج تا 15 میلیونی پیش بینی شده، بنابر این ضرورت دارد که دستگاه ها آمادگی داشته باشند تا به هرگونه کمکی که از آنها مطالبه شد به سرعت پاسخ دهند.
وی اضافه کرد: اگر در حوزه پیش بینی و پیشگیری کوتاهی کنیم کار به مقابله خواهد کشید که هزینه بر و آسیب رسان خواهد بود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس پیشتر با اعلام وضعیت هشدار گفت: بنا بر گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، 10 تا 20 توده جدید ملخ های صحرایی و هر توده با جمعیتی افزون بر 50 میلیون ملخ وارد کشور می شوند.
محمدمهدی قاسمی در نشست اضطراری و فوق العاده "کمیته پایش و مبارزه با ملخ" استان افزوده بود: موج جدید ملخ از 20 خردادماه جاری وارد کشور می شود؛ به دلیل وجود باغ ها و مزارع سرسبز، بخش عمده ای از این جمعیت به استان فارس هجوم می آورند.
وی گفت: خطر بیخ گوش ماست از این رو نباید غافلگیر شویم و باید با برنامه ریزی و بسیج امکانات و تجهیزات خسارت ملخ را به حداقل برسانیم.
به گفته قاسمی از همه امکانات مجموعه جهاد کشاورزی و دستگاه های وابسته اعم از امور عشایر، تعاون روستایی، منابع طبیعی و دامپزشکی در سم پاشی استفاده و در مکان های مورد نیاز سم مجانی توزیع می شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه هم اکنون 14 شهرستان در این استان درگیر مبارزه جدی با ملخ هستند، اضافه کرد: باغداران و کشاورزان در عملیات سم پاشی محصولات خود و عرصه های طبیعی مشارکت کنند چرا که بدون کمک مردم مبارزه با این آفت امکان پذیر نیست.
وی جمعیت ملخ در عرصه های منابع طبیعی را به دلیل دور از دید بودن یکی از مشکلات اساسی دانست و افزود: از این پس با توجه به ورود ملخ به مزارع و باغ ها، عرصه های طبیعی باید توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس و با حساسیت بیشتری رصد شود.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه امکانات و تجهیزات از پهنه های کشاورزی تا سطح شهرستان به تفکیک بررسی و جهت مبارزه برنامه ریزی شده است، گفت: تشکیل ستاد مبارزه با ملخ به ریاست فرماندار و نایب رئیسی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ها در دستور کار قرار دارد که برای هر شهرستان یکی از مدیران ارشد ستادی سازمان، به عنوان معین معرفی شده است.
مقابله با ملخ در فارس
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس همچنین با اشاره به مشاهده ملخ صحرایی در 14 شهرستان استان گفت: تاکنون بیش از 16 هزار هکتار از اراضی استان فارس با هدف مقابله با ملخ صحرایی سمپاشی شده است.
حمید دبیری با بیان اینکه مبارزه و پایش مزارع و منابع طبیعی استان فارس همچنان ادامه دارد اضافه کرد: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در استان فارس، افزون بر 50 هزار هکتار از اراضی استان برای مقابله با ملخ صحرایی باید سم پاشی شود.
وی درباره مبارزه با ملخ های صحرایی در شهرستان های استان نیز گفت: در فاز اول مبارزه با ملخ های صحرایی تنها 6 شهرستان با ملخ صحرایی مواجه شده بودند که اقدامات مراقبتی در این شهرستان ها صورت پذیرفت و در فاز دوم-مرحله کنونی- 13 شهرستان در حال مقابله با پوره های ملخ های صحرایی هستند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بیان کرد: شهرستان های گراش و ممسنی نسبت به سایر شهرستان ها دارای تراکم بیشتری از ملخ هستند و مبارزه با این آفت در این شهرستان ها بیشتر از مکان های دیگر در جریان است.
وی با بیان اینکه از بهمن پارسال تاکنون بیش از سه هزار و 400 هکتار از اراضی فارس سم پاشی شده است افزود: طی دو روز اخیر بیش از 300 هکتار از اراضی استان فارس سم پاشی شده است لیکن رصد و پایش مزارع و منابع طبیعی استان فارس همچنان ادامه دارد.
دبیری درباره سم پاشی در مناطق نیز عنوان کرد: برخی از مناطقی به علت سختی در جابه جایی تجهیزات، سم پاشی به صورت دستی و با استفاده از سم پاش پشتی صورت می گیرد که حضور مردم و کمک به نیروهای جهاد کشاورزی برای کنترل پوره های ملخ صحرایی بسیار حائز اهمیت است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس اظهار کرد: ادوات مبارزه با پوره ها و ملخ صحرایی در استان فارس به صورت روزانه در اختیار شهرستان ها قرار می گیرد و با توجه به تمهیداتی که در استان در نظر گرفته شده است کمبودی در استان فارس در این زمینه وجود نخواهد داشت.
مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفته بود: از دهم بهمن ماه پارسال تاکنون بیش از 205 هزار هکتار از مناطق آلوده استان های جنوبی با ملخ صحرایی مبارزه شیمیایی انجام شده است.
توصیه های جهاد کشاورزی برای مبارزه با ملخ
ادارات جهاد کشاورزی در اطلاعیه های مختلف خود به مردم هشدار داده اند که در صورت مشاهده دسته های ملخ، به سرعت با نزدیکترین مرکز جهاد کشاورزی تماس بگیرند.
به کشاورزان نیز اعلام شده که لازم است تراکتورها، سم پاش ها، تانکرهای آب و حتی سم پاش های کوچک کولی و همه وسایل مرتبط با سمپاشی خود را تمیز و آماده کنند تا در صورت نیاز احتمالی به سرعت قابل دسترسی باشند.
در مناطقی که ملخ به آن ها حمله کرده، تراکتوردارانی که سم پاش دارند نیز سریع خود را به دهیاران یا نمایندگان جهاد کشاورزی معرفی کنند.
هچنین زنبورداران کندوهای خود را به سرعت کوچ دهند و دامداران علوفه مورد نیاز حیواناتشان را هرچه سریع تر تهیه و انبار کنند.
زارعین مناطق آلوده نیز در برداشت گندم و جو تعلل نکنند و در صورتی که محصولشان آماده برداشت است، سریع تر اقدام کنند.
در صورت انجام سم پاشی در هر منطقه ای با اسپری رنگ روی زمین یا روی مقوای بزرگ قابل دید، تاریخ و ساعت سم پاشی نوشته شود.
مردم عادی نیز از مصرف ملخ های مرده برای خوراک انسان، دام و ماکیان به شدت خودداری کنند، چرا که سمی است.
همچنین باتوجه به احتمال تغذیه پرندگان وحشی از ملخ های مرده سم پاشی شده، طی این مدت از شکار و مصرف پرندگان آزاد خودداری شود.
همچنین لازم است مردم از مصرف آب های جاری نزدیک به مناطق سم پاشی شده، اکیداً خودداری کنند.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913