فارس/ در اینکه شرایط اقتصادی هزینه‌های سرسام‌آوری بر خانواده‌ها به ویژه اقشار کم درآمد تحمیل کرده شکی نیست اما قرار هم نیست این هزینه‌ها از جیب شهروندان جبران شود.
صنف تاکسیرانی دهدشت سال گذشته با تجمع اعتراض‌آمیز خواستار افزایش کرایه تاکسی شدند، رانندگان البته قبل از تصویب و ابلاغ نرخ جدید کرایه دلخواه از مسافران گرفتند و در واقع مسؤولان را در یک عمل انجام شده قرار دادند.
در نشست بررسی درخواست رانندگان فرماندار از نمایندگان این صنف تعهد گرفته بود که نرخ تا 25 درصد افزایش پیدا کند اما تا دو سال باید این نرخ ثابت بماند.
بنابراین بدون مصوبه کمیته انطباق و به صورت تعهدی کرایه حمل و نقل درون شهری برای تاکسی‌ها و آژانس‌ها تعیین و 700 تومان اعلام شد اما طولی نکشید که برخی از رانندگان نبود سکه صد تومانی را بهانه کرده و کرایه را به 800 افزایش دادند.
همین تعیین نرخ بدون بررسی کارشناسی و تصویب در کمیته انطباق رانندگان را به ادامه روند اعتراضی و تعیین نرخ جدیدتر ترغیب کرد.
مدتی است برخی از رانندگان به صورت خودسرانه کرایه را تا یکهزار تومان افزایش داده و در پاسخ به اعتراض مسافر در حالی می‌گویند نرخ جدید است که فرمانداری اعلام کرده که هیچ گونه افزایش قیمتی تاکنون در کمیته انطباق مصوب نشده است.
روز گذشته جمعی از رانندگان با تجمع مقابل فرمانداری خواستار افزایش دوباره نرخ کرایه شدند این در حالی است که از افزایش 25 درصدی نرخ کرایه و تعهد تثبیت دو ساله نرخ معین کمتر از یک سال می‌گذرد.
هر چند در کهگیلویه مدتی است در نرخ همه اقلام کالا و خدمات مسؤولان نقشی ندارند کنترل از دست آنها خارج شده و خودسرانه از سوی فروشندگان تعیین می‌شود اما ادامه این روند قطعا باعث بی‌نظمی، ناهنجاری و بروز تخلفات عدیده خواهد شد.
اگر تجمع دیروز رانندگان منجر به افزایش دوباره کرایه شود فردا دیگر صنوف هم جلوی فرمانداری به صف خواهند شد و هر گونه اعتراض و اعتصابی امنیت شهرستان را خدشه‌دار می‌کند.
این امر طبیعی است که سالانه کرایه حمل و نقل عمومی افزایش یابد اما این افزایش باید منطقی، کارشناسی و طوری باشد که به مردم فشار تحمیل نشود، مردم امادگی افزایش منطقی کرایه را دارند ولی توان پرداخت بیش از حد آن را ندارند و نقض تعهد را نمی‌پذیرند.

ابراهیم خنجری در گفت‌وگویی در خصوص درخواست اعتراض‌‌آمیز رانندگان تاکسی اظهار داشت: روز گذشته تعدادی از رانندگان با تجمع خواستار افزایش نرخ کرایه بودند.
معاون فرماندار کهگیلویه با اشاره به مصوبه شورای شهر مبنی بر افزایش کرایه به یکهزار تومان گفت: این مصوبه در کمیته انطباق فرمانداری رد شد.
خنجری افزود: روز گذشته در نشست با نماینده صنف تاکسیرانی و با حضور نماینده نیروی انتظامی اعلام کردم تا زمان بررسی درخواست افزایش کرایه در مرکز استان، رانندگان حق افزایش خودسرانه کرایه ندارند و باید 800 تومان به ازای هر کورس دریافت کنند.
با توجه به افزایش 25 درصدی کرایه حمل و نقل درون شهری در سال گذشته و تعهد مبنی بر عدم افزایش دوباره این نرخ تا دو سال، لازم است با متخلفان به شدت برخورد شود.
گشت‌های نظارت تاکسیرانی نیز به صورت مرتب در سطح شهر فعال شوند و اجازه ندهند معدود رانندگان متخلف به میل خود نرخ تعیین کنند.
رانندگان تاکسی به جای اصرار بر رسیدن کرایه به هزار تومان نسبت به تجهیز خودرو به سیستم پرداخت الکترونیکی اقدام کنند؛ با این کار مشکل پول خرد حل می‌شود و مسافر مجبور نیست برای کورس کوتاه بیش از نرخ تعینی(700 تومان) پرداخت کند.
نرخ کرایه حمل و نقل درون شهری به پیشنهاد شورای شهر و با مصوبه کمیته انطباق قابل اعمال است ضمن اینکه اگر قرار بر تغییر نرخ باشد مختص تاکسی‌ها نیست و آژانس‌های درون شهری را هم باید شامل شود.
از شهروندان انتظار می‌رود با آگاهی از مقررات و حق خود در جامعه از بروز تخلفات جلوگیری کنند، شکایت از تاکسی‌های متخلف را جدی بگیرند و با شماره 32261100 در میان بگذارند تا باعث تکرار این تخلفات در حمل و نقل درون شهری نشوند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کهگیلویه و بویراحمد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEHe2Udy6NymWhYoJA
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj.today
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در سروش :
http://sapp.ir/yasuj.online
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158924800C1f20897277