ایرنا/معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان از صدور ۲ هزار و ۲۲۴ فقره پروانه شکار طی سال گذشته در این استان خبر داد و گفت: این اقدام بعد از پنج سال ممنوعیت صدور پروانه شکار انجام شده است.
شهاب محمدی روز چهارشنبه اظهار داشت: بعد از محدودیت پنج ساله در ممنوعیت صدور پروانه شکار، سال گذشته این ممنوعیت برداشته و مجوز برای متقاضیان واجد شرایط صادر شد.
وی با اشاره به اینکه اختیار صدور پروانه شکار و صید به استان‌ها واگذار شده است، افزود: یکی از مطالبات و درخواست‌های شکارچیانی که مجوز حمل اسلحه شکاری دارند، برداشتن این ممنوعیت بود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان اضافه کرد: برای اینکه این افراد به سمت شکار غیرمجاز سوق پیدا نکنند بعد از انجام بررسی‌های لازم در ارتباط با جمعیت و وضعیت گونه‌های مختلف پرندگان و ماهی، این تعداد پروانه شکار در استان صادر شد.
محمدی یادآور شد: از این تعداد صدور پروانه شکار، ۱۳۳ پروانه مربوط به شکار خوک، ۷۶۹ فقره پرندگان خشک زی، ۷۹ پروانه مربوط به پرندگان آبزی، ۲۱۶ فقره مربوط به سهره، یک هزار و ۱۸ فقره هم مربوط به صید ماهی بوده است.
وی مدت اعتبار پروانه‌های شکار صادر شده را چهار ماه اعلام کرد و گفت: هر فقره پروانه برای یک گونه مشخص صادر می‌شود و متقاضیان به غیر از این، اجازه شکار گونه‌های دیگر را ندارند.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان تاکید کرد: تاکنون در استان برای شکار چهارپایان از جمله کل و بز، قوچ و میش پروانه شکار صادر نشده است.
استان کردستان دارای چهار منطقه حفاظت شده و یک پناهگاه حیات وحش شامل منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار، پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصر به فرد ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی قرار داده است.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34