زاهد نیوز/شب گذشته بر اثر وزش شدید بادهای 120 روزه در منطقه سیستان، قدیمی ترین درخت خرمای این خطه از استان، از ریشه کنده شد و بر زمین افتاد.
بر اساس اطلاعات بدست آمده از منابع محلی، قدیمی ترین درخت خرمای سیستان در دهستان گوری از توابع بخش جزینک شهرستان زهک، به دلیل شدت باد از ریشه کنده و بر زمین افتاد.
رئیس شورای اسلامی دهستان گوری با تائید این خبر گفت: این درخت قدیمی ترین درخت منطقه سیستان با طول بیش از 23 متر بوده است که سالیان سال مردم از میوه آن بهره مند شده اند.
عیسی تنها جهانتیغ افزود: این درخت در نزد مردم محلی به نام «پیش صوفه» معروف بوده است.
وی ادامه داد: چندی پیش نیز به دلیل بی احتیاطی فرد یا افرادی در نزدیکی این درخت آتشی برپا شده بود که در راستا و حفاظت از این میراث طبیعی نامه ای از سوی شورای دهستان گوری به اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان زهک اطلاع رسانی لازم انجام شده بود اما متاسفانه پیگیری نامه مشمول مرور زمان شد.
وی بیان کرد: وزش بادهای 120 روزه در چند روز اخیر، باعث بروز خسارت به اراضی و باغات کشاورزی شده است.
شایان ذکر است براساس برخی گفته های بزرگان این روستا، درختان حوزه بم و بخشی از بلوچستان از نژاد این درخت هستند و از این ‏منطقه به دیگر مناطق انتقال داده شده اند.‏همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c