تسنیم/با وجود آمار بالا و افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد در محله‌های شهری مانند منظریه، میرآباد و برون‌پهنه و غرب شهرکرد هیچ اقدامی برای کنترل این آسیب اجتماعی صورت نگرفته است.
این روزها با عبور از محله‌های مختلف شهرکرد مانند منظریه، میرآباد، برون‌ پهنه و جنوب شهر شاهد تردد سگ‌های ولگرد به صورت گله‌ای هستیم البته حضور این حیوانات در فازهای مختلف قطب صنعتی نیز به چشم می‌‌خورد.
امنیت و سلامت محیط شهری اگرچه از مطالبات مردمی در همه جوامع است اما حضور این حیوانات علاوه بر افزایش گزش، امنیت منطقه را برای کودکان، دانش‌آموزان، سالخوردگان و گروه‌های مختلف از بین برده است.
محسن آذری‌پور در شهرکرد با اشاره به اینکه در چهارمحال و بختیاری آمار گزش در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش داشته است، گفت: طی چندسال اخیر موردی از بیماری هاری در استان گزارش نشده است.
وی با بیان اینکه کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد باید توسط دستگاه‌های مربوطه مانند دهیاری‌ها، شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها انجام شود، افزود: این اقدام باید از طریق قانونی انجام شود، در گذشته محدود کردن جمعیت این حیوانات از طریق شکار صورت می‌گرفت که با مخالفت طرفداران محیط زیست و حیات‌وحش به زنده‌گیری تغییر یافت.
معاون فنی مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه زنده‌گیری سگ‌های ولگرد نیازمند ایجاد زیرساخت‌هایی برای نگهداری این حیوانات است، اضافه کرد: به دلیل زمانبر بودن ایجاد زیرساخت‌های زنده‌گیری سگ‌های ولگرد و جلوگیری از روش اتلاف، جمعیت این حیوانات در حال افزایش است.
آذری‌پور با بیان اینکه با افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد طبعاً آمار گزش نیز افزایش می‌یابد، ادامه داد: اقدامات پیشگیرانه و واکسیناسیون مورد نیاز برای بیماران در مراکز درمان انجام می‌شود امام به دلیل هزینه بالای انجام واکسیناسیون در همه جلسات نظر دستگاه‌ها بر این است که محدود کردن جمعیت سگ‌های ولگرد باید صورت گیرد.
وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های مربوطه برای کاهش آمار گزش باید به هر نحوی جمعیت سگ‌های ولگرد را کاهش دهند، گفت: نامناسب بودن چهره مناطق شهری و آسیب به امنیت افرادی که در این محدوده تردد می‌کنند از دیگر عوارض حضور سگ‌های ولگرد در جوامع شهری است.
معاون فنی مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه مسئله گزش سگ‌های ولگرد بالقوه می‌تواند خطرناک باشد، افزود: هرچند اقدامات پیشگیرانه و واکسیناسیون در سطح استان انجام می‌شود اما در اثر عدم مراجعه فرد به مراکز درمانی گزش می‌تواند منجر به هاری شود که قطعاً کشنده است.
آذری‌پور با بیان اینکه با بالابودن خطر گزش باید محدود کردن جمعیت سگ‌های ولگرد در اسرع وقت انجام شود، اضافه کرد: بیشترین موارد گزش در شهرستان‌های شهرکرد، لردگان و کوهرنگ گزارش شده که مربوط به سگ‌های بلاصاحب بوده است.
وی به افرادی که به هر نحوی مورد گزش سگ‌های ولگرد، صاحب‌دار و گله و حیوانات وحشی از قبیل روباه، شغال، گربه و موش خرما قرار گرفتند توصیه کرد؛ در اسرع وقت به مراکز درمانی و پیشگیری از بیماری هاری مراجعه کنند تا محل زخم مورد شست‌و‌شو قرار گیرد و واکسیناسیون به صورت کامل انجام شود.
با وجود پیگیری‌های خبرنگار این خبرگزاری از دستگاه‌های مربوطه مشخص شد که معاون خدمات شهری شهرداری شهرکرد مسئول ساخت محلی برای نگهداری سگ‌های ولگرد شهر است اگر چه طبق مصاحبه‌های موجود ساخت این سایت در منطقه رحمتیه با پیشرفت فیزیکی بالایی همراه است اما متأسفانه در حال حاضر اقدامی برای کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد صورت نگرفته است.
در دسترس و پاسخگو نبودن معاون خدمات شهرداری شهرداری شهرکرد حاکی از این امر است که همانند گذشته رفاه نسبی و جان مردم برای مسئولان شهری جایگاهی ندارد.
با وجود اینکه عاقبت ناگوار ابتلا به بیماری هاری و مرگ فرد مبتلا در برخی موارد گزش سگ‌های ولگرد وجود دارد از مسئولان خواهشمندیم تا محدودکردن جمعیت سگ‌های ولگرد نیز مانند عملیات عمرانی شهری به سال‌های آینده موکول نشود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان چهارمحال و بختیاری را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEPpS8kVmT0jtIi9HQ
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در سروش :
http://sapp.ir/Shahrekordonline
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/161349632Cb884c715e3