ایرنا/یک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان گفت: بر خلاف تصور عموم مصرف آب آشامیدنی این استان سنگ ساز کلیه نیست بلکه عوامل دیگری در ظهور و بروز آن دخالت دارد.
دکتر حسن یاری افزود: بسیاری از شهروندانی زنجانی تصور می‌کنند که آب استان به دلیل نوع خواص آن در بروز سنگ کلیه دخالت داشته در حالی که باید به عوامل دیگری توجه کرد.
وی اظهار داشت: کشورهای ایران، ترکیه و کشورهای عربی، شمال آفریقا و خاورمیانه جزو مللی هستند که به خاطر خشکی آب و هوا، نوع تغذیه و عوامل ژنتیکی روی کمربند تولید سنگ در کلیه و سیستم ادراری قرار دارند که این میران در برخی نقاط کشورمان بیشتر مشاهده می‌شود.
این مسئول ادامه داد: زمینه خانوادگی، چاقی و نوع رژیم‌های غذایی، عدم تحرک کافی، مصرف نوشابه‌های گازدار، رژیم‌های پرنمک از عوامل ایجاد سنگ کلیه در افراد است و به این فاکتورها باید توجه شود.
وی اضافه کرد: برای درمان سنگ کلیه در افراد راه‌های متعددی وجود دارد که با توجه به نوع سنگ و علائم تشخیصی درمان‌ها انجام می‌گیرد.
این فوق کلیه و مجاری ادراری مرکز آموزشی و درمانی فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان ادامه داد: سنگ کلیه در فرد می‌تواند بدون هیچ علائم مشخصی بروز کند و با یک درد بسیار شدید خود را نشان می‌دهد.
وی اظهار داشت: تغییر رنگ ادرار، درد خفیف تا مزمن در پهلو و درد ناگهانی و شدید به همراه استفراغ از علائم تشخیص سنگ کلیه در افراد است.
یاری افزود: این در حالی است که در روزهای داغ فصل تابستان به دلیل فعالیت بیشتر تعریق بدن افزایش می‌یابد و این موضوع به نوبه خود نیاز بدن به مایعات را افزایش می‌دهد.
وی خاطر نشان کرد: بر این اساس متخصصان مصرف ۶ تا هشت لیوان مایعات را در روز برای عموم افراد توصیه می‌کنند و در این میان خوردن هر نوع خوراکی از جمله نوشیدن آب درحد تعادل اهمیت زیادی دارد.
به گفته این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، مردان بیش از زنان مستعد ابتلاء به این بیماری هستند که این قشر بیشترین مراجعه‌کنندگان سنگ کلیه را به مراکز بیمارستانی تشکیل می‌دهند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today
آخرین خبر زنجان در سروش :
http://sapp.ir/zanjan.online
آخرین خبر زنجان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157155328C029a2ee5cd