مهر/ وحید شاهپسندی در گفتگویی با بیان اینکه علت های رانش زمین می تواند در روستاها برگرفته از جنس مصالح باشد چرا که وقتی با آب فراوان برخورد دارد فاصله بین مولکول ها بیشتر می شود، اظهار کرد: هنگامی که میزان رطوبت افزایش یابد و آب به خاک بیشتر جذب شود، خاک حالت صابونی (لیز) پیدا کرده و در نهایت رانش رخ می دهد.
شاهپسندی با اشاره به اینکه برخی ساخت و سازها در روستاهای خراسان شمالی بدون نظارت مهندسان و توسط خود افراد انجام می شود، افزود: سنگینی مصالح استفاده شده در ساخت و سازهای بدون نظارت موجب می شود با نخستین بارندگی مواد خاک با آب آغشته و حالت صابونی ایجاد کند و در نهایت مصالح از جدا و رانش به وجود می آید.
وی تصریح کرد: همچنین در برخی از موارد برق نیز پدیده رانش زمین را به وجود می آورد.
مسئول فنی آزمایشگاه آب و خاک خراسان شمال بیان کرد: در استان روستاهایی مانند گلی که در مسیر دامنه شمالی و همچنین در سطح شیب دار قرار دارد با وقوع بارندگی های بیش از اندازه دچار رانش می شود.
شاهپسندی با اشاره به اینکه وجود روان آب های سطحی و وجود شکستگی لوله های فاضلاب در گذشته سبب شده تا این روستا در معرض رانش قرار بگیرد، گفت: در گذشته پیش بینی هایی در این رابطه شده که وجود ساخت و سازها، شکستگی لوله های فاضلاب و وجود روان آب ها در این روستا سبب رانش زمین می شود.
وی تاکید کرد: روستاهایی که در معرض رانش زمین قرار دارند نباید مجوز ساخت و ساز و عوامل کشاورزی داده شود و تا حد امکان از توسعه روستاها جلوگیری تا رانش زمین رخ ندهد.
کارشناس فنی آزمایشگاه آب و خاک خراسان شمالی اظهارکرد: ضرورت دارد مطالعاتی در زمینه رانش زمین روستاهای استان انجام و همچنین طرحی در قالب جلوگیری از رانش زمین نوشته شود.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45