مهر/رئیس اداره حفاظت محیط زیست سرباز از مشاهده چند سر تمساح در آبنمای «لکسر» شهر «پیشین» در محدوده این شهرستان خبر داد.
بهزاد دهواری اظهار داشت: در پی افزایش آب سد پیشین، پر آب شدن سرشاخه‌های ورودی آب به خصوص سرشاخه ورودی آب شهر پیشین و مشاهده چند سر تمساح در حد فاصل آب نمای «لکسر» در مرکز شهر در راستای حفاظت از این گونه جانوری و پیشگیری از خطرات احتمالی برای شهروندان جلسه‌ای با قید فوریت با حضور مسئولین بخش در محل بخشداری بخش «پیشین» برگزار شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سرباز افزود: تمساح پوزه کوتاه (گاندو) یک گونه جانوری تا حدودی خجالتی است و کمتر به مناطق مسکونی نزدیک می‌شود از این‌رو در جلسه مذکور علل نزدیکی این گونه به مناطق مسکونی و حضور در آبنمای مرکز شهر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
وی ادامه داد: باتوجه به بررسی های میدانی انجام شده مشخص شد که در اطراف منطقه مورد بحث مراکز عرضه نگهداری و فروش مرغ زنده وجود دارد که ضایعات این مراکز به حاشیه رودخانه ریخته می‌شود و همچنین در این منطقه حیواناتی از قبیل سگ های ولگرد، خدنگ و روباه که مورد تغذیه تمساح قرار می گیرند وجود دارند که این موضوع سبب شده که تمساح ها جهت تغذیه به این قسمت از رودخانه وارد شوند.
دهواری تصریح کرد: در پایان این جلسه مقرر شد که تابلوهای شنا ممنوع و زیستگاه تمساح در طول مسیر رودخانه و نقاط حساس نصب شود، حاشیه رودخانه از ضایعات مرغداری ها پاکسازی شود، در خصوص صدور اخطاریه های زیست محیطی برای مرغ فروشی های متلخف و مراکز آلاینده محیط زیست در حاشیه رودخانه اقدام شود.
وی افزود: زنده گیری و انتقال تمساح های سرگردان این منطقه به حوضچه سد پیشین با همکاری شهرداری و اطلاع رسانی مردمی از طریق فضای مجازی و تریبون نماز جمعه در خصوص زیستگاه های تمساح مردابی و عدم نزدیک شدن شهروندان به این گونه نادر از جمله دیگر اقدامات مدنظر است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c