فارس/دبیر سیاسی انجمن اسلامی مستقل دانشگاه تهران با اشاره به طرح جمع‌آوری دست‌فروشان از چهار راه ولیعصر و محدوده تئاتر شهر گفت: مسئولان مربوطه باید با لغو فوری این طرح، بررسی آن را به کارگروه های تخصصی بسپارند.
امیر حسین رستمی دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران با اشاره به آغاز طرحی موسوم به انضباط شهری در برخورد با دست‌فروشان در چهار راه ولیعصر (عج) و محدوده تئاتر شهر گفت: این مورد قابل چشم‌پوشی نیست که اطراف محوطه تئاتر شهر و همچنین تقاطع خیابان‌های انقلاب و ولیعصر نیازمند ساماندهی دستفروشان است؛ اما به دلایل گوناگونی، این طرح نمی تواند راه حل مناسبی برای رفع این امر باشد.
وی ادامه داد: فشارهای اقتصادی حاصل از سوء مدیریت نهادهای اجرایی از یک سو، و تحریم های ظالمانه از سوی دیگر، غریب به ٢٠٠٠ نفر از طریق پهن بساط و دست فروشی کردن به کسب روزی حلال برای خانواده های خود می پردازند و این ممنوعیت می‌تواند معیشت این افراد که شامل جوانان بیکار، زنان سرپرست خانوار، مردان سالخورده و خانواده های آنان را تحت الشعاع قرار می‌دهد می‌تواند اثرات سوء اجتماعی ناشی از این اقدام افراد قابل توجهی از جامعه را تحت تأثیر قرار دهد.
رستمی تاکید کرد: تصمیمی به این مهمی که مستقیماً می‌تواند به بهانه سد معبر و امنیت اجتماعی و زیباسازی شهر معیشت ٢ هزار نفر و با حساب افراد تحت تکفل تا حداقل ٥ هزار نفر را تحت تاثیر قرار دهد، نیازمند بررسی های دقیق تر و کارشناسی تر است به طوری که معیشت این تعداد قابل توجه در هاله ای از ابهام باقی نماند.
این فعال دانشجویی یادآور شد: طبق تفسیر مرکز پژوهش های مجلس دست فروشی مصداق تبصره یک بند دو ماده ٥٥ قانون شهرداری و سد معبر نیست و همچنین ماده سوم قانون نظام صنفی فعالیت واحد های صنفی سیار را به رسمیت می‌شناسد.
باز هم تاکید می‌کنیم که وضعیت این فروشندگان نیازمند سامان دهی و اصلاح است؛ اما راه حل آن ابتدا به رسمیت شناختن این مشاغل و بعد تدوین مقرراتی با مشارکت نهادهای مدنی موجود است.
وی گفت: درخواست ما از شورای تأمین و شهرداری منطقه 11 شهر تهران این است که با لغو فوری این طرح، بررسی آن را به کارگروه های تخصصی بسپارند تا با نگاه بهتر و جامع تری به موضوعات شهری نگاه شود و با بررسی کارهای کارشناسی موجود و انجام تحقیقات و بررسی های جدید، طرحی جامع که منافع شهر و شهروندان را تامین کند به اجرا بگذارند.
رستمی افزود: ما در کنار دست فروشان، پیگیر لغو کامل طرح فعلی هستیم و اجرای طرح جایگزینی که منافع این قشر از جامعه را هم در نظر بگیرد هستیم.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان تهران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر تهران در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEL87VCgty_dN5BJCQ
آخرین خبر تهران در اینستاگرام :
https://instagram.com/tehran_today_
آخرین خبر تهران در سروش :
http://sapp.ir/Tehranakhbar
آخرین خبر تهران در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/133431296C42fac08651