ایرنا/ دکتر علی بهرو روز دوشنبه در جلسه کارگروه کشاورزی، آب و منابع طبیعی خلخال در گفتگویی اظهار داشت: در حال حاضر ۱۱ نفر از شهروندان خلخالی به این بیماری مبتلا شده و در بیمارستان بستری هستند.
رئیس اداره دامپزشکی خلخال با بیان اینکه آمار دام‌های مبتلا به بیماری تب مالت در مناطق مختلف این شهرستان رو به افزایش است، اظهار داشت: در راستای پیشگیری از انتقال این بیماری از دام به انسان تاکنون ۵۳ رأس دام سبک آلوده به ویروس بیماری تب مالت شناسایی و کشتار شده‌اند.
او گفت: در صورت تأمین اعتبار برای جبران خسارات ناشی از کشتار اجباری دام‌های آلوده به این بیماری و پرداخت غرامت به دامداران، مقابله با این بیماری و توقف روند رو به رشد آن در دامداری‌های منطقه آسان‌تر خواهد بود.
وی با بیان اینکه مصرف خام فرآورده‌های دامی از جمله شیر و پنیر تازه از جمله راه‌های انتقال ویروس بیماری تب مالت از دام به انسان است، افزود: ویروس تب مالت در پنیر تازه تهیه شده تا مدت سه ماه زنده و ماندگار است و مردم باید از مصرف پنیز تازه پرهیز کنند.
دکتر بهرو گفت: به دلیل پراکندگی کانون بیماری تب مالت در مناطق سه بخش مرکزی، شاهرود و خورش رستم خلخال مقابله جدی با این بیماری، آزمایش خون دام‌ها و شناسایی دام‌های آلوده به بیماری از دام سالم، همچنین پرداخت غرامت برای کشتار دام‌های آلوده نیازمند تأمین اعتبار لازم از سوی منابع ذی ربط برای رفع تهدید خطر این بیماری در منطقه است.
وی از مایه‌کوبی رایگان بیماری تب برفکی دام در مناطق مختلف این شهرستان خبر داد و افزود: با توجه به تأمین واکسن مورد نیاز از سوی دامپزشکی اردبیل و در راستای تحقق خواسته مقام معظم رهبری در حمایت از تولید، طرح واکسیناسیون رایگان تب برفکی دام‌های سنگین خلخال اجرا می‌شود.
خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253