ایلنا/جمعی از تشکل‌های فعال در حوزه حقوق افراد دارای معلولیت در نقدر سخنان اخیر رئیس جمهور و دادستان کل کشور بیانیه‌ای صادر کردند.
رئیس جمهور در یکی از سخنرانی‌های اخیر کاخ سفید را دچار «معلولیت ذهنی» دانسته بود و دادستان کل کشور نیز در جایی گفته بود «اینستکس فرزند معلول برجام است، مسئولان این ولد را به دامان نگیرند.»
در این بیانیه آمده است: کرامت انسانی از والاترین حقوق بشری است که هر انسانی صرف‌نظر از دین، نژاد، عقیده، معلولیت و ... از آن برخوردار است، مسئله‌ای که به دنبال آن تمام مفاهیم ناقض اخلاق و حقوق چون: توهین، افترا، تحقیر ساختن، دروغ‌گویی و ... نفی می‌شود. متأسفانه سخنان اخیر دادستان کل کشور و رئیس‌جمهور که با رأی بخشی از شهروندان دارای معلولیت به این سمت نائل آمده‌اند، میلیون‌ها فرد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان را آزرده و اندوهناک ساخت. اگرچه استفاده از مفاهیم معلولیت در تخریب طرف مقابل، سابقه دارد، لکن تکرار آن به ویژه از زبان مسئولان کشور که اتفاقاً حقوق‌دان نیز هستند، جای بسی تأسف است.
در بیانیه نوشته شده است: ما جمعی از تشکل‌های فعال در حوزه حقوق افراد دارای معلولیت، ضمن محکوم ساختن سخنانی از این دست که توهین به افراد دارای معلولیت و به ویژه معلولان و تمسخر آنان محسوب می‌شود، اعلام می‌داریم که: اگر مرهمی بر زخم‌های بی‌شمار شهروندان دارای معلولیت این مرز و بوم نمی‌گذارید، نمک بر زخم آنان نپاشید و رنجی بر رنج‌های آنان نیفزایید که شایسته چنین برخوردی نیستند.
در بخشی دیگری از این بیانیه می‌خوانیم: ما به صراحت از مسئولان کشور می‌خواهیم تا در استفاده از مفاهیم «معلولیت» آگاهانه و مسئولانه عمل نمایند، زیرا عواقب زیان‌بار چنین سخنانی نه تنها موجب رنجش بزرگترین اقلیت جامعه می‌شود، که در عرصه بین‌الملل و در پرتو کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت - که اتفاقاً کشور ما نیز متعهد به آن است - ممکن است در گزارش‌های بعدی نهاد ناظر بر کنوانسیون با واکنش‌های حقوقی مواجه شویم.
کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت (کمپین معلولان)، موسسه پیام آوران ساحل امید، انجمن معلولین نشاط بهارستان، موسسه نابینایان روشنک کلبه سپید شهرستان ورامین، انجمن آسیب نخاعی خراسان رضوی، انجمن مهر معلولین چرام، دفتر فرهنگ معلولین، انتشارات توانمندان، انجمن برنا، موسسه رفاه نابینایان سقز، کاکتوس، انجمن معلولین ئاسوی هیوای بانه، انجمن ندای معلولین ایران، موسسه خیریه حمایت معلولین شرق گیلان، کانون معلولین توانا، موسسۀ محام، جمعیت توانیابان همدان، جمعیت معلولین همدان، بنیاد الصابرین همدان، کانون مهر آیین همدان، باشگاه فرهنگی و ورزشی توانیاب همدان، موسسه نوای دستان همدان، موسسه نابینایان بصیر مهرگستر شمال‌غرب،انجمن آسیب نخاعی استان تهران،موسسه محام از جمله تشکل‌هایی هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e