ایرنا/معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: بارش کم سابقه نزولات جوی در سال بارشی ۹۷ - ۹۸ کاهش ۶۹ درصدی بروز پدیده گرد و غبار در استان ایلام را از ابتدای سال جاری تاکنون در پی داشته است.
علی طاهر سارایی روز سه شنبه اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون در استان ایلام ۱۶ روز آلودگی ناشی از پدیده گرد و غبار با پایداری ۲۴ ساعته ثبت شده است.
وی افزود: در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۴۶ روز آلودگی ناشی از گرد و غبار در استان ایلام ثبت و گزارش شده بود که این آمار بیانگر کاهش محسوس گرد و غبار در استان ایلام است.
سارایی علت اصلی کاهش آلودگی هوا ناشی از گرد و غبار را بارش نزولات جوی در سال زراعی جاری به ویژه بارش های تند و سیلابی فروردین ماه عنوان کرد.
وی توضیح داد: این بارش های مداوم و متوالی باعث شد که تالاب های خشک شده و کانون های تولید گرد و غبار در عراق، سوریه، خوزستان و نواحی داخلی خود استان ایلام مرطوب و سیراب شود.
وی یادآور شد: همچنین این بارش ها موجب رشد گیاهان و علفزارها در این مناطق بیابانی و نیز تثبیت خاک شد و این عوامل در کاهش شکل گیری گرد و غبار در منطقه تاثیر بسزایی داشت.
سارایی تاکید کرد: سال های گذشته همیشه این مواقع از سال استان ایلام شاهد بروز و ورود گرد و غبار از کانون های غبارخیز عراق، سوریه، عربستان و گاه خوزستان بود که امسال این روند کاهش چشمگیر داشته است.
به گزارش ایرنا، استان ایلام بیش از یک دهه است که باتوجه به تغییرات اقلیمی و جغرافیایی منطقه و نیز کاهش محسوس نزولات جوی درگیر پدیده گرد و غبار است که این موضوع باعث بروز تنش های زیستی در استان شد.
از جمله این موارد می توان به خشکیدگی گسترده درختان بلوط و بنه، آفت زدگی اراضی جنگلی، ایجاد مشکلات تنفسی برای ساکنان این استان، زیان های اقتصادی و ... اشاره کرد.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today
آخرین خبر ایلام در سروش :
http://sapp.ir/Ilam.online
آخرین خبر ایلام در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159645696Cfa1f01671a