ایرنا/راما هوشمند وزیری دختر مرحوم وزیری مجسمه ساز برجسته ایرانی مدعی شد: پدرم همواره دوست داشت که مجسمه کوهنورد خود را در کوه الوند مستقر کند اما با تغییر مسئولان این آرزو محقق نشد.
عباس صوفی شهردار همدان از خواسته خانواده مرحوم هوشمند وزیری استقبال کرده و دستور عملیاتی شدن آن را داده است.
شهردار همدان در این باره گفت: از نصب مجسمه کوهنورد مرحوم ناصر هوشمند وزیری مجسمه ساز مشهور همدانی استقبال می کنیم.
عباس صوفی روز سه شنبه اظهار داشت: این مرحوم از مفاخر بزرگ همدان به شمار می رود و تحقق خواسته وی افتخار بزرگی برای مدیریت شهری و شهروندان همدانی است.
وی اضافه کرد: از خانواده این هنرمند فقید می خواهیم تا هماهنگی های لازم را داشته باشند و شهرداری همدان به طور قطع این خواسته آنان را عملیاتی می کند.
صوفی بیان کرد: همچنین از نصب دیگر آثار این هنرمند بزرگ و ارزنده همدانی در سطح شهر همدان نیز استقبال می کنیم و از خانواده وی نیز بابت این پیشنهاد مبنی بر نصب مجسمه کوهنورد در کوه الوند که خواسته مرحوم نیز بوده، قدردان هستیم.
استاد ناصر هوشمند وزیری مجسمه ساز و هنرمند صاحب نام ایرانی که به عنوان خالق مجسمه‌های سنگی پارک جمشیدیه و مدیر غار موزه وزیری شناخته شده است، ۶ تیر گذشته در سن ۷۳ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.
دکتر وزیری در سال ۱۳۲۵ هجری شمسی در همدان متولد شد، سال ۱۳۳۰ به تهران کوچ کرد و در سال ۱۳۴۵ برای فراگیری رشته مجسمه سازی وارد دانشگاه تهران شد، وی در سال ۱۳۵۰ موفق به دریافت لیسانس مجسمه‌سازی از دانشگاه هنرهای زیبای تهران شد و در سال ۱۳۷۳ دکترای افتخاری و استادی درجه یک هنر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دریافت کرد.
آثار برجسته‌ای از این هنرمند مجسمه‌ساز در جای‌جای کشور جلوه‌گر است، گوزن‌ها و آب‌نمای پارک پردیسان تهران، مجسمه فردوسی و رستم و سهراب سنگ چینی پارک جمشیدیه، مجسمه کاکلی و پدربزرگ پارک گلبرگ تهران، مجسمه‌های موزه زنجان و دامغان، مجسمه فولکلوریک قلعه‌ی فلک‌الافلاک لرستان همه و همه از آثار اوست.
وی نخستین مجسمه‌ساز ایرانی است که در سال ۱۳۴۵ به کمک یک مهندس ایتالیایی-ایرانی بافایبرگلاس آشنا شد و مجسمه‌های بسیاری با فایبرگلاس ساخت. از وی تاکنون بیش از ۳۰۰ مجسمه ساخته شده که تنها ۵۰ مجسمه آن در پارک جمشیدیه تهران برپا شده‌است.
موزه شخصی و دست ساز غار موزه وزیری اوج خلاقیت در هنر موزه داری از ابتکارات این استاد فقید است. این باغ‌موزه در زمینی به مساحت یک هزار متر مربع در یک بنای دوبلکس در لواسان ساخته شد و از سال ۱۳۸۴ فعالیت خور را آغاز نمود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e