فارس/شهرستان دهلران اینروزها دمای بالایی را در حال تجربه کردن است که مردم را کلافه کرده؛ خانه نشین شدن مردم سبب اختلال در رفت آمد و امرار معاش روزانه آنان شده، این موضوع در حالی است که بعضا کولرها نیز در این دما آسیب می‌بینند.
دهلران با جمعیتی حدود ۷۰ هزار نفر با ۷۸ روستا یکی از گرمترین شهرستان‌های کشور است، گرمای طاقت فرسای این روزها مردم را کلافه کرده، شدت گرما در این شهرستان به حدی است که کولرهای گازی توان مبارزه با گرما را ندارند. خانه نشین شدن مردم سبب اختلال در رفت آمد و امرار معاش روزانه آنان شده، برخی از شهروندان دهلرانی دمای اعلام شده دربخش‌های مختلف خبری را نادرست دانسته و از این موضوع گله مند هستند.
صمیمی خانم میانسال ساکن دهلران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام، گفت: من و همسرم مشکل فشارخون داریم، خروج ما از منزل برای خرید و یا هرکار دیگری به معضلی تبدیل شده است.
عبدی، دیگر شهروند دهلرانی می‌گوید: دماسنج خودرو شخصی‌اش دمای هوا را 56 درجه نشان می‌دهد.
محمدی دیگر شهروند دهلرانی نیز در گفت‌وگو با ما گفت: گرما به حدی زیاد است که پیاده روی برای من در این فصل آرزو شده، بنظر من دمای هوا بالای 60 درجه است.
رضایی دیگر شهروند نیز تصریح کرد: شدت گرما آب لوله‌های منازل رابه جوش آورده است به‌طوریکه برای حمام و شستشوی دست‌ها باید حدود نیم ساعت شیر آب باز گذاشته شود تا آب کمی ولرم شود!
جهانی نیز معتقد است، نقطه‌ی جوش آب صد درجه است آیا گرمای هوای دهلران که آب را به‌جوش آورده بالای 50درجه نیست؟
بر اساس این گزارش، ملکی مدیرکل سازمان هواشناسی استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: دماسنج‌های هواشناسی درجه دقیق را نشان می‌دهند زیرا این وسایل دارای استانداردهای جهانی است و در تمام کشورها از این نوع دماسنج استفاده می‌شود.
وی افزود: دماسنج‌های خانگی، وسایل نقلیه و... فاقد استاندارد بوده و دمای محیط‌های بسته و حتی در مقابل تابش نور خورشید را نمایش می‌دهند که مبنای استاندارد ندارند.
مدیرکل هواشناسی استان بیان داشت: با توجه به اینکه از لحاظ استاندارد و پارامترهای جهانی سنجش دما در سایه باید صورت بگیرد و محفظه استقرار دما سنج کاملا کارشناسی شده و استاندارد است، هیچگونه جو محیطی تاثیری بر روی دما ندارد.
ملکی تاکید کرد: کارشناسان هواشناسی اداره کل هواشناسی دمای واقعی هوا را گزارش داده و در تمام ایستگاه‌های هواشناسی کشور نیز اینگونه است.
رحمان جابری شورای شهر دهلران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: باتوجه به افزایش بیش از حد دما در استان ایلام به‌خصوص در مناطق گرمسیری (دهلران) اعتبار ویژه‌ای جهت تقویت زیرساخت‌ها بویژه آب وبرق به این شهرستان نیاز است.
وی در ادامه، خواستار تامین اعتبار عمران شهری جهت احداث بوستان، نصب آبسردکن و ... در سطح شهر دهلران شد.
گفتنی است، موج جدید گرما از روز گذشته چهارشنبه وارد استان شده و تا چند روز هوای نقاط مختلف استان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد، به گفته کارشناس هواشناسی استان دمای هوا در نقاط گرمسیری به بالای ۵۰ درجه سانتی‌گراد خواهد رسید.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today
آخرین خبر ایلام در سروش :
http://sapp.ir/Ilam.online
آخرین خبر ایلام در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159645696Cfa1f01671a