ایرنا/مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اشاره به بهبود بارندگی ها در استان و تاثیر آن بر احیای دریاچه ارومیه گفت: حجم آب دریاچه در زمان حاضر نسبت به مدت مشابه پارسال 2 برابر شده است.
عقیل اقدسی اظهار داشت: تراز آب دریاچه ارومیه در زمان حاضر نسبت به مدت مشابه سال قبل 82 سانتی متر بالا آمده است.
وی افزود: بر این اساس اکنون حجم آب دریاچه ارومیه چهار میلیارد و 224 میلیون مترمکعب است، در حالی که این رقم پارسال این موقع 2.01 میلیارد مترمکعب بود.
وی گفت: تراز دریاچه ارومیه نسبت به اول مهر ماه سال 1397 (سال آبی) نیز 130 سانتی متر افزایش دارد.
مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی ادامه داد: وسعت دریاچه ارومیه اکنون 3010 کیلومتر مربع است که این رقم پارسال در این موقع 2288 کیلومتر مربع بود.
وی با اشاره به آخرین گزارش های جمع بندی شده بارش های اخیر در آذربایجان شرقی، گفت: تا اول اردیبهشت امسال میزان بارندگی های استان که در افزایش تراز دریاچه ارومیه بسیار موثر بود، 60.5 درصد نسبت به متوسط دراز مدت افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: این مقدار بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز 40.5 درصد افزایش دارد.
به گزارش ایرنا، تراز دریاچه ارومیه از سال 1344 تا سال 1372 در حد فاصل یکهزار و 274 متر تا یکهزار و 278 متر متغییر بود، اما از این تاریخ به بعد روند کاهشی تراز دریاچه آغاز شد و تا سال 1393 کاهش متوسط سالانه 40 سانتی متر و در مجموع 8 متر از تراز دریاچه ارومیه به ثبت رسید.
دریاچه ارومیه یکی از مهمترین و ارزشمندترین زیست‌ بوم‌های آبی در شمالغرب ایران است که 550 گونه گیاهی یک ‌ساله و چند ساله در ناحیه اکولوژیک دریاچه شناسایی شده است و پوشش گیاهی بیشتر این منطقه شامل گونه‌‌های شورپسند، خشکی ‌دوست و آبزی است.
این دریاچه به ‌دلیل برخورداری از ویژگی‌های طبیعی و اکولوژیکی منحصر به فرد از سال 1346 به عنوان پارک ملی و به همراه جزایر کبودان و قویون داغی جزو مناطق حفاظت شده اعلام شد.
دریاچه ارومیه در سال 1354 به عنوان سایت رامسر( تالاب بین ‌المللی) ثبت و در سال 1356 از سوی یونسکو جزو مناطق حفاظت ‌شده نیز اعلام شد.
حوضه آبریز این دریاچه با مساحت 51 هزار و 876 کیلومترمربع یکی از 6 حوضه آبریز اصلی کشور است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ
آخرین خبر آذربایجان شرقی در سروش :
http://sapp.ir/Eazerbaijan.Online

آخرین خبر آذربایجان شرقی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157286400C8c8e888eaf