ایرنا/ بهنام بشیرپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران بیان داشت: کشتی اردبیل در دهه‌های گذشته حرف‌های زیادی در میادین بین‌المللی و ملی برای گفتن داشت و تلاش بر این است دوباره به جایگاه حقیقی و اصلی خود برسد.
وی اظهار داشت: به همین منظور توجه به رده‌های سنی پایه یکی از اولویت‌های هیأت کشتی استان بوده و تعداد شرکت کنندگان در تمرینات کشتی در رده‌های سنی نونهالان، خردسالان و نوجوانان همچنان در حال افزایش است.
او با اشاره به اینکه تمامی علاقمندان به کشتی حتی در روستاهای دور دست استان مورد حمایت هیأت کشتی است، بیان کرد: برای همین اعلام شده این هیأت هزینه ایاب و ذهاب علاقمندان به کشتی در روستاهایی که ۱۰ نفر را برای تمرینات به سالن‌های کشتی اعزام کند پرداخت می‌کند.
وی استعدادیابی را یکی دیگر از اولویت‌های هیأت کشتی استان ذکر کرد و ادامه داد: چرا که بدون استعداد یابی نمی‌توان به اهداف بلند در این رشته ورزشی دست یافت.
او با انتقاد از مسئولان ورزشی اداره کل آموزش و پرورش اضافه کرد: این اداره کل آنطور که باید و شاید با هیأت کشتی استان برای استعدادیابی و تشویق و سوق دادن دانشآموزان به رشته ورزشی کشتی همکاری نمی‌کند.
بشیرپور با اشاره به اقدامات هیأت کشتی استان در پنج ماه گذشته گفت: در این مدت کشتی گیران استان موفق شدند بیش از ۱۰ مدال رنگارنگ از میادین مختلف بین المللی و ملی کسب کنند.
رئیس هیات کشتی استان اردبیل با اشاره به کسب مدال طلا در مسابقات قهرمانی آسیا توسط بهرام معروف خانی افزود: بدون شک در صورت توجه به جوانان استان در آینده نزدیک شاهد درخشش بیش از پیش آنها در میادین مختلف بین المللی در آینده نزدیک خواهیم بود.
وی اظهار داشت: کشتی‌گیران استان در تمامی مسابقات کشتی قهرمانی کشور در رده‌های سنی مختلف شرکت کردند که شرکت در مسابقات پهلوانی کشور، مسابقات کشتی آزاد نوجوانان در بیرجند، مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی کشور، مسابقات انتخابی تیم ملی از جمله آنها است.
او بیان کرد: برای توسعه و پیشرفت کشتی استان اردوی تیم ملی کشتی آزاد نونهالان به مدت پنج روز در فروردین ماه امسال در اردبیل برگزار شد و با رایزنی‌های صورت گرفته ۱۵ کشتیگیر اردبیل در این اردو به همراه ملیپوشان تمرین کردند.
وی اضافه کرد: این هیأت توجه ویژهای به کشتی بانوان دارد و به هیمن منظور سالن اختصاصی برای آنها در نظر گرفته شده تا بدون دغدغه و با خیال راحت تمرین کنند، در گذشته توجهی به کشتی بانوان استان نشده بود ولی امروز ۱۵ زن در کشتی آلیش و کلاسیک به صورت حرفه‌ای در استان فعالیت می‌کنند.
رئیس هیات کشتی استان اردبیل با بیان اینکه حتی بانوان کشتی گیر استان لباس برای شرکت در مسابقات نداشتند، افزود: هیأت با تولید کنندگان وارد مذاکره شد و امروز لباس مخصوص کشتی بانوان در استان تولید می‌شود و در صورت توجه و آماده کردن زیرساخت‌های لازم برای آنها بدون شک قهرمانان زیادی از استان تحویل جامعه ورزش داده خواهد شد.
بشیرپور با بیان اینکه برای نخستین بار در استان قبل از اعزام تیم‌ها به مسابقات اردوی ۱۰ روزه برای تیم اعزامی در اردبیل برگزار می‌شود، اضافه کرد: با اینکه انجام این کار باعث افزایش هزینه‌های هیأت کشتی استان شده ولی برای ارتقای کشتی استان مفیده بوده و نتایج خوبی داشته است.
وی ادامه داد: پارسال در مجموع سه هزار و ۷۰۰ نفر به صورت سازمان یافته در رشته کشتی در استان فعالیت می‌کردند که این رقم امسال به چهار هزار و ۵۰۰ نفر افزایش یافته و فدراسیون کشتی بابت این افزایش از هیأت کشتی استان به صورت کتبی تقدیر به عمل آورده است.
او با بیان اینکه ۶۰ نفر در استان در سطوح مختلف به عنوان مربی فعالیت می‌کنند، گفت: حدود ۵۰ نفر هم داور در استان وجود دارد که سه نفر از آنها داور بینالمللی، ۲۰ نفر داور ملی و مابقی در حد ملی هستند.
رئیس هیات کشتی استان اردبیل افزود: ارتقای سطح دانش مربیان و داوران استان از دیگر الویت‌های هیأت کشتی است و هم اکنون کارگاه آموزشی برای ۲۸ نفر مربی از سراسر استان به مدت ۴۵ روز در حال برگزاری است.
وی با بیان اینکه تمامی شهرستان‌های استان دارای خانه کشتی یا سالن تمرین اختصاصی هستند اظهار داشت: بعضی از بخش‌های استان مانند بخش هیر و اصلاندوز نیز دارای سالن اختصاصی کشتی هستند.
وی توسعه زیرساخت‌ها و تجهیز و تکمیل سالن‌های تمرین را لازم و ضروری عنوان کرد و گفت: برای تکمیل و تجهیز سالن کشتی شماره ۲ مرحوم میرعباس سیدحاتمی ۲ میلیارد ریال اختصاص یافته است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253