تسنیم/ مدیر ‌بهزیستی بیرجند با بیان اینکه بیش از ۸ هزار مددجو زیرپوشش خدمات توانبخشی بوده که بیشرین آمار مربوط به معلولان ذهنی است گفت: ۹۰ درصد کودکان کار و خیابانی در بیرجند افغانی هستند.
حسن شرفی صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت: 9 مرکز شبانه روزی در بیرجند فعال است که شامل دو مرکز بیماران اعصاب و روان، سه خانه سالمندان و دو مرکز ذهنی و یک خانه پناهگاهی بوده و یک خانه پناهگاهی نیز در هفته بهزیستی افتتاح شد.
وی با بیان اینکه چهار کمپ فعال ترک اعتیاد در بیرجند وجود دارد که نگهداری شبانه روزی را انجام می‌دهد و دوره نگهداری درمان بین یک تا سه ماه است افزود: در حوزه توانبخشی، اجتماعی مشارکت‌های مردمی خدمت ارائه می‌دهد که اکثر فعالیت‌ها به بخش خصوصی واگذار شده است.
مدیر اداره بهزیستی بیرجند بیان کرد: 5 مرکز مشاوره ژنتیک و 20 مرکز مشاوره در بیرجند فعال است که از این تعداد 16 مرکز عمومی و 4 مرکز به صورت تخصصی فعالیت می‌کنند.
وی با اشاره به طرح آماز در بیرجند گفت: سال گذشته این طرح در بین 450 زوج اجرا شده است.
شرفی عنوان کرد: آمار معلولین ضایعه نخاعی در بیرجند 122 نفر است که علت اصلی این معلولیت تصادفات بوده و 106 نفر از معلولین ضایعه نخاعی بر اثر تصادف به این معلولیت دچار شده‌اند.
مدیر اداره بهزیستی بیرجند با بیان اینکه یک هزار و 27 نفر در حوزه توانبخشی مستمری دریافت می‌کنند افزود: روزانه حرفه‌آموزی و تولیدی حمایتی در شهرستان 13 کارگاه فعال است و 40 درصد مراکز استانی در شهرستان بیرجند واقع شده است.
شرفی افزود: افراد زیرپوشش طرح سی بی آر 57 هزار و 807 نفر هستند و یک هزار و 804 نفر خدمات در این حوزه دریافت می‌کنند.
وی با اشاره به وجود بیش از 8 هزار مددجوی زیر پوشش خدمات توانبخشی، بیشترین آمار را مربوط به معلولان ذهنی با فراوانی سه هزار و 147 نفر اعلام کرد و گفت: یک هزار و 27 خانوار کمک هزینه حمایتی دریافت می‌کنند و 482 نفر برای دریافت مستمری پشت نوبت قرار دارند.
مدیر اداره بهزیستی بیرجند مشکل تامین زمین برای ساخت مسکن محرومان و مددجویان این نهاد را از عمده مشکلات پیش رو برشمرد و با تاکید بر اینکه محدودیتی در معرفی افراد برای ساخت مسکن وجود ندارد از معرفی 149 متقاضی به بنیاد مسکن خبر داد و افزود: از این تعداد سه نفر زمین دریافت کردند و 120 نفر بدون زمین هستند که بیشتر مددجویان ساکن حاجی آباد، امیرآباد، چهکند و دستگرد هستند.
وی با اشاره به اینکه 90 درصد کودکان خیابانی و کار را اتباع بیگانه و افاغنه تشکیل می‌دهند گفت: حس ترحم و کمک‌های بیش از حد مردم به این افراد عامل افزایش آمار این کودکان در شهر می‌شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7