آخرین خبر/ سلامت مغز مهم ترین دلیل برای مصرف ویتامین ها است چرا که ویتامین ها قسمتی از ساختار مغز ما هستند.
عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: همه ما می دانیم که ویتامین ها برای ادامه حیات و سلامتی ما ضروری هستند، اما ممکن است نگرانی ما در مورد سیستم ایمنی بدن، پوست، بهبود بینایی و سلامت استخوان هایمان باشد.
محمد نامی ادامه داد: به ندرت افراد به خوردن ویتامین ها برای سلامت مغزشان اهمیت می دهند، در حالی که سلامت مغز مهم ترین دلیل برای مصرف ویتامین ها است چرا که ویتامین ها قسمتی از ساختار مغز ما هستند.
وی تصریح کرد: ساختار مغز ما از کیلومتر ها آکسون و میلیون ها اتصال بین سلول های عصبی تشکیل شده است، درست مانند کامیون ها و تجهیزاتی که برای ساختن بزرگ راه ها و پل ها نیاز است، گروهی از ماشین های مولکولی نیز برای ساختن بزرگراه های عصبی و ارتباطات سلولی (سیناپس) ضروی هستند، بنابراین هر چه ابزار قوی تر و بهتری داشته باشیم، ساختار مغز بهتری هم به وجود می آید.
عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: پروتئین ها بسیاری از عملکرد هایی که در سلول مربوط به جابجایی است را بر عهده دارند، اما بعضی از این وظایف نیز بر عهده ویتامین ها است.
وی افزود: اگرچه پروتئین ها در ژنوم ما کدگذاری می شوند، انسان ها تنها قادر به سنتز 11 آمینواسید از 20 آمینواسید مورد نیاز بدن ما هستند، برخلاف بسیاری از گیاهان و جانوران که قادر به ساخت همه انواع آمینواسید ها هستند. در مورد ویتامین ها نیز بدن ما قادر به ساخت آن ها نیست و تنها راه رسیدن آن ها به سلول ها، از راه هضم، جذب و جریان خون است.
ویتامین B 12
محمد نامی با بیان اینکه مهم ترین فعالیت مغز، انتقال سیگنال های الکتریکی بین سلول ها است، اضافه کرد: آکسون ها ساختار هایی هستند که این سیگنال های الکتریکی از آن ها عبور می کنند، حتی کوچکترین کمبود در این ویتامین باعث اختلال در میلین سازی می شود.
وی بیان کرد: میلین، عایقی است که در اطراف آکسون ها وجود دارد و در انتشار سیگنال های الکتریکی از اهمیت زیادی برخوردار است.
عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: هنگامی که میلین سازی ضعیف باشد، در نتیجه کیفیت انتشار سیگنال ها نیز ضعیف خواهد شد.
نامی ادامه داد: کمبود ویتامین B 12، نشان داده شده که باعث احساس خستگی و افسردگی می شود.
وی اضافه کرد: کمبود مزمن این ویتامین منجر به زوال عقل (dementia) و آسیب دائمی به مغز نیز می شود. علائم dementia شامل نداشتن توانایی در به یاد آوردن وقایع گذشته، تشخیص اشخاص و مکان ها، یافتن کلمات درست، حل مسئله، برنامه ریزی و انجام کار های ساده و کنترل حالات خلقی و رفتار است؛ بنابراین ویتامین B 12 بسیار اهمیت دارد، اما تنها ویتامین مهم برای سلامت مغز نیست.
ویتامین A
محمد نامی با بیان اینکه تاثیر ویتامین A به صورت کامل شناخته نشده، اما شواهدی برای کارکرد آن وجود دارد، تصریح کرد: محققان در آزمایشگاه تغذیه و علوم اعصاب، در دانشگاه Bordeaux فرانسه، به تازگی اثر کمبود ویتامین A را در رت مورد بررسی قرار دادند.
وی ادامه داد: آن ها مشاهده کردند رت هایی که ویتامین A کمتری دریافت کردند، 32 درصد سلول های جدید کمتری نسبت به رت هایی که مقادیر کافی ویتامین A را دریافت می کردند، داشتند.
عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: رت هایی که از خوردن ویتامین A کافی محروم شده بودند، در انجام وظابف حافظه فضایی، شنا کردن در یک محفظه و یافتن پلتفرم های پنهان شده دچار مشکل شده بودند.
نامی تصریح کرد: این رت ها روز ها طول می کشید تا یاد بگیرند که پلت فرم ها را در محفظه پیدا کنند، در حالی که رت هایی که میزان کافی از این ویتامین را دریافت کرده بودند، حتی طی یک روز کاملا می توانستند پلت فرم ها را بیابند. هم چنین عملکرد آن ها به خوبی رت های گروه دوم نبود.
وی گفت:، اما نکته جالب و قابل توجه در این آزمایش این بود: هنگامی که این رت ها به مدت 4 هفته ویتامین A کافی دریافت کردند، عملکرد آن ها بسیار در این زمینه بهبود یافت.
ویتامین C
عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: آزمایش های مشابه در مورد ویتامین C در دانشگاه علوم پزشکی Vanderbilt، انجام گرفت. تنها با دادن یک دوز از ویتامین C، عملکرد موش های میانسال 15 درصد در مکان یابی پلت فرم ها افزایش یافت. این آزمایش اگرچه مدت زمان کمی به طول انجامید، اما تاثیر چشمگیر این ویتامین را به اثبات رساند. مانند ویتامین A، ویتامین C نیز نقش مشابهی در تولید سلول های عصبی جدید و رشد آن ها دارد.
ویتامین D
نامی اضافه کرد: ویتامین D که گاهی مردم به عنوان ویتامین تابش آفتاب نیز می شناسند، برای حفظ سلامتی استخوان، دستگاه ایمنی، سیستم قلبی عروقی و غدد درون ریز اهمیت دارد.
وی بیان کرد: مطالعات جدید بر روی ارتباط این ویتامین با سلامت سیستم عصبی متمرکز شده است. برای مثال یکی از این مطالعات را News Today Medical گزارش کرده که بر روی ارتباط بین کمبود ویتامین D و افزایش ریسک ابتلا به اسکیزوفرنی، تاکید کرده است.
عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی افزود: آزمایش های دیگر بر روی حیوانات نشان می دهد که ایجاد کمبود ویتامین D در این حیوانات باعث آسیب به مغز و کاهش سطح عملکرد در انجام تست های شناختی می شود.
وی گفت: همچینین محققان دریافته اند افرادی که دچار سکته قلبی می شوند، در صورت کمبود ویتامین D، احتمال برگشتن عملکرد مغز آن ها به حالت عادی بسیار کمتر است.
در تحقیقی دیگر مطالعات تصاویر مغز موش هایی که دچار کمبود ویتامین D هستند، نشان داد نامی تصریح کرد: تعداد سلول ها در هیپوکمپ که در تشکیل حافظه نقش کلیدی دارند، کاهش یافته است.
امگا-3
عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه امگا-3 به ساختن غشا های سلولی بدن شامل سلول های عصبی کمک می کند، ادامه داد: این ویتامین می تواند ساختار سلول های مغز را بهبود بخشد. روغن ماهی منبع خوبی برای امگا-3 است.
نامی اضافه کرد: مطالعه ای در سال 2017 میلادی نشان داد افرادی که از سطح بالایی از امگا-3 در بدن خود برخوردار بودند، جریان خون در مغز آن ها افزایش می یافت. محققان همچنین یافتند که ارتباط نزدیکی بین افزایش و بهبود توانایی تفکر و عملکرد های شناختی با سطح امگا-3 در خون وجود دارد.
ویتامین E
وی با بیان اینکه ویتامین E اغلب به عنوان ویتامین باروری نیز شناخته می شود، افزود: مطالعات در حیوانات و انسان ها نشان داده است که کمبود ویتامین E با کاهش باروری مرتبط است، اما این ویتامین وظایف مهم دیگری به ویژه در سیستم عصبی مرکزی نیز در بدن دارد.
عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: سلول های عصبی که در هماهنگی حرکات بدن و انجام اعمال شناختی نقش دارند، بیش از همه از کلسترول و چربی های polyunsaturated ساخته شده اند. این اجزا بسیار به آسیب اکسیداتیو حساس هستند.
وی گفت: ویتامین E، نوعی آنتی اکسیدان است و می تواند این چربی ها را از آسیب اکسیداتیو محافظت کند. بعضی از منابع غنی ویتامین E، در مغز ها و دانه ها وجود دارند.
ویتامین B 6
نامی افزود: بدن ما به ویتامین های گروه B برای تبدیل کردن مواد غذایی به انرژی، نیاز دارد. این ویتامین ها برای متابولیسم، عملکرد مغز و کبد، رشد و ساختن سلول های خونی علاوه بر نقش آن ها در پوست، مو و بینایی، اهمیت دارند.
وی گفت: یکی از ویتامین های این گروه که برای عملکرد صحیح و مناسب مغز و سیستم عصبی بسیاراهمیت دارد، ویتامین B 6 است.
عضو هیات علمی گروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: این ویتامین برای رشد مناسب مغز کودکان و عملکرد افراد بزرگسال مهم است، به مغز در ساختن هورمون «سروتونین» برای تنظیم حالات خلقی و «نوراپی نفرین» برای مهار استرس کمک می کند.
وی افزود: این ویتامین همچنین در ساخت «ملاتونین» که در چرخه شبانه روزی و تنظیم خواب اهمیت دارد، کمک می کند.
نامی گفت: مطالعات زیادی همچنین تاثیر ویتامین B 6 را در کاهش روند پیری و ابتلا به آلزایمر و سکته، به اثبات رسانده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913