مهر/مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان از ثبت ۲ گونه پرنده و یک گونه پستاندار جدید برای نخستین بار در استان همدان خبر داد.
سیدعادل عربی گفت: طی مأموریت‌های انجام شده توسط پرسنل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان همدان ۳ گونه در استان همدان برای اولین بار مشاهده و گزارش شد.
عربی ادامه داد: طی اسفند ماه سال ۹۷ با مشاهده یک بهله مرغ حق جنوبی یا رنگ پریده در شهر همدان در ابتدا تصور بر این بود گونه یافت شده مرغ حق معمولی بوده اما با بررسی‌های دقیق‌تر توسط پرنده شناسان مشخص شد که گونه مزبور مرغ حق جنوبی از خانواده جغدهای معمولی است.
وی گفت: بر اساس رکوردهای پیشین تصور بر این بود که پراکنش این گونه محدود به جنوب و جنوب غرب کشور بوده اما رکوردهای اخیر به خصوص از استان همدان محدوده پراکنش گسترده‌تری را برای مرغ حق رنگ پریده پیشنهاد می‌کنند.
وی توضیح داد: این گونه در مناطق دارای درخت و علفزار، باغات و مزارع و همچنین حواشی رودخانه‌ها یافت می‌شود و به طور معمول از حشرات تغذیه کرده اما مارمولک‌ها و پستانداران کوچک نیز در رژیم غذایی آنها محسوب می‌شود به طوری که مرغ حق رنگ پریده از منظر حفاظتی در گروه کمترین نگرانی قرار دارد.
وی در ادامه بیان کرد: اردیبهشت ماه سال جاری نیز طی گشت‌های انجام شده توسط پرسنل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان همدان یک پرنده نابالغ کنار آبزی در محوطه شهرک صنعتی بوعلی واقع در محور همدان – تهران مشاهده شد که با بررسی‌های انجام شده توسط کارشناس ارشد بیوسیستماتیک جانوری مشخص شد گونه یافت شده یلوه کوچک با نام انگلیسی Little Crake و نام علمی Porzana parva است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان توضیح داد: این پرنده یک عضو کوچک جثه از پرندگان کنار آبزی و از تیره یلوییان است که این گونه در بخش‌هایی از قاره اروپا به ویژه اروپای شرقی و مرکزی و قسمت‌هایی از روسیه تولید مثل داشته اما در نواحی جنوبی ایران، پاکستان و بخش‌های از آسیای میانه زمستان گذرانی می‌کنند، به علاوه در بخش‌های شمالی قاره آفریقا نیز یافت می‌شوند اما نکته جالب توجه این است که پرنده یافت شده نابالغ بوده و احتمال این وجود دارد که استان همدان نیز جزو محدوده تولید مثلی این گونه باشد.
وی با تشریح خصوصیات این گونه بیان کرد: از لحاظ زیستگاهی به قسمت‌های مجاور دارای پوشش گیاهی دریاچه‌ها و تالاب‌ها وابسته هستند بنابراین مدیریت و حفاظت اکوسیستم‌های آب شیرین برای حفاظت از این گونه لازم است.
وی اضافه کرد: تغذیه آنها نیز اغلب از حشرات به ویژه حشرات آبزی است و یلوه کوچک از نظر حفاظتی در گروه کمترین نگرانی قرار دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان اظهار کرد: مأمورین یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان همدان به تازگی موفق به یافتن یک قطعه خفاش از شهر همدان شده‌اند که با بررسی انجام شده مشخص شد گونه یافت شده خفاش ساوی با نام علمی Hypsugo savii از تیره خفاشان شامگاهی است که برای اولین بار است که این گونه در استان همدان مشاهده می‌شود.
عربی ادامه داد: پراکنش جهانی این گونه شامل بخش مدیترانه ای جنوب قاره اروپا، شمال غرب قاره آفریقا، خاورمیانه، آسیای مرکزی، مغولستان، شمال ژاپن و همچنین سوئیس، اتریش، اسلواکی و جزایر قناری است.
وی گفت: خفاش ساوی در زیستگاه‌های کوهستانی تا ارتفاع ۲۵۰۰ متر یافت شده و دامنه‌های دارای درختچه و درخت، صخره‌ها، گودال‌ها و خرابه‌ها را می‌پسندند و در طول روز در زیر این گونه مکان‌ها مخفی می‌شوند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e