باشگاه خبرنگاران/ علی بیت اللهی دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی، در کارگروه زلزله استان با بیان اینکه قزوین جزء استان‌های نخست در معرض زلزله است گفت: بر اساس پژوهش‌های انجام شده قزوین در ردیف دوم استان‌های پر خطر از نظر زلزله قرار دارد.
بیت اللهی افزود: این استان دارای تراکم جمعیتی بالاست و گسل‌های متعددی وجود دارد و شهر‌های زیادی در استان هستند که در معرض زلزله‌های بزرگ قرار دارند.
وی اضافه کرد: در قزوین با گسل‌های ۱۰ کیلومتری مواجه هستیم که بیشتر در شهر قزوین مشاهده می‌شود و در صورت وقوع زلزله چندین روستا در فاصله ۱۵ کیلومتری مرکز شهر آسیب شدید خواهند دید.
بیت‌اللهی افزود: در این شهر ساختمان‌های با اهمیت احداث شدهِ در حریم گسل باید مقام سازی شود و اجازه ساخت ساختمان‌های بیشتر از ۸ طبقه هم داده نشود.
به گفته دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی در ۱۰ سال اخیر به شعاع ۱۰۰ کیلونتری شهر قزوین بیش از ۸۰۰ زلزله ثبت شده است.
وی افزود: این آمار‌های بیانگر گسل‌های فعال در اطراف شهر قزوین است و نشان می‌دهد که این استان توانایی لرزه زایی بالایی دارد.
بیت اللهی با اشاره به بالا بودن شاخص کیفیت ساختمان‌های احداثی در استان قزوین ادامه داد: قزوین در احداث ساختمان‌های مقاوم و دارای اسکلت بعد از تهران در جایگاه دوم قرار دارد و این نشان از رشد ساختمان‌های دارای اسکلت و کاهش بَنّایی سازی (فاقد اسکلت) است.
وی افزود: در مناطق شهری قزوثین بیش از ۵۰ هزار واحد فاقد اسکلت (بنایی ساز) وجود دارید که حدود ۲۰۰ هزار نفر در آن‌ها زندگی می‌کنند و در معرض آسیب ناشی از تخریب زلزله قرار دارند.
عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: زلزله بوئین زهرا و آوج نشان دهنده زلزله خیز بودن استان قزوین است و مسئولان باید به این موضوع بیشتر رسیدگی کنند.
بیت‌اللهی افزود: در استان قزوین ۲۴ ایستگاه شتاب نگار دیجیتال برای اطلاع از مخاطرات طبیعی در حال جایگزینی با دستگاه‌های قدیمی است.
افشار مدیرکل و دبیر شورای پدافند غیرعامل استان هم در این کارگروه گفت:دشمن زمان و مکان را برای آسیب رساندن مشخص نمی‌کند و به همین علت مسائل پدافندی باید در اولویت کار مدیران قرار گیرد.
افشار افزود : یکی از اهداف مهم پدافند ، تکمیل و اجرایی نمودن طرح جامع پدافند غیر عامل استان می‌باشد، که با توجه به اهمیت آن جزء اسناد بالا دستی استان قرار می‌گیرد.
وی در ادامه اضافه کرد : یکی از اهداف این طرح استفاده آن به عنوان یک سند فرادست در تمام دستگاه‌های استان می‌باشد و تلاش ما نیز بر این است که این پروژه صرفا یک طرح مطالعاتی و غیرقابل استفاده نباشد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قزوین را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قزوین در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAERfLUt3xd_hCjJ9bw
آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today
آخرین خبر قزوین در سروش :
http://sapp.ir/Qazvin.online
آخرین خبر قزوین در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156172288C0d51a863e9