ایرنا/ استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه تا پیش از مدیریت جدید استان، سالانه بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال در این استان رانت خواری و سوء استفاده اقتصادی می شد، گفت: با تلاش مستمر و پیگیری ها، ریشه همه این رانت ها و سوء استفاده ها شناسایی و خشکانده شد.
محمدمهدی شهریاری در جمع فعالان سیاسی، برگزیدگان و معتمدین آذربایجان غربی که با حضور معاون سیاسی وزیر کشور برگزار شد، افزود: سوخت، معابر کوله بری، مجوز واردات و سوء استفاده از آن و استفاده از رانت ها در استانداری زمینه های سوء استفاده های مالی کلان در آذربایجان غربی طی آن دوران بود.
وی اضافه کرد: در یکی از این موارد با دریافت مجوز واردات ۲ هزارتنی، ۱۵ هزار تن واردات انجام شده بود که سود آن به دهها میلیارد تومان می رسید.
وی با اشاره به اینکه جمع ۱۰۰ نفری بر استانداری آذربایجان غربی اثرگذار بود، بیان کرد: این رانت خواری ها در حالی بود که مشکلات زیادی از جمله نرخ بیکاری بالا و مهاجرت زیاد از استان وجود داشت و بسیاری از جوانان و خانواده ها با مشکلات زیاد دست و پنجه نرم می کردند.
استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه این روند تغییر یافت ولی هزینه های زیادی برای شخص بنده داشت، ادامه داد: با وجود فشارهای زیاد بر روی من، آنهایی که باید حمایت می کردند، حمایت لازم را انجام ندادند.
شهریاری بیان کرد: در این مدت برخی گروه های سیاسی، کارگران را با توجه به مشکلات موجود، تحریک می کردند تا در جلوی استانداری تجمع کنند که البته این امر با مدیریت خوب، پایان یافت.
وی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۶۲ مشکل تعاونی های مسکن در آذربایجان غربی ایجاد شده است، اضافه کرد: در حال حاضر تنها در شهر ارومیه ۱۰ هزار خانوار با مشکل اعطا نشدن زمین یا مسکن با وجود سرمایه گذاری در سال های طولانی گذشته مواجه هستند که زمین های توحید، بسیجیان و عرفان نتیجه همین مشکلات است.
وی تاکید کرد: این امر علاوه بر ارومیه در دیگر شهرهای استان از جمله ماکو، نقده، سردشت و مهاباد نیز وجود دارد.
شهریاری در ادامه با اشاره به جذب سرمایه های بین المللی و خارج از استان طی ماه های گذشته اظهار کرد: در سال گذشته ۱۲۰ میلیون دلار سرمایه خارجی در استان جذب و بیش از ۲۵ هزار میلیارد ریال درخواست سرمایه داخلی نیز وجود داشت که مورد بررسی های تخصصی قرار گرفت.
وی گفت: در حال حاضر نیز درخواست های قابل توجهی برای سرمایه گذاری در استان وجود دارد که درخواست سرمایه گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریالی در گاوداری ۲ هزار راسی و درخواست شرکت های لبنی میهن، کاله و صبا برای حضور در بازار استان از آن جمله است.
وی افزود: کاهش ۴.۲ درصدی نرخ بیکاری در استان طی بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته، پیگیری مشکلات استانی از مبادی مرکز کشور، آغاز عملیات اجرایی آزادراه بازرگان – تبریز با وجود مشکلات اعتباری دولت، اتمام احداث سه بیمارستان در خوی و بیمارستان مجهز زنان در ارومیه در کنار مراکز درمانی تکاب، میاندوآب و پیرانشهر، از جمله مهمترین اقدامات صورت گرفته طی ماه های گذشته در آذربایجان غربی بوده است.
استاندار آذربایجان غربی نگاه دولت به این استان را بسیار مناسب ارزیابی کرد و ادامه داد: تنها در طول مدت فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم، ۲۰۰ هزار میلیارد ریال در استان سرمایه گذاری شده که آب های مرزی، دریاچه ارومیه، طرح هایی نظیر کرم آباد از جمله آنهاست.
شهریاری با ابراز ناخرسندی از درگیری ایجاد شده با هادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در جریان آیین تجلیل از کارگران گفت: این امر به خاطر سوء تفاهم بود که با مصاحبه های بعدی، مشکلات مربوط به آن بیشتر شد ولی ما با همه توان به دنبال وحدت و آرامش در استان هستیم و همین امر را دنبال می کنیم.
وی با تاکید بر اینکه ما باید تمرین دموکراسی بکنیم، افزود: این دولت، از همه سلیقه ها کمک گرفته و حذف کردن به خاطر عقیده در این دولت وجود نداشته که امری بسیار با اهمیت است.
در این جلسه نخبگان استانی در حوزه های مختلف به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص مسائل مختلف روز پرداختند.
توجه به گرایش های سیاسی در انتصاب افراد به مناصب مختلف، استفاده از ظرفیت نخبگان در تصمیم گیری ها، توجه به وضعیت سازمان های مردم نهاد، ارتقای همکاری با دانشگاهیان، اساتید و دانشجویان در راستای تصمیم گیری های بهتر، توجه به وضعیت آذربایجان غربی و تلاش برای بهبود شاخص های این استان از جمله نظرات این افراد به شمار می رود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today
آخرین خبر آذربایجان غربی در سروش :
http://sapp.ir/Wazerbaijan.Online
آخرین خبر آذربایجان غربی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160890880Cb0c2e5d16b