فارس/ سلیمان شاددل در گفت‌وگویی اظهار کرد: موردی از ابتلا به تب خونریزی‌دهنده کریمه‌کنگو در خلخال ثبت نشده است.
وی با اشاره به گرمای بیش از حد آب و هوا و اطلاع رسانی‌های انجام شده در خصوص مصارف غذایی و لبنیات و تأکید بر خرید اقلام گوشتی از مراکز معتبر تحت نظارت دامپزشکی گفت: ویروس تب کریمه کنگو از طریق تماس با پوست و لاشه حیوانات و بافت بیمار، گزش کنه و یا له‌شدن آن روی پوست انتقال یافته و موجب مشکلات بعدی و بروز مخاطرات برای خانواده بیمار می‌شود.
رئیس گروه بیماری‌های دانشکده علوم پزشکی شهرستان خلخال افزود: در شهرستان خلخال و در مناطق روستایی این شهرستان هیچ گزارشی از مراکز درمانی، بیمارستانی، مراکز آزمایشگاهی و تشخیصی و بالینی مبنی‌ بر وجود این بیماری در شهرستان گزارش نشده است.
شاددل بیان کرد: ذبح‌های غیربهداشتی در مسیر‌های گردشگری نیز در صورت آلوده بودن و قرار گرفتن لاشه در فضای بیرون از یخچال می‌تواند موجب بروز بیماری برای نگه‌دارندگان دام‌ها و فروشندگان و گردشگران شود.
وی به آمار حیوان گزیدگی در سال گذشته نیز اشاره کرد و گفت: بیش از ۳۸۹ فقره حیوان گزیدگی از طریق سگ و سایر حیوانات ثبت شده که این آمار در مناطق روستایی بیشتر از مناطق شهری است.
رئیس گروه بیماری‌های دانشکده علوم پزشکی شهرستان خلخال با اشاره به فصل گرما و برداشت محصولات کشاورزی تشریح کرد: کشاورزان و بهره‌برداران که در مزارع و باغات مشغول برداشت محصول یا کار در مزارع هستند حتما مراقب گزش حیواناتی همچون مار و عقرب باشند، متاسفانه در سه ماهه اول امسال بیش از ۹۳ مورد گزارش گزیدگی با مار و عقرب و خزندگان در خلخال ثبت شده است.
شاددل افزود: در سال گذشته در مجموع ۴۸ مورد عقرب گزیدگی و ۷ مورد مارگزیدگی ثبت شده که به ترتیب در عقرب گزیدگی ۲۱ نفر مرد و ۲۷ نفر زن هستند و در مار گزیدگی نیز این آمار ۴ نفر مرد و سه نفر زن ثبت شده است.
وی تصریح کرد: بسته به نوع مار و اثر سم مار در سریع‌ترین زمان باید بیمار مارگزیده یا عقرب‌گزیده باید به مراکز بیمارستانی انتقال یابد تا زیر نظر پزشک و با تزریق واکسن اقدامات لازم برای جلوگیری از خطر مرگ در اثر نیش‌زدگی مار و عقرب انجام گیرد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253