فارس/ قیمت گوشت قرمز که در ماه‌های اخیر با رشد نجومی به قیمت ۱۰۰ هزار تومان و گاهی اوقات بیشتر از این مبلغ نیز رسیده بود در حال حاضر با کاهش چند هزار تومانی در بازه‌ ۷۰ تا ۹۰ هزار تومان رسیده و به‌نوعی از روند صعودی آن جلوگیری شده و به ثبات نسبی رسیده است.
در حالی که نزدیک به ۸۵۰ هزار تن گوشت قرمز در داخل کشور تولید می‌شود و فقط به ۱۲۰ تا ۱۵۰هزار تن واردات نیاز داریم شاهد افزایش قیمت نجومی این محصول در ماه‌های اخیر بودیم و این موضوع به یک سوالی بزرگ برای عموم مردم تبدیل شده بود که چرا علی‌رغم اینکه بیشتر این محصول در داخل کشور تولید می‌شود اما همچنان شاهد افزایش قیمت این محصول هستیم؟
یکی از دلایل این موضوع آن بود که در حال حاضر ۷۰ درصد نیاز خوراک دام از طریق واردات برطرف می‌شود و باتوجه به افزایش نرخ ارز، این حوزه نیز تحت تاثیر آن با افزایش قیمت روبرو بوده و قیمت تمام شده گوشت قرمز نیز در پی این موضوع افزایش یافته بود.
در کنار آن علی‌رغم اتخاذ تصمیم‌هایی همچون تخصیص ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات خوراک دام به کشور به‌دلیل عدم وجود نظارت کافی بر واردات کالا با ارز دولتی، این موضوع تأثیر چندانی بر قیمت گوشت نداشته و بیشتر به‌دلیل ورود دلالان شاهد افزایش قیمت گوشت بودیم و پس از قطع ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی و تخصیص ارز نیمایی که نرخی بالاتر از این مبلغ دارد عامل حذف رانت خواران از این حوزه شد.
یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت گوشت در روزهای اخیر کاهش قیمت خوراک دام علی‌رغم تحریم‌ها بوده و در کنار آن کاهش نرخ ارز در بازار آزاد که برخی از واردکنندگان از ارز آزاد برای واردات خوراک دام استفاده می‌کردند از دلایل دیگر کاهش نسبی قیمت گوشت بوده است.
هم اکنون قیمت انواع گوشت در بازار اردبیل به شرح ذیل است؛ گوشت گوسفندی از ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان به تناسب نوع و کیفیت محصول، گوشت مخلوط ۷۰ هزار تومان، گوشت گوساله ۸۵ هزار تومان، گوشت منجمد ۵۵ هزار تومان و گوشت چرخ کرده با توجه به کیفیت محصول از ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
قیمت مرغ پرکشید
اما در این میان با وجود مصوبه اخیر سازمان صمت در خصوص قیمت مصوب گوشت مرغ در بازار به قیمت 12هزار و 900تومان ولی متاسفانه پس از ابلاغ این مصوبه شاهد افزایش تدریجی قیمت مرغ بودیم. به صورتی که قیمت مرغ در روزهای اخیر از 9 یا 10هزارتومان به 15 و حتی به 16هزارتومان افزایش یافته است.
گزارش میدانی از بازار اردبیل حاکی از آن است برخی از مراکز عرضه مرغ در اردبیل به قیمت‌های مصوب شده پایبند نبوده و این محصول را به قیمت‌های بالاتر از رقم مصوب شده به فروش می‌رسانند به طوری‌که در برخی از مرغ فروشی‌های سطح شهر اردبیل این محصول به قیمت 15 تا 16هزار تومان نیز به فروش می‌رسد.
با توجه به اینکه گوشت یکی از محصولات غذایی مورد نیاز و مهم بوده لذا مسؤولان امر باید با ورود جدی به این حوزه دست دلالان از بازار گوشت را قطع کرده و در خصوص اعمال قیمت مصوب اقدام کنند تا شاهد ثبات در بازار باشیم.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253