فارس/ آتش‌سوزی هتل در حال ساخت آسمان در شیراز علاوه بر زحمت 14 ساعته‌ای که برای آتش‌نشانان داشت، ساکنان ساختمان‌های مجاور را خانه به دوش و موجب تعطیلی موقت ساندویچی‌های خیابان رودکی شده است.
این روزها که ماجرای آتش و دود دامن‌گیر استان فارس از کازرون و کهمره سرخی و شیراز شده است، قلب‌هایی به اضطراب افتاده، زبان‌هایی به زمزمه برای دعا و دست‌ها و قدم‌هایی برای خاموشی شعله‌هایی به تکاپو افتاده که حتی به لانه کوچک و تخم‌های کوچکتر پرنده‌ای هم رحم نکرده است.
آتش در کهمره سرخی آرام گرفته بود اما ماجرای دیگری برای مردان آتش از «کهمره سرخی» تا « هتل آسمان» رقم خورد، از پیش از ظهر دیروز یعنی حدود ساعت 11 که خبر آتش‌سوزی هتل در حال ساخت آسمان در شهر پیچید، نیروهای آتش‌نشان در محل حادثه حاضر شدند و تا ساعت نزدیک به 2 بامداد عملیات اطفاء حریق را به پایان رساندند.
از ظهر دیروز تا پاسی از شب مسؤولانی مختلفی از شهردار تا استاندار و... در محل حادثه حاضر شدند و خبرنگارانی که هنوز شیرینی اولین روز از هفته خبرنگار را نچشیده بودند نیز دائماً در حال انتشار مصاحبه‌ها و اطلاعیه‌ها بودند.
خبرنگار ما برای اطلاع از وضعیت ساکنان محدوده هتل آسمان، مغازه‌داران و کسبه پیش از ظهر امروز به خیابان رودکی رفت که شرح آن در ادامه می‌آید.
برای اسکان موقت ساکنان مجاور هتل آسمان تدابیری اندیشیده نشد
هرچه به خیابان رودکی نزدیک‌تر می‌شدم، شمارش زن‌ها و مردهایی که پشت میله‌های مسدود کننده خیابان، به هتل آسمان چشم دوخته بودند، قابل شمارش‌تر می‌شد.
30 نفری که عمدتاً جز ساکنان ساختمان‌های مجاور هتل آسمان بودند سؤال مشترک و پی‌درپی‌شان زمان بازگشت به خانه‌هایشان بود.
خانم جوانی در پاسخ به سؤال من که آیا شما از ساکنان محدوده هتل آسمان هستید، با گلایه‌ای که انگار منتظر بود برای کسی بازگو و دردودل کند، گفت: بله خانه ما سومین ساختمان مجاور هتل آسمان است، از دیشب خانه را تخلیه کردیم و تا الان کسی نگفته چه زمان می‌توانیم به خانه‌مان برگردیم.
وی با اشاره به اینکه نحوه اطلاع‌رسانی برای تخلیه منازل مناسب نبود، ادامه داد: من شیرازی نیستم و اقوام و آشنایان ما هم در این شهر زندگی نمی‌کنند، وقتی گفتند خانه‌تان را تخلیه کنید کسی نپرسید جایی برای رفتن دارید یا نه، متأسفانه تدبیری برای اسکان موقت ساکنان این منطقه اندیشیده نشد و من از این مسئله گلایه‌مند هستم چون نمی‌دانم تا چند روز دیگر ادامه خواهد داشت؛ تمام وسایل من داخل خانه است و حتی برای 5 دقیقه اجازه نمی‌دهند که به خانه بروم.
این بانو افزود: اگر این ساختمان از لحاظ ایمنی بررسی می‌شد شاید چنین اتفاقی نمی‌افتاد و ما هم اذیت نمی‌شدیم، بعضی‌ها با سیاست‌هایی ساختمان‌سازی می‌کنند و گویا کسی هم نیست که پیگیری کند.
وی گفت: به ما می‌گویند اینجا نایستید اما تا تکلیف ما مشخص نشود باید کجا برویم؟
مرد دیگری که مویی سپیده کرده بود در ادامه صحبت آن بانوی جوان گفت: ما دیشب به مسافرخانه رفتیم و 400 هزار تومان برای دوتا اتاق پرداخت کردم.
وی افزود: آتش خاموش شده است اما می‌گویند چون ایمن نیست نمی‌توانیم به خانه‌مان برگردیم، گویا آقای استاندار گفته که ساختمان باید خراب شود و من اطلاع دقیقی ندارم.
خانمی که از شهروندان بود و امروز گذرش به خیابان زند و رودکی افتاده بود، چند دقیقه‌ای مکث کرد و با این جمله که من دیشب اطلاعی از آتش‌سوزی هتل آسمان نداشتم و امروز صبح از رادیو شنیدم، بیان کرد: راستش را بخواهی من خیلی اهل اخبار دیدن نیستم چون همه واقعیت را نمی‌گویند.
قطعی گاز و تعطیلی ساندویچی‌ها
در میان جمعیت حاضر، مردان و زنانی هم ساک به دست به سمت تاکسی‌های پارک شده کنار خیابان می‌رفتند. ماجرای آتش و دود هتل آسمان فقط به ساکنان و مغازه‌داران زحمت نداده بود بلکه مسافران خارجی نیز مجبور به تخلیه از هتل‌های مجاور شده بودند.
جمعیت همچنان ایستاده بودند و نیروهای انتظامی هم از آن طرف میله‌ها از حاضران می‌خواستند که صبر کنند تا تکلیف نحوه تردد مشخص شود.
چند قدمی دور شدم تا با مغازه‌دارها هم صحبت کنم، اولین مغازه یک ساندویچی بزرگ بود که صاحب آن بیرون مغازه ایستاده بود و کسی هم منتظر دریافت سفارش فلافل یا کتلت یا... نبود.
صاحب مغازه هم ناراحت از ماجرای پیش آمده بود و گفت: از دیشب انشعاب گاز رودکی قطع شده و کار و کاسبی ما هم مختل است، گاز را قطع کردند اما نگفتند که چه زمانی وصل می‌شود.
پرسیدم آب و برق چطور؟ ادامه داد: نه فعلاً وصل است، البته دیشب چند ساعتی آب قطع بود اما در حال حاضر فشار آب کم شده است و از آب تانکر استفاده می‌کنیم.
برای وقتی که به من داد تشکر کردم و در پایان تأکید کرد: نقدها را حتماً بنویسید، پیگیری کنید تا گاز را وصل کنند یا حداقل مسؤولان مربوطه بگویند تا چه روزی گاز قطع است.
به مغازه دیگری پا گذاشتم که آن هم اتفاقاً ساندویچی بود، صاحب مغازه از پشت تلفن به فرد دیگری می‌گفت که فعلا بی‌کاریم و گاز مغازه قطع است. صحبتش که تمام شد، کارت خبرنگاری را نشان دادم و او هم شروع به صحبت کرد و گفت: از دیروز قبل از ظهر دیدم که از هتل آسمان دود بلند شده و بعد هم نیروهای آتش‌نشانی آمدند، با آب سعی می‌کردند تا آتش را خاموش کنند اما به نظر من اگر از خاک استفاده می‌کردند بهتر بود چون آتش را خفه می‌کند؛ تشک‌ها از پشم شیشه بوده و مثل بنزین است که اگر آب بریزی بیشتر شعله‌ور می‌شود.
پرسیدم به شما هم دستور تخلیه داده شد و آیا قطعی گاز یا آب و برق دارید؟ در پاسخ گفت: نه اما از دیروز گاز قطع شده و فعلا منتظر هستیم تا ببینیم کی وصل می‌شود.
از نظر خودم گزارش میدانی تمام شده بود اما سوار اتوبوس که شدم دیدم نه و هنوز این ماجرا ادامه دارد، اتوبوس هم محفل بحث شده بود و هرکسی نظری داشت، یکی از ایراد یونسکو به هتل آسمان به خاطر مخدوش کردن حریم منظری ارگ کریمخان می‌گفت، یکی از علت آتش‌سوزی که متاثر از جوشکاری کارگران بوده و دیگری از آتش‌سوزی تعمدی هتل آسمان، خلاصه نظرات متفاوت بود و من ترجیح می‌دادم که فقط گوش کنم.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online
آخرین خبر فارس در سروش :
http://sapp.ir/Fars.Online
آخرین خبر فارس در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/154992640C628a247913