آخرین خبر/ مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اعلام توصیه‌هایی درآستانه عید قربان، تأکید کرد: مردم از خرید دام از افراد ناشناس جدا خودداری کنند.
محمد اصغرزاده گفت: هم استانی ها از خرید دام از افراد ناشناس یا مردم از خرید دام از افراد ناشناس خودداری کنندافرادی که اقدام به فروش دام در معابر می کنند، یا افرادی که لاشه و گوشت حیوان را خرید و فروش می کنند، جدا خودداری کنند.
وی با تأکید بر اینکه دام باید از میادین تحت نظارت دامپزشکی تهیه شود، افزود: نذورات عید قربان در منازل و معابر ذبح نشود.
اصغرزاده گفت: یکی از مهم‌ترین بیماری‌هایی که از حیوان به انسان قابل انتقال است، بیماری تب کریمه کنگو است، این بیماری افرادی را که به کار ذبح یا جابه‌جایی دام اشتغال دارند یا به نگهداری آن در کنار منازل خود اقدام می کنند، درگیر می‌کند و همچنین افرادی که با گوشت تازه حیوان سروکار دارند نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار گیرند.
وی افزود: گوشت حیوانی که تازه ذبح شده است، می ‌تواند عامل انتقال بیماری باشد، بنابراین گوشت‌ ها بعد از نگهداری در شرایط ویژه (۲۴ الی ۴۸ ساعت در دمای یخچال) خرد و تکه تکه شوند، در غیر این صورت می‌تواند آلوده کننده باشد.
اصغرزاده با بیان اینکه باید از تماس و بازی کودکان با دام جلوگیری شود، گفت: شست و شوی دست‌ها در هنگام تماس با دام ضروری است و چنانچه بعد از تماس با دام علائمی همچون تب، خونریزی از بینی، دهان، دستگاه گوارش و مجاری ادراری و کبودی پوست مشاهده شد، بلافاصله به پزشک مراجعه شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7