ایرنا/در حالیکه سن جمعیت کشور رو به پیری می‌رود و بطور طبیعی باید برای تامین نیروی جوان آینده ولادت افزایش یابد اما این روند در چهارماه نخست امسال در بوشهر مسیر عکس را طی کرده طوریکه مراکز ثبت احوال این استان کاهش ۱۶.۳ درصدی ولادت و افزایش ۱۴.۴ درصدی مرگ و میر در بوشهر را ثبت کرده‌اند.
مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان تیرماه آمار ثبت شده ولادت در این استان پنج هزار و ۳۴۸ مورد است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که این آمار ۶ هزار و ۳۹۱ واقعه ولادت بوده کاهش ۱۶.۳ درصدی نشان می‌دهد.
تولد شهری حدود ۳ برابر روستایی
اسکندر پاسالار روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: از مجموع ولادت‌های چهار ماه نخست سال جاری دراستان بوشهر ۷۴ درصد در مناطق شهری و ۲۶ درصد در مناطق روستایی رخ داده است طوریکه بیشترین آمار ثبت شده ولادت مربوط به شهرستان بوشهر و کمترین میزان مربوط به دیلم است.
پسران ۱۰ درصد بیش از دختران تولد داشته‌اند
وی با بیان اینکه ۴۶.۴ درصد از ولادت‌ها در پنج سال اول زندگی زوج‌ها به وقوع پیوسته است، گفت: از مجموع ولادت‌های رخ داده در چهار ماه نخست امسال، ۲ هزار و ۸۰۷ پسر و ۲ هزار و ۵۴۱ دختر بوده است.
پاسالار بیان کرد: درحالیکه میانگین سنی مادران در ولادت‌های ثبت شده کشور ۲۹ سال است این شاخص در استان بوشهر ۲۹.۲ سال است.
مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر با اعلام اینکه به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت این استان ۱۳.۶ نفر به جمعیت آن افزوده شده است ادامه داد: به ازای تولد هر ۱۰۰ دختر ۱۱۰ پسر متولد شده است.
وی یادآور شد: همچنین دراین مدت ۶۲ واقعه دوقلوزایی و ۲ واقعه سه قلوزایی در استان بوشهر ثبت شد.
روزانه ۱۱ مرگ در استان بوشهر ثبت شده است
مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر افزود: همچنین در چهار ماه نخست امسال یکهزار و ۳۹۴ واقعه فوت در این استان ثبت شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ که یکهزار و ۲۱۸ مورد بود، حدود ۱۴.۴ درصد افزایش نشان می دهد.
وی اضافه کرد: در این مدت درهر شبانه روز به طور متوسط ۱۱ واقعه فوت در استان بوشهر ثبت شده که بیشترین آمار فوتی مربوط به شهرستان دشتستان و کمترین آمار نیز متعلق به عسلویه است.
پاسالار ادامه داد: بیماری‌های قلبی و عروقی، حوادث غیرعمدی و سرطان ها و تومورها بیشترین علت مرگ و میر افراد در استان بوشهر است.
پیشتازی مردان بوشهری در مرگ و میر
وی با بیان اینکه میانگین سن فوت شدگان در کشور ۶۶ سال و در استان بوشهر ۶۱.۹ سال است، افزود: این شاخص در استان برای مردان ۵۹.۸ و برای زنان ۶۴.۹ سال است.
مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: بیشترین وقایع فوت ثبت شده در چهار ماه امسال مربوط به گروه سنی ۸۰ تا ۸۴ سال است.
پاسالار بیان کرد: از تعداد مرگ و میر ثبت شده در چهار ماه سال جاری، ۷۸۷ نفر مرد و ۵۵۴ نفر زن هستند.
وی ادامه داد: نسبت جنسی فوتی های استان در سال جاری برابر با ۱۴۲ است، یعنی به ازای ثبت وفات هر ۱۰۰ زن، واقعه وفات ۱۴۲ مرد به ثبت رسیده است.
پاسالار گفت: در این مدت نرخ ثبت فوت استان بوشهر ۳.۴ در هزار است یعنی به ازای هر هزار نفر جمعیت استان بیش از سه نفر از جمعیت آن کاسته شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان بوشهر را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر بوشهر در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEHJKD2HnzcSyWPDmw
آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://ihttps://instagram.com/bushehr_tooday
آخرین خبر بوشهر در سروش :
http://sapp.ir/Bushehr.online
آخرین خبر بوشهر در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/162725888C664290ea22