آخرین خبر/ فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت: بیشترین امکانات و تجهیزات اطفای حریق منابع طبیعی آذربایجان غربی با توجه به وسعت جنگلها و مراتع به ترتیب در اختیار شهرهای سردشت، پیرانشهر و ارومیه است، با این حال، امکانات موجود کافی نیست .
پس از مهار آتش سوزی جنگلهای سردشت، جلسه ستاد مدیریت بحران به منظور آسیب شناسی و شناسایی نقاط قوت و ضعف فعالیتهای اعضای ستاد مدیریت بحران در راستای مهار کردن آتش سوزی جنگلهای سردشت، با حضور فرمانده یگان حافظت اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان غربی در فرمانداری سردشت برگزار شد.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در این آتش سوزی 25 هکتار از جنگلهای سردشت طعمه حریق شد، افزود: بیش از 95 درصد آتش سوزیهای سطح استان عمدی است و عمده آن به دلیل اختلافات بین چند نفر اتفاق می افتد.
یوسف علی ابراهیم پور ادامه داد: بیشترین امکانات و تجهیزات اطفای حریق منابع طبیعی آذربایجان غربی با توجه به وسعت جنگلها و مراتع به ترتیب در اختیار شهرهای سردشت، پیرانشهر و ارومیه است، با این وجود امکانات موجود کافی نیست .
وی اضافه کرد: اعتبارات منابع طبیعی شهرستانهای سردشت و پیرانشهر جداگانه اختصاص می یابد و امکان اختصاص آن به شهرهای دیگر وجود ندارد، بر همین اساس دو پیمانکار منابع طبیعی در سردشت و دو پیمانکار در پیرانشهر در راستای صیانت و حفاظت از مراتع و جنگلها در حال فعالیت هستند.
ابراهیم پور در خصوص تجهیز دهیاری های نیز گفت : بخشی از دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها که در مناطق با ریسک بالای آتش سوزی هستند باید توسط اداره منابع طبیعی به تجهیزات و امکانات اطفای حریق مجهز شوند چرا که آنها اولین کسانی هستند که می توانند برای اطفای حریق اقدام کنند و اقادام آنها چون در مرحله اول آتش سوزی است می تواند از ایجاد خسارات بیشتر و کنترل آتش سوزی موثر باشد.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی با اشاره به جبران خسارات نیروهای دواطلبی که در اطفای حریق نقش داشتند، اظهار کرد: خسارات های جانی افراد از طریق بیمه جبران می شود و مشکلی در این ارتباط وجود ندارد. خسارتهای مالی که شامل سوختن سه دستگاه موتور سیکلت است هم از طریق اعتبارات ستاد مدیریت بحران استان تامین می شود.
وی تاکید کرد: بخش زیادی از درختان جنگلی که در محدوده آتش سوزی قرار داشتند قابل احیا هستند. هم چنین عاملان این آتش سوزی هرچه زودتر شناسایی و به مقامات قضایی معرفی شوند.
فرماندار سردشت نیز در این نشست گفت: با توجه به وسعت جنگلها و مراتع شهرستان سردشت ایجاد معاونت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان سردشت ضروری است و مدیران برای تحقق این امر تلاش کنند.
اقصی نخشی پور تاکید کرد: آتش سوزی اتفاق افتاده یک بحران بود که به دلیل نبود امکانات اطفای حریق و شرایط توپوگرافی منطقه اطفای حریق به کندی انجام می شد. با این حال با همت دستگاههای اجرایی و مردم آتش سوزی مهار شد.
فرماندار و رییس ستاد بحران شهرستان سردشت تاکید کرد : جوانان و انجمن های مردم نهاد باید آموزش لازم را برای مقابله با چنین مواردی را ببینند و برای این منظور اداره منابع طبیعی بایستی یک هزار نفر از افراد مشتاق و فعال را در سرتاسر منطقه شناسایی و با برگزاری کلاسهای اطفای حریق آموزشهای لازم را به انها داده تا در صورت لزوم در موارد همچنینی از ظرفیت و توان آنها استفاده شود.
هفته گذشته جنگل های سردشت در منطقه «ملاشیخ» و «شینوه» آتش گرفت و به دلیل وزش باد، تا ساعت ها حریق همچنان در حال پیشروی بود و مهار آن را دشوار ساخته بود تا اینکه با تلاش ستاد بحران و نیروهای مردمی بعد از دو شبانه روز آتش مهار شد.
شهرستان سردشت با داشتن 70 هزار جنگل ، 90درصد از جنگلهای آذربایجان غربی را در خود جای داده است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today
آخرین خبر آذربایجان غربی در سروش :
http://sapp.ir/Wazerbaijan.Online
آخرین خبر آذربایجان غربی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160890880Cb0c2e5d16b