ایرنا/ در سال های گذشته آمارهایی مبنی بر افزایش طلاق در شرق استان سمنان منتشر شده که با واکنش های متفاوتی روبرو شده ، گروهی با استناد به آن ها موضوع هایی مانند توسعه نیافتگی و میزان بالای بیکاری این منطقه را پیش می کشند و گروه دیگری نیز که بیشتر آن ها مسوولان هستند، معتقدند این آمار مختص مردم این منطقه نیست.
به گفته آن ها اگر چه تعداد طلاق های روی داده در این منطقه زیاد است ، اما بخش زیادی از آن ها متعلق به کسانی است که از شهرهای دیگر برای جاری کردن صیغه طلاق به شاهرود می آیند.
وجود چند دفتر طلاق در این شهرستان و همچنین خودداری زوجین برای جاری شدن صیغه طلاق در شهر خود به خاطر مسایل خانوادگی ، موجب شده تا آمار طلاق های روی داده در این منطقه چشمگیر باشد.
به گفته رئیس اداره بهزیستی شاهرود، در بین متقاضیان طلاق مراجعه کننده به مرکز مشاوره، در سه ماهه نخست امسال بیکاری بیشترین فراوانی را دارد.
آموزش های پیش، حین و پس از ازدواج یکی از راهکارهای دولت برای کاهش آمار طلاق و افزایش ازدواج است. به این منظور، مراکز و موسسات گوناگون وابسته به بهزیستی و اداره ورزش و جوانان در هر شهرستان و یا مراکز بهداشت و حتی مدارس و دانشگاه ها نسبت به این موضوع توجه ویژه دارند.
شاهرود، رکورددار بیشترین ازدواج در استان
معاون سیاسی فرمانداری ویژه شاهرود هم آمار ازدواج در سه ماهه نخست سال 96 را 396 و آمار طلاق را 125 مورد اعلام کرد و اظهارداشت: امسال در همین مدت، 368 مورد ازدواج و 100 مورد نیز طلاق به ثبت رسیده است.
احمد خرم در گفت وگو با ایرنا افزود : همچنین نسبت تعداد ازدواج به طلاق های ثبت شده در سه ماهه نخست پارسال 3.2 و امسال 3.7 درصد بوده است.
معاون فرماندار شاهرود با بیان این که سال 95 یکهزار و 556 مورد ازدواج و 526 مورد طلاق در این شهرستان روی داد، افزود: با توجه به این که شاهرود از نرخ رشد پایین جمعیتی برخوردار است ، سال گذشته هم یکهزار و 540 مورد ازدواج و 661 مورد طلاق در این شهرستان به ثبت رسیده است.
وی با اشاره به پایین بودن نسبت ازدواج به طلاق در شاهرود در مقایسه با دیگر شهرستان های استان، تصریح کرد: در سال 87 این نسبت 8.58 درصد بوده و در سال 95 به سه و سه دهم درصد رسیده و بدترین وضعیت مربوط به سال 94 با رقم 2.94 است.
معاون فرماندار شاهرود با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای کاهش طلاق از سال 94 به بعد ، گفت : وجود چهار دفتر خانه در شاهرود و سرعت عمل فرایند طلاق و فعالیت تنها یک دفترخانه برای ثبت طلاق در دیگر شهرستان های استان ، سبب مراجعه بیشتر زوج های متقاضی به این شهرستان شده است.
به گفته رئیس اداره ورزش و جوانان شاهرود، این شهرستان در سال گذشته، رتبه نخست از نظر تعداد ازدواج در استان را به خود اختصاص داده و بیشترین تعداد آن هم در ماه های شهریور و آذر یعنی پیش و پس از محرم و صفر به ثبت رسیده است.
مجید محمدی اضافه کرد: از سوی دیگر بیشترین طلاق ها در مرداد و اسفند و کمترینشان هم در فروردین و اردیبهشت سال گذشته به ثبت رسیده اند.
آموزش، نخستین راهکار برای کاهش طلاق
رئیس اداره ورزش و جوانان شاهرود یادآور شد: وزارت ورزش و جوانان در برنامه ریزی های خود برای افزایش ازدواج و کاهش طلاق، بر آموزش های پیش، حین و پس از ازدواج متمرکز شده است.
رئیس اداره بهزیستی شاهرود هم در گفت و گویی به تشریح اقدامات این مجموعه برای افزایش پایداری زندگی زوجین و کاهش طلاق پرداخت و ابراز داشت: پارسال دوره جامع تربیت مربی آموزش پیش از ازدواج در سه مرحله و به مدت 9 روز با حضور استادان و روانشناسان شهرستان برگزار شد.
مسعود جهانسیر با اشاره به برگزاری جشن های 'عشق ماندگار' با هدف ترویج ازدواج آسان، افزود: در مناطق شهری و روستایی آموزش های پیش از ازدواج برای جوانان مجرد و آموزش های خانواده برای متأهل ها برگزار می شود.
وی ادامه داد: تفاهم نامه هایی با آموزش و پرورش برای آموزش به دانش آموزان پایه دوم دبیرستان و با دانشگاه ها برای آموزش پیش از ازدواج و خانواده به دانشجویان بسته شده است.
رئیس اداره بهزیستی شاهرود از راه اندازی نخستین موسسه ازدواج آسان استان در شاهرود خبر داد و گفت: این موسسه در حال سپری کردن مراحل ثبت بوده و به زودی آغاز به کار می کند.
جهانسیر مسائل فرهنگی و اجتماعی، فرد گرایی و کاهش تعهد را از عوامل تأثیرگذار در طلاق دانست و افزود: کاهش مسوولیت پذیری و انتخاب راهکارهایی به جای ازدواج دائم، تعداد بالای زنان و دختران مجرد و مطلقه ، کاهش باورهای دینی ، مسائل اقتصادی ، ماهواره و فضای مجازی از دیگر عوامل تأثیرگذار در طلاق است.
وی ادامه داد: راهکارهایی در سه حوزه فردی ، خانوادگی و اجتماعی برای مقابله با این آسیب ها وجود دارد که از جمله آن ها می توان به پذیرش همسر بعنوان فرد نخست زندگی، جلوگیری از ازدواج در سنین پایین، تقویت باورهای دینی ، رفع اختلافات از طریق بزرگان خانواده و برگزاری دوره های آموزشی پیش از ازدواج اشاره کرد.
بیشتر متقاضیان طلاق کمتر از 30 سال سن دارند
جهانسیر درخصوص طرح مداخله در کاهش طلاق نیز توضیح داد: این طرح در سال های گذشته با حضور کارشناسان بهزیستی در اداره دادگستری و مدتی است در محل اداره بهزیستی اجرا می شود به این ترتیب که ابتدا برای زوج های متقاضی طلاق اقدامات مشاوره ای انجام شده و در صورت اثربخش نبودن، طلاق جاری می شود.
وی آمار مراجعه کنندگان در سه ماهه نخست امسال را 100 مورد اعلام و تصریح کرد: از این تعداد، در 71 مورد زوجین با هم، 27 مورد زوجه و 2 مورد زوج به تنهایی مراجعه کرده اند.
رئیس اداره بهزیستی شاهرود با بیان اینکه 51 درصد از مراجعه کنندگان بیش از پنج سال زندگی مشترک داشته اند، یادآور شد: 23 درصد از آنان در دوران عقد بوده و 12 درصد بین یک تا سه سال، 10 درصد بین سه تا پنج سال و چهار درصد کم تر از یک سال زندگی مشترک داشته اند.
جهانسیر با یادآوری اینکه در 75 درصد موارد سن زوج بین 20 تا 30 سال بوده، اضافه کرد: 16 درصد از مردان بالای 30 و 9 درصد کمتر از 20 سال داشته اند.
وی درخصوص سن زوجه نیز گفت: 60 درصد از خانم ها کمتر از 20، 33 درصد بین 20 تا 30 و هفت درصد بالای 30 سال داشته اند.
جهانسیر با بیان اینکه در سه ماهه نخست امسال بیکاری بیشترین فراوانی را در بین علت های ذکر شده طلاق از سوی مراجعه کنندگان به بهزیستی به خود اختصاص داده، افزود: پس از آن خیانت، اعتیاد، پایین آمدن آستانه تحمل ، اختلاف فرهنگی و طبقاتی و نداشتن مهارت های زندگی از دیگر علت های طلاق است.
وی یادآور شد: در سال گذشته، بیشترین دلیل ذکر شده برای طلاق زوج های شاهرودی، اعتیاد بوده است.
نسبت تعداد ازدواج به طلاق های ثبت شده در شاهرود در سه ماهه نخست پارسال 3.2 و امسال 3.7 بوده است.
حدود 30 درصد از طلاق های ثبت شده در دفترخانه های شهرستان، مربوط به زوج هایی است که از میامی، دامغان و سمنان به این منطقه مراجعه می کنند.
شهرستان شاهرود 420 هزار نفر جمعیت دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سمنان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today
آخرین خبر سمنان در سروش :
http://sapp.ir/Semnan.Online
آخرین خبر سمنان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c