ایرنا/معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌ شرقی گفت: کاهش ۵ تا ۶ درجه‌ای دمای استان تا جمعه این هفته ادامه دارد.
محمد اشجعی با بیان اینکه از روز شنبه هفته آینده دمای هوای استان به صورت نسبی افزایش می یابد، افزود: در ۲۴ ساعت گذشته سراب و هریس با ۹ درجه و ملکان با ۳۵ درجه سانتی گراد بالای صفر خنک ترین و گرمترین شهرهای استان بودند.
وی اظهار داشت: بیشترین کاهش دما بین شهرهای استان به میزان ۱۳ درجه سانتی گراد در سراب و بعد از آن ۱۱ درجه سانتی گراد در اهر و ورزقان روی داده است.
معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: دمای تبریز نیز با ۶ درجه کاهش نسبت به روز گذشته در گرمترین زمان به ۲۹ و در سردترین زمان به ۱۶ درجه سانتی گراد بالای صفر رسید و دمای فعلی آن ۱۷ درجه بالای صفر است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت(حدود ساعت ۹:۳۰) ۴ درجه خنک تر شده است.
اشجعی، با اشاره به وقوع تندبادهای لحظه‌ای در استان تا جمعه این هفته ادامه داد: در برخی از ساعات سرعت باد به ۲۵ تا ۷۲ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و احتمال پرتاپ و سقوط اشیاء، شکستن درختان و آسیب به دکل‌های مخابراتی وجود دارد.
وی یادآوری کرد: در این روزها احتمال بارش پراکنده در نواحی شرقی بویژه منطقه ارسباران وجود دارد بنابراین توصیه می شود اقدام های پیشگیرانه لازم برای جلوگیری از بروز حوادث و خسارات احتمالی به عمل بیاید.
آذربایجان‌شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ
آخرین خبر آذربایجان شرقی در سروش :
http://sapp.ir/Eazerbaijan.Online

آخرین خبر آذربایجان شرقی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157286400C8c8e888eaf