فارس/به همت بسیج رسانه استان کرمان، سپاه ثارالله و سازمان فضای مجازی بسیج، مراسم گرامیداشت روز خبرنگار و گردهمایی فعالان مجازی استان کرمان برگزار شد.
حجت‌الاسلام حسن علیدادی‌سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان کرمان امروز در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار و همایش فعالان رسانه مجازی استان کرمان اظهار داشت: چند مسئله به‌عنوان رکن باید مورد توجه خبرنگاران قرار گیرد و اولین و مهم‌ترین رکن توجه به مخاطب، دومین رکن بحث محتوا و صحت یک خبر را باید مورد توجه قرار دهید.
امام جمعه کرمان افزود: هر کسی وقتی می‌خواهد خبری را نقل کند و یا وقتی مسئولی در رسانه می‌خواهد مورد توجه قرار دهد باید به مخاطب خود توجه کند که در چه گروهی، سن و سالی و در کدامین جایگاه قرار دارد و اگر مخاطب‌شناسی به‌صورت جدی مورد توجه قرار گیرد در توفیق کسی که این ماموریت سنگین را بر عهده دارد بسیار می‌تواند موثر باشد.
علیدادی‌سلیمانی بیان کرد: یک خبر گاهی می‌تواند یک منطقه را تحت تاثیر خودش قرار دهد یا رسانه می‌تواند هر روز با توجه به ابزارهایی که امروز در اختیار دارد در سطح ملی و فراملی حرفی را منتقل کند و چیزی را در رسانه به مخاطب خود بگوید.
وی عنوان کرد: در شرح مقدس اسلام تاکید شده کسی که خبری را منتقل می‌کند خبر آن مورد وثوق باشد و جلب اعتماد دیگران به این راحتی مقدور نیست.
علیدادی‌سلیمانی گفت: شما یک جایی قلم می‌زنید و در جایی گام گذاشته‌اید که میدان بسیار حساسی است هم از بعد مثبت بسیار ارزشمند و مورد توجه است.
وی ادامه داد: خیلی از رسانه‌ها محل اتصال توده‌های مردم و حاکمیت و مسئولیت‌ها هستند هم می‌توانند از حقوق مردم خوب دفاع کنند هم می‌توانند خدمات صادقانی که در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود را به مردم ارائه دهند
امام جمعه کرمان افزود: خبرنگاران می‌توانند با بهترین نحو ممکن انتقادها را به مسئولان منتقل کنند و هم تشویق‌ها را منتقل کنند.
رسالت خبرنگاری یک رسالت قرآنی است
حجت‌الاسلام علی عرب‌پور مسئول دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در سپاه ثارالله استان کرمان اظهار داشت: بنای خبرنگار و اطلاع‌رسانی باید قول سدید باشد و قول سدید باید همچون سدی محکم جلوی شک و شبهه و فساد در جامعه را بگیرد و قول سدید باید گفتمان رایج همه مطبوعات به ویژه فصای مجازی است.
وی بیان کرد: از هر جریان فکری هم که باشید رسالت خبرنگاری یک رسالت قرآنی است چرا که پیامبر اکرم (ص) اولین رسالتش این است که برانگیختگی در جامعه و مردم ایجاد کند.
عرب‌پور افزود: نقش هدایتگری و هادی بودن برای یک خبرنگار اساسی‌ترین رسالت استT خبرنگاری یک شعل و حرفه نیست بلکه یک رسالت و تکلیف است و در انجام رساندن تکلیف و رسالت باید خیلی مراقب باشیم بزنگاه‌هایی که شیطان تعیین می‌کند ما در آن مسیر قرار نگیریم.
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سپاه ثارالله استان کرمان تصریح کرد: حوزه رسانه و مطبوعات مانند حوزه روحانیت و نیروهای مسلح است و همه ما باید در این مسیر، استقلال فکری جریانی داشته باشیم.
وی گفت: وظیفه ما و شما این است پیام انقلاب، ارزش‌ها، اسلام و شهدا را به جامعه تزریق کنیم به ویژه امروز که در مقابل یک جریان معاند تا دندان مسلح با رسانه‌های مختلف استکبار جهانی، نظام سلطه و صهیونیسم قرار داریم.
عملیات روانی به فصای مجازی کوچ کرده است
محمدصادق افراسیابی معاون مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال اظهار داشت: خانم زینب کبری (س) برای جامعه خبرنگاری به ویژه بسیجی باید الگو باشند و خبرنگار باید حسینی و زینبی باشند.
وی افزود: در عصری زندگی می‌کنیم که رسانه‌ها ما را احاطه کرده‌اند اگر تاکید به فصای مجازی می‌شود به دلیل اهمیت این فضا است چراکه امروز عملیات روانی به فصای مجازی کوچ کرده و در آنجا دنبال می‌شود.
معاون مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با بیان اینکه کارکردهای سواد رسانه برای مخاطب عبارتند از مدیریت سواد رسانه که باید آن را جدی بگیریم، تصریح کرد: مشکلات ما در سواد رسانه‌ای این است که باید بومی‌سازی شود.
افراسیابی عنوان کرد: با توسعه کاربردی فناوری اطلاعات و ارتباطات در زندگی عموم مردم امروز با مفهوم دیگری با عنوان سواد دیجیتالی و مجازی مواجه هستیم.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP3fmFSR0n-eZvyCw
آخرین خبر کرمان در سروش :
http://sapp.ir/kerman.online
آخرین خبر کرمان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155910144Cd456bcdf00