باشگاه خبرنگاران/مدیر جهاد کشاورزی کلیبر از برگزاری چهارمین دوره جشنواره «زغال‌اخته» روز پنج‌شنبه ۳۱ مردادماه در این شهرستان خبر داد.
نجفی با اشاره به اینکه شهرستان کلیبر ۴ پتانسیل اعم از کشاورزی، دام‌پروری، گردشگری و زراعت دارد گفت: امسال با آن همه خشک‌سالی و سرمازدگی برداشت محصول باغی زغال‌اخته نسبت به سال‌های گذشته زودتر آغاز شده است و شرایط به گونه‌ای است که باردهی زغال‌اخته در هر هکتار ۱ تن افزایش یافته است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کلیبر ادامه داد: برای معرفی هرچه بیشتر «زغال‌اخته» که یکی از مهم‌ترین تولیدات باغی شهرستان کلیبر و منطقه قره‌داغ است چهارمین دوره جشنواره «زغال‌اخته» را در کلیبر برگزار می‌کنیم.
وی بابیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال ۵۵۰ تا ۶۰۰ تن زغال‌اخته از باغات کلیبر برداشت شود گفت: درختان «زغال‌اخته» کلیبر بدون این‌که از مواد شیمیایی و کود و سم استفاده شود به صورت ارگانیک به بار می‌نشیند و پیش‌بینی ما این است که امسال بتوانیم بیش از ۶۰۰ تن زغال‌اخته از باغات کلیبر برداشت کنیم.
نجفی اضافه کرد: هر ساله از هر هکتار از باغات زغال‌اخته شهرستان کلیبر در حدود ۲۱۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلوگرم زغال‌اخته برداشت می‌شد، ولی امسال با عنایت خداوند متعال میزان برداشت محصول از هر هکتار از باغات زغال‌اخته به ۳۵۰۰ کیلوگرم می‌رسد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کلیبر با تاکید بر اینکه «زغال‌اخته» در سطح ۱۲۶ هکتار کشت می‌شود، ابراز داشت: نزدیک به ۹ هکتار دیگر نیز به اصلاح باغات و کاشت درختان جوان هنوز به باردهی نرسیده‌اند.
رسول خدابخش، فرماندار شهرستان کلیبر با تاکید بر اهمیت برگزاری باشکوه جشنواره زغال‌اخته اظهار داشت: هدف اصلی برگزاری این جشنواره، غیر از ایجاد نشاط اجتماعی، حذف حلقه‌های واسطی است که مانع از فروش این محصول با قیمت واقعی می‌شود.
وی با ابراز نگرانی از قیمت پایین زغال اخته و عدم صرفه اقتصادی برای باغداران کلیبری افزود: قیمت ۳۰۰۰ تومانی برای خرید هر کیلو زغال‌اخته اسف‌بار است.
فرماندار شهرستان کلیبر بابیان اینکه از همین امروز باید افزایش قیمت خرید زغال‌اخته از باغداران دیده شود، گفت: برای تحقق این موضوع، تعاون روستایی و بخش خصوصی همکاری فوری و جدی داشته باشند.
خدابخش در ادامه تاکید کرد: اصلاح باغات سنتی و غیرثمرده باید در اولویت جهاد کشاورزی قرار بگیرد. گام‌هایی آغاز شده که باید تشریح شوند.
وی در ادامه سخنان خود خطاب به خرید و فروشندگان زغال‌اخته گفت: صادرات زغال‌اخته‌ی تازه را در دستور کار قرار بدهید، انتظار دارم دست کم ۲۰۰ تن از این محصول را برای عرضه به بازار به شکل تازه‌خوری از باغداران خریداری کنید.
فرماندار شهرستان کلیبر بر لزوم توجه دستگاه‌های ذی‌ربط به تبلیغات محیطی جشنواره‌ی زغال‌اخته در تبریز، اهر و جاده‌های منتهی به شهرستان تاکید کرد.
چهارمین دوره جشنواره «زغال‌اخته» روز پنج‌شنبه ۳۱ مردادماه مصادف با ولادت امام موسی کاظم علیه‌السلام در شهرستان کلیبر برگزار می‌شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ
آخرین خبر آذربایجان شرقی در سروش :
http://sapp.ir/Eazerbaijan.Online

آخرین خبر آذربایجان شرقی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/157286400C8c8e888eaf