مهر/ مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه، آمار اهداکنندگان خون در استان را منطقی نداست و گفت: اگر ورودی ما افزایش نداشته باشد طی ۷ یا ۸ سال آینده با چالش کمبود خون مواجه می شویم.
پژمان صالحی فر امروز پنج شنبه در نشست خبری با خبرنگاران گفت: نیاز به خون و فرآورده های آن مختص گروه خاصی نیست همه افراد جهان به این فرآورده نیاز دارند و در کشور ما هم با شرایط خاص و آمار بالای تصادفات که جزو رتبه های بالای کشور هم هستیم نیاز به آن به شدت احساس می شود.
وی خاطر نشان کرد: حدود ۸۰ درصد مرگ و میر در تصادفات حین انتقال بیمار به بیمارستان و بخاطر خونریزی اتفاق می افتد که اگر این فرآوده در دسترس باشد و به بیمار تزریق شود بدون شک آمار مرگ و میر کاهش پیدا می کند.
مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه با بیان اینکه آمار مصرف خون روز به روز افزایش دارد، گفت: به دلیل بالا رفتن بیماریهایی مثل سرطان این امر طبیعی است.
صالحی فر اظهار داشت: باید دست به دست هم دهیم و اهدای خون و تامین این فرآورده را به عنوان دغدغه اجتماعی برای مردم مطرح کنیم تا هر کس در هر جایگاهی قرار دارد این را وظیفه اجتماعی و شرعی خود بداند.
وی بیان داشت: سال گذشته در استان ۴۵ هزار نفر اهداء خون داشتیم و اینکه در یک استان با جمعیت ۲ میلیون نفر فقط این تعداد بار اهدای خون را به عهده داشته باشند، منطقی نیست و باید تلاش کنیم این آمار بالا برود.
مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه ادامه داد: سالانه ممکن است از این تعداد اهدا کننده به دلایل مختلف ریزش هایی را داشته باشیم و اگر ورودی ما افزایش نداشته باشد طی ۷ یا ۸ سال آینده با چالش کمبود خون در استان مواجه می شویم.
وی نیاز به فرآورده های خونی را در تعطیلات تابستان و عید نوروز و ایام سرد سال بیش از سایر زمانهای دیگر اعلام کرد و گفت: در این زمانها با کمبود ذخایر فرآورده های خونی مواجه می شویم.
صالحی فر گفت: نیاز به خون مختص یک زمان خاص نیست و اهدا کنندگان بدانند با اهدای خون می توانند زندگی بخش باشند.
وی در ادامه به تکنولوژی اهدای پلاکت و پلاسمای خون نیز اشاراتی داشت و افزود: این اهدا می تواند به بیماران سرطانی، شیمی درمانی و بیماران پیوندی کمک کند و سالانه جان چندین نفر به این واسطه نجات داده شود.
صالحی فر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه امسال بازگشایی مرز خسروی قطعی است، اظهار داشت: بر این اساس پیش بینی می شود حدود ۳ تا ۴ میلیون نفر از این مرز خارج شوند لذا باید آمادگی داشته باشیم و خود را مجهز به امکانات لازم کنیم تا هم میزبان خوبی باشیم و هم اجازه ندهیم هیچ کم کاری به اسم کرمانشاه تمام شود.
وی ضمن تبریک روز خبرنگار به تمامی فعالان عرصه رسانه، اظهار داشت: خبرنگاران دغدغه‌های مردم را دغدغه‌های خود می‌دانند و با عشق در این راه ورود پیدا کردند.
مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه افزود: خبرنگار می تواند یک بازوی قوی در تامین نیازهای اساسی جامعه باشد.
وی بیان داشت: خبرنگاران حلقه واسط بین مردم و مسئولان هستند و می‌توانند در جایگاه تصمیم‌سازی قرار گیرند لذا در عرصه تشویق و ترغیب مردم به اهدای خون نیز می توانند نقش آفرینی کنند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today
آخرین خبر کرمانشاه در سروش :
http://sapp.ir/Kermanshah.online
آخرین خبر کرمانشاه در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/159186944C9707a58246