فارس/ ماه ذی الحجه از گذشته‌های دور برای مردم مومن اردبیل به دلیل آنکه از در پیش بودن آغاز عزاداری‌های محرم و صفر در این دیار خبر می‌دهد دارای اهمیت خاص است.
عاشقان مکتب اهل بیت (ع) در اردبیل در روز نهم ذی الحجه و شب همین روز برای حضرت مسلم بن عقیل مراسم عزاداری باشکوه برپا کرده و با سوز و گداز خویش جلوه‌های معنوی زیبایی از عشق حسینی را در اردبیل به تماشا گذاشتند.
چندین هزار نفر از عزاداران محله عالی قاپو و مساجد محله‌های تابعه شامگاه گذشته درحالی‌که پیراهن مشکی پوشیده و دستار سیاه به نشانه عزا بر سر بسته بودند با اجتماع در مساجد خود و تشکیل دسته‌های عزاداری عظیم به راه افتاده و خود را به میدان عالی قاپو رساندند و با پیوستن به عزاداران این محله مانند سال‌های گذشته مراسم سنتی این روز را برپا نمودند.
عزاداران درحالی که ریش سفیدان و هیات امنای این محله‌ها در پشت پرچم‌های عزا و پیشاپیش جوانان و دیگر گروه‌های مردم قرار داشتند راه مسیرهایی را در پیش گرفته‌اند که براساس سنت سال های گذشته از قبل تعیین شده‌اند.
عزاداری حضرت مسلم بن عقیل (ع) در اردبیل در نهم ذی‌الحجه برگزار می‌شود ولی مراسم عزاداری ماه محرم در این شهر به شکل منسجم‌تر و رسمی‌تر از بیست و ششم ذی الحجه با برپایی مراسم سنتی طشت‌گذاری در مساجد و تکایای این شهر آغاز می‌شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253