جماران/ امروز در خراسان شمالی بره زنده، به ازای هر کیلوگرم ۴۸۰ هزار ریال و گاو و گوساله به ازای هر کیلوگرم، ۴۰۰ هزار ریال خرید و فروش شده است.
البته مسئولان می گویند این قیمت ها کاذب است زیرا علت افزایش قیمت دام زنده، افزایش تقاضای آن برای کشتار در عید قربان است.معاون اتحادیه دامداران خراسان شمالی در این باره به خبرنگار ما اظهار داشت: علت افزایش قیمت دام زنده، افزایش میزان تقاضا است و البته انتظار می رود پس از عیدقربان، قیمت ها به روال قبل باز گردد.
خسرو مدیری اظهار داشت: امروز قیمت دام سبک در استان از ۲۰۰ هزار ریال تا ۴۸۰ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم متفاوت بود به طوری که پیرمیش به ازای هر کیلوگرم ۲۰۰ هزار ریال و بره هم ۴۸۰ هزار ریال خرید و فروش شد.
وی گفت: البته قیمت بره در استان اردبیل، کمی پایین تر است و برخی پیگیری ها انجام شد تا دام زنده از آن استان تامین و وارد شود اما آن استان در این زمینه موافقت نکرد.
مدیری خاطرنشان کرد: بیشترین تقاضا برای تامین دام زنده، توسط ترکمن نشینان و اهل تسنن استان است که بیشتر این قشر در شهرستان مرزی راز و جرگلان سکونت دارند البته ترکمن ها در عید قربان، عمدتا گاو کشتار می کنند و به ندرت متقاضی دام سبک هستند.
وی با اشاره به اینکه خراسان شمالی از قطب های دامپروری کشور است افزود: در این استان به هیچ عنوان کمبود دام نداریم و حتی بخشی از دام زنده استان، به خراسان رضوی صادر شده است.
معاون اتحادیه دامداران خراسان شمالی گفت: اینکه گفته می شود بخشی از دام استان برای کشتار در عیدقربان از سبزوار تامین می شود، کذب است زیرا خراسان رضوی، بخشی از دام مورد نیاز را از دام های تولیدی ما تامین کرده است.
بر اساس این گزارش، ۱۴ مرکز عرضه دام سبک برای تامین دام مورد نیاز کشتار در عید قربان، در خراسان شمالی ساماندهی شده است.
خراسان شمالی دارای اقوام ترک، تات، کرد کرمانچ، بلوچ و ترکمن است که عید قربان نزد این اقوام با شکوه خاصی برگزار می شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45