ایرنا/انتشار یک روزنامه از کردستان در گستره کشوری خبر خوبی بود که در مراسم روز گرامیداشت خبرنگار از سوی استاندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اعلام و وعده پیگیری آن داده شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار که در سالن پیامبر اعظم استانداری برگزار شد، اظهار داشت: دغدغه‌ها و احساس مسئولیتی که اهالی رسانه در قبال جامعه دارند، قابل تقدیر است.
جلال قلعه‌شاخانی اضافه کرد: به دلیل کوتاهی ها و کم و کاستی‌های موجود شرمنده اهالی فرهنگ و هنر استان هستیم.
وی با اشاره به اینکه پتانسیل زیادی در حوزه فرهنگ و هنر کردستان وجود دارد، گفت: برخی از مسائلی که در این مراسم مطرح شد در سطح کشور و تعدادی هم در استان قابل بررسی است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اعلام کرد: ۱۱۰ نشریه در این استان مجوز انتشار دریافت کردند که از این تعداد ۸۰ نشریه چاپی و بقیه الکترونیکی است.
قلعه‌شاخانی با بیان اینکه ۵۰ نشریه سراسری در این استان دفتر نمایندگی دارند، گفت: برای اینکه استان تربیون کشوری هم داشته باشد نیاز به وجود و فعالیت خبرگزاری‌ها و نشریات سراسری دارد.
وی یادآور شد: فقط در قبال آگهی‌ها و خدماتی که از استان دریافت می‌کنند انتظار می‌رود این نشریات منعکس کننده ظرفیت‌های استان هم باشند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اعلام کرد: پیگیرانتشار روزنامه کردستان در گستره کشوری هستیم تا از این طریق پتانسیل‌های استان را بهتر و بیشتر بشناسانیم.
وی اظهار داشت: اقتصاد رسانه در وضعیت فعلی شرایط مناسبی ندارد و کل منبع درآمد آن از یارانه دولتی و آگهی‌ها تامین می‌شود.
قلعه‌شاخانی با بیان اینکه منتقد شیوه توزیع یارانه نشریات است، یادآور شد: شیوه و دستورالعمل جدیدی در ارتباط با توزیع یارانه تهیه شده که با اجرای آن کم و کاستی‌های گذشته جبران می‌شود.
وی نگاه وزارت ارشاد در حوزه یارانه نشریات کردستان به همراه هفت استان دیگر را تبعیض مثبت خواند و افزود: از تنوع و تکثر رسانه‌ها در استان دفاع می‌کنیم چراکه امروز تمام جریان‌های فکری نشریه و تریبونی برای بیان مطالبات خود دارند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به اینکه هرکسی شرایط حداقلی دریافت نشریه را داشته باشد مجوز انتشار به او داده می‌شود، گفت: مخاطب و جامعه در نهایت مشخص می‌کنند که کدام نشریه ماندگار خواهد بود.
قلعه‌شاخانی با بیان اینکه در توزیع آگهی‌ها منع، خلا و ابهام قانونی داریم، گفت: قانونگذار تعیین کرده که برخی آگهی‌ها باید در نشریات کثیرالانتشار منتشر شود.
وی افزود: اگر در گذشته اعلام نمی‌شد که رسانه‌های مختلف در طول سال چه میزان آگهی دریافت می‌کردند امروز به طور شفاف از طریق سامانه اینترنتی این مهم اطلاع‌رسانی می‌شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با اشاره به اینکه بیمه کردن خبرنگاران از رسالت‌های نشریات است، یادآور شد: اگر خبرنگاری هم توسط نشریه‌ای که در آن مشغول به کار است بیمه نشود از طریق صندوق هنرمندان و نویسندگان زیر پوشش بیمه قرار داده می‌شود.
قلعه‌شاخانی اظهار داشت: معتقدم اوج آزادی بیان در رسانه‌های استان وجود دارد که هر رسانه‌ای به راحتی نظر و خبر خود را در خصوص مدیران منتشر می‌کند بدون اینکه برخوردی با آنها شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online
آخرین خبر کردستان در سروش :
http://sapp.ir/Kurdistan.Online
آخرین خبر کردستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156368896Ccff9858d34