تسنیم/مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان جزئیات حادثه وقوع آتش‌سوزی شب گذشته در بستر تالاب بین‌المللی هامون را تشریح کرد.
وحید پورمردان اظهار داشت: آتش‌سوزی که شب گذشته در تالاب هامون رخ داد در نهایت پس از سه ساعت تلاش محیط‌بانان محیط زیست، ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی و بومیان منطقه مهار شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان افزود: پس از اعلام این حادثه بلافاصله تیم‌های یگان حفاظت اداره‌کل محیط زیست و منابع طبیعی و آبخیزداری به محل اعزام شدند و موفق شدند پس از تلاش بی‌وقفه آتشی که حدود 3 هکتار از اراضی را در بر گرفته بود مهار کنند.
وی با اشاره به پوشش گیاهی خاص منطقه و وجود علفزارهای خشک در بستر تالاب هامون گفت: با توجه به اینکه بعد از آبگیری تالاب هامون خشک شدن آب امری طبیعی است و علفزارها نیز بسیار زودتر از گیاهان دیگر خشک می‌شوند و این آتش سوزی هم در قسمتی از تالاب اتفاق افتاده که پوشش آن علفزار بوده است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: در ماه‌های گذشته مانور آتش‌سوزی در بستر تالاب برگزار شده بود به همین دلیل تجهیزات لازم برای مهار آتش در بستر تالاب آماده بود که خوشبختانه همین امر سبب شد آتش بستر تالاب خیلی زود مهار شود.
پورمردان با بیان اینکه هیچ نوع صاعقه و عامل طبیعی شب گذشته در بستر تالاب هامون اتفاق نیفتاده، تصریح کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته می‌توان گفت هیچ عاملی به جز عامل انسانی در وقوع آتش‌سوزی تالاب دخیل نبوده، البته مراتب با نیروی انسانی صورت جلسه شده و تحقیقات در مورد علت حادثه همچنان ادامه دارد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: توصیه می‌شود افراد برای جلوگیری از این چنین حوادثی از روشن کردن آتش در کنار علفزارهای خشک پرهیز کنند چرا که این گیاهان خشک با کوچکترین عامل دچار حریق می‌شوند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c