ایرنا/معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان گفت: طرح ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان با پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصدی مورد بهره برداری قرار می گیرد.
علیرضا نورا روز چهارشنبه در کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به خشکسالی های ۲۰ سال استان بهره برداری از این طرح مهم می تواند با تامین آب مطمئن در طول سال نوید دهنده رونق کشاورزی منطقه باشد.
وی با اشاره به اهمیت آبرسانی به مزارع باهوکلات در پایین دست سد پیشین گفت: ضروریست با ارائه راهکارهای مناسب ضمن استفاده حداکثری از منابع موجود در این سد زمینه استفاده بهره برداران بخش کشاورزی منطقه را از این نعمت الهی فراهم کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: طرح انتقال آب با لوله به اراضی دشت سیستان با ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی درحال سیر مراحل نهایی است.
غلام حیدر زورقی افزود: هم اینک کار ساخت سه ایستگاه پمپاژ اصلی، پنج ایستگاه پمپاژ مستقل، ۹ ایستگاه پمپاژ ثانویه این طرح بزرگ بخش کشاورزی در سیستان به اتمام رسیده و درحال تست و راه اندازی است.
وی ادامه داد: همچنین برق مورد نیاز ایستگاه‌های این طرح تامین شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: کل مصرف برق طرح ۴۶ هزار هکتاری در زمان استفاده ۵۲ مگا وات است.
وی تاکید کرد: هم اینک با وجود کامل بودن شبکه امکان آبگیری تمام طرح ۴۶ هزار هکتاری وجود دارد.
زورقی ادامه داد: پیشنهاد می شود در مرحله نخست بهره برداری از این طرح ، ۲۰ هزار هکتار آبدهی شود و با اجرای کامل شبکه های فرعی داخل مزرعه کار آبرسانی به تمام اراضی مورد توجه قرار گیرد.
وی راه اندازی ۱۰ تعاونی روستایی و ۲ هزار و ۶۷ گروه هم آب در سیستان را از جمله اقدامات برای هماهنگی و استفاده بهینه از منابع آبی با همکاری جوامع محلی در طرح ۴۶ هزار هکتاری ذکر کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با اشاره به اهمیت طرح ۴۶ هزار هکتار در سیستان گفت: جلوگیری از مهاجرت ساکنان منطقه و پیامدهای ناگوار اجتماعی و سیاسی آن بر کشور، ناپایداری اکوسیستم طبیعی و انسانی منطقه، بالا بودن تلفات انتقال و توزیع آب، تبخیر افزون بر چهار هزار میلیمتر در سال، وجود اقلیم خشک و رطوبت کم و دمای بالای ۴۸ درجه سانتیگراد، وابستگی کامل اقتصادی معیشت و اشتغال مردم به بخش کشاورزی ضرورت راه اندازی این طرح را دو چندان کرده است.
به گزارش ایرنا طرح ۴۶ هزار هکتار انتقال آب با لوله در دشت سیستان در سال ۹۳ بعد از سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به سیستان و بلوچستان مصوب و اعتبارات آن به دستور رهبر معظم انقلاب از منابع صندوق توسعه ملی تامین شد.
سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال استان سیستان و بلوچستان و همسایگی کشور افغانستان واقع شده است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در سروش :
http://sapp.ir/zahedan.online
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c