ایرنا/ استاندار آذربایجان‌غربی گفت: کشفیات مواد مخدر در سال جاری حدود ۴۸ درصد افزایش داشت به گونه‌ای که امسال در استان چهار هزار و ۹۵۴ کیلوگرم انواع مواد مخدر و پیش‌ساز کشف شده‌ است.
محمدمهدی شهریاری در دومین جلسه شورای مواد مخدر استان که با حضور دبیرکل مبارزه با مواد مخدر کشور و معاونان وی در ارومیه برگزار شد، افزود: آذربایجان‌غربی با دارا بودن چهار درصد جمعیت کشور ۲ درصد مواد مخدر را مصرف می‌کند.
وی اضافه کرد: با همدلی و همفکری دستگاه‌ها شیوع اعتیاد در استان کاهش یافته است و با شیوع ۲.۵ درصد در جمعیت سنی ۱۵ تا ۶۴ سال در رتبه ۲۲ کشور قرار داریم.
شهریاری با بیان اینکه در سال ۱۳۹۷ مقدار ۲۰ تن و ۷۴۷ کیلوگرم مواد مخدر کشف شد، گفت: در چهار ماه گذشته بیش از ۲ تن هروئین در استان کشف شد و این تلاش‌ها در امر مبارزه با مواد مخدر جای تقدیر دارد.
وی درباره شناسایی مزارع شاهدانه و کاهش کشت آن در استان، گفت: ۳۲۰ هکتار مزرعه شاهدانه در سال ۱۳۹۰ در استان کشف شده بود که امسال به یک هکتار کاهش پیدا کرد.
وی اظهار داشت: تعداد مراکز درمانی در این زمینه ۱۵۰ مرکز بوده که ۴۴ مرکز دولتی و متعلق به علوم پزشکی، بهزیستی، اداره‌کل زندانهاست و ۱۰۶ مرکز خصوصی وجود دارد که ۱۸ مورد از آن‌ها به صورت کمپ و بقیه مطب پزشکی است.
وی با بیان اینکه تعداد معتادان استان در چرخه درمان در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۹ هزار و ۴۴۸ نفر بود، بیان کرد: درآمد حاصله از اموال شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در چهار ماه اول امسال ۱۱ میلیارد و ۹۶۰ میلیون و ۷۳۰ هزار ریال بوده‌ است؛ در سال ۱۳۹۷ این میزان ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بود.
شهریاری گفت: پنج هزار و ۴۰۰ هزار نفر معتاد متجاهر در استان وجود دارد و کمبود محل نگهداری و امکانات و تجهیزات از مهمترین نیازهای آذربایجان‌غربی است.
آذربایجان‌غربی جزو استان‌هایی است که به خاطر مرزی بودن در مسیر ترانزیت مواد مخدر به اروپا قرار دارد و فرهنگ‌سازی برای پیشگیری در این راستا جزو اولویت‌هاست.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان غربی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان غربی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today
آخرین خبر آذربایجان غربی در سروش :
http://sapp.ir/Wazerbaijan.Online
آخرین خبر آذربایجان غربی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160890880Cb0c2e5d16b