شبستان/ این روزها با نزدیک شدن به شروع سال تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها، بازار فروش لوازم التحریر داغ شده و خانواده ها برای تامین مایحتاج نوشت افزار فرزندان خود از قبیل دفترچه، مداد و خودکار راهی فروشگاه ها می شوند تا بسته به توان مالی خود محصولات مورد نظر را خریداری کنند. اما اینک بسیاری از محصولاتی که سال های گذشته با تخفیف به مردم عرضه می شد در لیست افزایش قیمت قرار گرفته است.
اگرچه این افزایش قیمت موجب شده تا خریدهای والدین برای دانش آموزان مقداری کاهش یابد، اما به صرفه نبودن ورود لوازم التحریر خارجی فرصت مناسبی را در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار داده تا بتوانند سهم بیشتری از بازار نوشت افزار را به خود اختصاص دهند. طبق آخرین آمار ارائه شده توسط متولیان حوزه نوشت افزار در حال حاضر حدود ۴۰ درصد بازار لوازم التحریر در اختیار کالاهای خارجی که عمدتا چینی هستند قرار دارد. از سویی توجه به هویت ایرانی و اسلامی در تصاویر مورد استفاده در نوشت افزار نیز امسال به صورت جدی تری دنبال شده و شخصیت های بومی جای نمادهای غربی و آمریکایی را در روی جلد دفترچه های دانش آموزان گرفته اند.
فروشندگان نوشت افزار در این روزها اقدام به خرید و ذخیره سازی اجناس می‌کنند تا بتوانند اقلام کافی برای فروش ویژه آغاز سال تحصیلی داشته باشند زیرا در این خصوص سطح بالای خرید توسط مردم از نیمه شهریور ماه آغاز می‌شود و تا پانزدهم مهرماه ادامه دارد و بعد از آن تاریخ فروش نوشت افزار به صورت نرمال است.
تأثیری که افزایش قیمت نوشت افزار بر ریزش تعداد فروشندگان این صنف و در قیاس با سطح رویش فروشندگان این صنف داشته استٰ؛ چون نرخ بیکاری بالا است برای فعالیت در این عرصه همیشه متقاضی کار زیاد است اما در ادامه به دلیل مواردی مانند افزایش قیمت‌ها و گرانی نمی‌توانند ماندگاری زیادی در این شغل داشته باشند، به گونه‌ای که اکنون در مقابل هر جواز جدیدی که صادر می‌شود؛ دو جواز را باطل می‌کنند.
یکی از فروشندگان لوازم التحریر می گوید: بیشتر تولیدات داخلی در این مغازه ها به فروش می رسد و اگر مواد اولیه تولیدی ها تامین شود تا ۹۰ درصد بازار را می توان با اجناس داخلی تامین کرد ضمن اینکه رغبت شهروندان به خرید جنس ایرانی نیز طی چند سال اخیر افزایش یافته است.
حامد رفیع اظهار داشت: تعداد بسیار کمی از خانواده ها که به دنبال جنس لوکس هستند از نوشت افزار خارجی استفاده می کنند از طرفی تولیدی نوشت افزار بسیار کم است و بیشتر تولیدات بازار از تولیدات سایر شهرها از قبیل تهران و اصفهان و تبریز تامین می شود.
وی گفت: با توجه به افزایش قیمت های نوشت افزار، از توان مردم کاسته شده است که باید دولت در این خصوص تدابیر لازم را بیاندیشد.
رفیع بیان کرد: تصاویر شخصیت‌های خارجی بر روی جلد دفاتر کم شده است و دفاتر عمدتاً تولیدات داخلی است بنابراین استفاده از تصاویر شخصیت‌های کارتونی خارجی خیلی کم شده ضمن اینکه در صورتی که اتحادیه در واحدی متوجه عرضه دفتر با تصاویر ممنوعه شود با واحد خاطی برخورد می‌کند.
وی افزود: آنچه اکنون درگیر آن هستیم گرانی است که بر بازار سایه انداخته است، اما با این وجود در بازار فروش نوشت افزار کنترل‌های لازم را داریم و درصد فروش توسط بازرسانی از اتحادیه، اتاق اصناف و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کنترل می‌ شود.
یکی دیگر از فروشندگان لوازم التحریر می گوید: گرانی بر بازار نوشت افزار سایه انداخته و باعث افزایش دو تا سه برابری قیمت‌ها شده است.
رضا صابر گفت: تأمین هزینه‌های دستمزد، افزایش اجاره بهای واحد صنفی و یا پرداخت بهای آب و برق مصرفی نیز یکی از دغدغه‌های واحدهای صنفی است.
وی با تاکید بر اینکه افزایش چند برابری قیمت نوشت افزار حتی شامل تولیدات داخلی نیز شده است، بیان کرد: به عنوان نمونه در تهیه دفتر، روند کار تحت تأثیر تورم افسار گسیخته است، در این میان اقلامی که مواد اولیه آن از خارج کشور وارد می‌شود و در کل وارداتی است؛ خیلی بیشتر تحت تأثیر شرایط اقتصادی کشور و تورم قرار دارد.
صابر با تاکید بر اینکه فروشندگان نوشت افزار تنها مجاز هستند که ۱۵ درصد سود را به هنگام فروش این اقلام منظور دارند، گفت: با مقایسه قیمت کف بازار و نرخ‌های شرکتی و از طرفی احتساب ۱۵ درصد سود مجاز نوشت افزار باید بگوییم که فروشندگان نوشت افزار تعادل در فروش را رعایت کرده‌اند، اما در این میان اگر فروشندگانی اقلامی را که در گذشته و با قیمت‌های قبلی فاکتور کرده‌اند بخواهند به قیمت روز به مردم بفروشند این تخلف محسوب شده و با آن برخورد می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه در آستانه سال تحصیلی جدید قیمت نوشت افزار خیلی بالاتر رفته است، عنوان کرد: به عنوان نمونه برای تهیه یک دفتر ۱۰۰ برگ ساده که پارسال حدود ۶ هزار تومان هزینه خرید آن بود امسال باید حدود ۱۵ هزار تومان پرداخت کنیم و این در حالی است که دفاتر درسی بیشتر تولید داخلی است و تنها کاغذ آن به عنوان مواد اولیه از خارج وارد می‌شود.
ناگفته نماند در برخی موارد برای تامین مایحتاج درسی دانش آموزان با همکاری نهادهای خیریه لوازم التحریر تهیه شده و در اختیار آنها قرار داده می شود. همچنین لوزام التحریر و نوشت افزار لازم از محل کمک های مردمی در جشن عاطفه های خریداری و میان دانش آموزان بی بضاعت توزیع می شود. نکته حائز اهمیت در حوزه لوازم التحریر جدای از قیمت محصولات، توجه به محتوای فرهنگی و پیام هایی است که از این طریق به دانش آموزان ارائه می شود و بهتر است نهادهای متولی به تصاویر مورد استفاده روی جلد دفترچه ها و یا کتاب های کمک آموزشی و لوزام التحریر نظارت بیشتری داشته باشند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45