باشگاه خبرنگاران/مسئول اداره باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان گفت: در راستای ساماندهی و رفع مشکلات ساکنان اطراف قلاع دختر و اردشیر کرمان، محدوده عرصه و حریم این قلاع بازنگری می‌شود.
رضا ریاحیان با اشاره به اینکه در جهت سیاست‌های واحد باستان شناسی این اداره کل فعالیت‌های پژوهشی متنوعی صورت گرفته است، گفت: کاوش در گورستان هوکرد جیرفت و محوطه اسلامی گزک راین که منجر به شناسایی شیوه‌های مختلف تدفین در دوران پیش از تاریخ حوزه فرهنگی هلیل رود و گونه‌های سفالی قرون اولیه اسلامی و همچنین شناخت جایگاه دشت راین نسبت به دیگر محوطه‌های اسلامی استان شده است از جمله این فعالیت‌ها است.
او به انجام گمانه زنی محدوده قلعه دختر و اردشیر به عنوان فعالیت‌های در دست اقدام این اداره کل اشاره و افزود: هدف از انجام این گمانه زنی، بازنگری محدوده عرصه و حریم قلعه‌های مذکور و همچنین ساماندهی و رفع مشکلات ساکنین آن منطقه است.
ریاحیان از کاوش‌های محوطه شهداد، تپه یحیی دست سوغان و تل ابلیس دشت بردسیر به عنوان مهمترین فعالیت‌های چهار دهه گذشته نام برد و گفت: کاوش در تپه‌های کنارصندل جیرفت، تپه گاو کشی اسفندقه و تل آتشی منطقه بم نیز نتایج ارزشمندی به دنبال داشته که منجر به ارتقا جایگاه مطالعات باستان شناسی ایران در دنیا شده است.
مسئول اداره باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: استان کرمان به دلیل شرایط جغرافیایی، تنوع آب هوایی و زیست محیطی مناسب یکی از مهمترین مناطق استقرار‌های جوامع انسانی در طول ادوار تاریخ بوده است.
او بیان کرد: در این استان تپه‌ها و محوطه‌های باستانی بزرگی شکل گرفته و به لحاظ گاهنگاری ادوار مختلف تاریخی فرهنگی از دوران پیش از تاریخ تا اسلامی را در بر گرفته است.
ریاحیان اظهار کرد: برخی از محوطه‌های مهم باستان شناسی در محدوده‌های شهری و یا روستا‌ها واقع شده اند و در اثر گسترش ساخت و ساز‌ها در حال تخریب و یا صدمات جبران ناپذیری به آن‌ها وارد گردیده است، به همین منظور برای حفاظت از عرصه و حریم آنها، عملیات بررسی و گمانه زنی باستان شناسی در اولویت کار قرار گرفته است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP3fmFSR0n-eZvyCw
آخرین خبر کرمان در سروش :
http://sapp.ir/kerman.online
آخرین خبر کرمان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155910144Cd456bcdf00