ایسنا/ علی محمدپور در گفت و گویی با اشاره به اینکه 17رودخانه در شهرستان رودسر وجود دارد، گفت: جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز شن و ماسه از این رودخانه‌ها به صورت شبانه روزی انجام می‌شود و خوشبختانه این میزان برداشت‌ها اخیرا کاهش یافته است.
وی افزود: برداشت بی رویه شن و ماسه نه تنها در محل برداشت باعث بروز عوارض مورفولوژیکی می‌شود بلکه تاثیر انجام این عملیات تا کیلومترها در بالا دست (سر آب) و پایین دست(پایاب) بر ژئومورفولوژی اکوسیستم و ارگانیسم‌های زنده تاثیر می‌گذارند.
محمدپور با بیان اینکه با متخلفان برداشت شن و ماسه از رودخانه‌های رودسر برخورد قانونی می‌شود، ادامه داد: در راستای ماموریت‌های گشت و کنترل و جلوگیری از تخلفات برداشت غیرمجاز شن و ماسه از رودخانه‌های شهرستان، ماموران یگان حفاظت محیط زیست این اداره موفق به دستگیری یکی از متخلفان شن و ماسه شدند.
وی با اشاره به اینکه برخورد قاطع مقامات قضایی با متخلفان برداشت کننده شن و ماسه موجب شده است که انجام چنین جرایمی کاهش یابد، تصریح کرد: پس از دستگیری متخلف، پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر خاطرنشان کرد: متخلف پس از طی مراحل قضایی به استناد ماده 690 قانون مجازات اسلامی به پنج ماه حبس تعزیری محکوم و به استناد مواد 37،38،64،66و 79قانون مجازات اسلامی در باب مجازات‌های جایگزین حبس متهم در راستای بند ب ماده 84 قانون مذکور و نیزمواد2،4،6و8 آیین‌نامه‌های اجرایی مجازات‌های جایگزین حبس، مکلف به 1200ساعت خدمات عمومی رایگان برای محیط زیست در انجام امور پاکسازی فضای عمومی ساحل یا حریم رودخانه از زباله و مواد زاید انباشتی با هدایت و نظارت محیط زیست شد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان گیلان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر گیلان در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEGgat6mmiJXlKYnLQ
آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today
آخرین خبر گیلان در سروش :
http://sapp.ir/Gilan.Online
آخرین خبر گیلان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/160694272Cde52459bc0