آخرین خبر/ هیات دولت با صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت در اجرای پروژه اتصال بیرجند به راه‌آهن بافق - مشهد، این پروژه را که سال‌ها مردم خراسان جنوبی در انتظار عملیاتی شدن آن هستند، یک گام دیگر پیش برد.
هیات وزیران در جلسه عصر دیروز (یکشنبه) به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری، به منظور تامین هزینه‌های اجرایی پروژه اتصال بیرجند به راه‌آهن بافق - مشهد به طول حدود ۲۷۱ کیلومتر، شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ‌و نقل کشور را به عنوان نماینده این وزارت برای انعقاد قرارداد با شرکت احداث راه‌آهن بیرجند - یونسی (به سهامداری شرکت‌های تیراژ، آرادان، اس دی ام، توچال و توسار) تعیین کرد.
بهره‌مندی خراسان جنوبی از زیرساخت حمل و نقل ریلی جزو اولین مطالبات به حق مردم در ابتدایی‌ترین روزهای شکل گیری استان و حتی قبل از تاسیس خراسان جنوبی بوده که مدنظر مسئولان نیز همواره قرار داشته است.
دوره تازه ای از پیگیری مدیریت عالی استان برای اتصال بیرجند به ریل سراسری در یک سال گذشته انجام و سرانجام خبر مسرت بخش انتشار آگهی منقاصه راه‌آهن ۳۰ تیرماه امسال در رسانه‌ها منتشر شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی آن زمان اعلام کرد: فاز نخست راه‌آهن خراسان جنوبی (زاهدان - زابل - بیرجند - گناباد) و اتصال آن به راه‌آهن بافق - مشهد به طول ۳۲ کیلومتر با پیگیری استاندار به مناقصه گذاشته شد.
به گفته سید کمال الدین میرجعفریان پیگیری‌های استاندار در سفرها و دیدارهای مختلف با مقامات کشوری به ویژه سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه (اسفند پارسال) و وزیر راه و شهرسازی (اردیبهشت امسال) به استان منجر به این شد تا فاز نخست پروژه وارد مناقصه شود.
وی افزود: برای زیرسازی فاز نخست پروژه راه‌آهن بیرجند - گناباد ۹۱ میلیارد تومان اعتبار توسط شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور برآورد شده است.
معاون استاندار خراسان جنوبی اظهار امیدواری کرد که این پروژه در بازه زمانی ۱۵ تا ۴۵ روز تعیین تکلیف شود و سرمایه‌گذاران توانمند در مناقصه شرکت کنند.
وزیر راه و شهرسازی هم که ۳۰ اردیبهشت امسال وارد خراسان جنوبی شد در بدو ورود با سئوال یکی از خبرنگاران در خصوص کلنگ‌زنی راه‌آهن بیرجند مرکز این استان مواجه شد.
محمد اسلامی در این سفر گفت: یکی از پروژه‌های مهم اتصال خط راه‌آهن چابهار - زاهدان - زابل به بیرجند و اتصال به راه‌آهن سراسری است که جزو اولویت‌های نخست به شمار می‌رود.
وزیر راه و شهرسازی در ساعت پایانی حضورش وعده داد که تا ۲ یا سه ماه آینده عملیات پروژه اتصال بیرجند به راه‌آهن سراسری شروع خواهد شد.
به اعتقاد او زمانی باید کلنگ چنین پروژه مهمی زده شود که ماشین آلات پیمانکار در محل آماده به کار باشند برای همین مردم خراسان جنوبی بار دیگر امیدوار شدند تا در این فرصت سه ماه که وزیر اعلام کرده پیمانکار مربوطه مشخص و اعتبار لازم نیز تامین شود.
ظرفیت‌های اقتصادی خراسان جنوبی به ویژه مرز مشترک و طولانی با افغانستان و در حوزه بازارچه‌های مرزی یکی از مهمترین راه‌های رسیدن به بازار کشورهای همسایه بوده از طرفی رونق اقتصادی در این استان به توسعه شبکه حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و هوایی نیازمند است.
در صورت توجه به زیرساخت‌های حمل و نقل و رفع موانع در این زمینه علاوه بر رشد و رونق اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری داخلی، زمینه‌های ورود سرمایه گذاران خارجی نیز به استان فراهم می‌شود.
خراسان جنوبی در منطقه‌ای قرار دارد که از گذشته های دور بخشی از جاده ابریشم بود و نقش مهمی در توسعه اقتصادی و مبادلات تجاری کشور داشته است به طوری که ۲ کریدور اصلی کشور از این استان عبور می‌کند.
امید می‌رود با عملیاتی شدن این پروژه، آرزوی دیرینه مردم خراسان جنوبی بعد از حدود ۲ دهه انتظار به تحقق نزدیک شود.
استان مرزی خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و فقط شهرستان طبس در این استان به دلیل داشتن ناحیه بزرگ و غنی زغال سنگ و استقرار اداره کل راه آهن شرق به خط ریل سراسری متصل است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7