ایرنا/ علی‌حسین احدی‌عالی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران بیان داشت: سوزاندن بقایای گیاهی بعد از برداشت محصول از سطح مزارع باعث از بین رفتن مواد ارزشمند خاک ، افزایش شوری خاک زراعی ، آلودگی آب وهوا و محیط زیست شده و تخریب شدید مواد مغذی خاک و فقیر شدن خاک را در پی دارد.
وی اظهار داشت: سوزاندن کاه و کلش موجودات زنده و مفید خاک را از بین برده ، رطوبت خاک را کاهش داده و خاک زراعی را فشرده و سفت کرده ، حاصلخیزی خاک را کاهش می‌دهد و لطمات جبران‌ناپذیری به مزارع و خاک‌های کشاورزی و مواد آلی خاک وارد می‌کند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل همچنین بیان کرد: کشاورزان برای این اقدام خود دلایلی نظیر سریع‌تر آماده شدن زمین برای کشت بعدی و از بین بردن آفات و علف‌های هرز را عنوان می‌کنند که باید به جای این روش غلط ، استفاده از سموم مناسب و تناوب زراعی و اجرای خاکورزی حفاظتی را جایگزین کرد.
وی از کشاورزان خواست از سوزاندن کاه و کلش و بقایای گیاهی در مزارع خودداری و موارد تخلف را با شماره ارتباطات مردمی ۱۵۴۰ و یا اداره حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253