ایرنا/معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: سفرهای استاندار به شهرستان‌های این استان تاکنون حدود ۵۰۰ مصوبه داشته که عمده آنها مربوط به روستاهای محروم است.
سید کمال الدین میرجعفریان روز پنجشنبه در نشست کاری پزشکان متخصص داوطلب استان اردبیل و کاروان نذر آب مختص شهرستان سربیشه و درح با قدردانی از مسئولیت پذیری جامعه پزشکی افزود: از چند ماه گذشته تاکنون در خراسان جنوبی دورترین نقاط روستایی را رفته و از نزدیک مشکلات را دیده‌ایم حتی شخص استاندار نیز به اکثر نقاط استان سرکشی کرده‌اند.
وی گفت: در سفرهای شهرستانی نیازمندی‌ها براساس واقعیت‌ها دسته‌بندی می شود و رفع مشکلات بهداشت محیطی و تغذیه‌ای مردم در برنامه است که به صورت جدی عملیاتی می‌شود.
معاون استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: ورود به عمق سلامت جسمانی و روحی مردم با لمس مشکلات قطعا کمکی بزرگی به درمان و سلامت مردم مناطق محروم می‌کند.
وی با بیان اینکه نقطه نظرات کارشناسی در سفر پزشکان به مناطق محروم ارزشمند است اظهار داشت: خدمت در مناطق محروم افتخاری است که نصیب ما شده و باید از این فرصت نهایت استفاده را انجام داد.
میرجعفریان شروع ساخت ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان در خراسان جنوبی را اقدامی در راستای محرومیت‌زدایی عنوان کرد و گفت: با ساخت این واحدها که امیداوریم تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد قدم مناسبی در راستای مسکن مناسب، بهداشتی و ایمن برداشته خواهد شد.
وی ادامه داد: با ساخت این مسکن‌ها حدود ۶۰ درصد مسکن روستایی مناسب سازی و مابقی هم اجرایی خواهد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی خراسان جنوبی آبرسانی به روستاها را از دیگر دغدغه‌های استان دانست و گفت: با توجه به تاکید شخص استاندار در ماه‌های اخیر حرکت همه جانبه برای آبرسانی به روستاها در استان شروع شده که با استفاده از همه ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی توانستیم شرایط آبرسانی به روستاها را بهبود بخشیم.
وی با بیان اینکه آبرسانی سیار به روستاها در یک ماه گذشته ۲ برابر شده است اظهار داشت: ۳۷ مجتمع آبرسانی در دست ساخت بوده که با تکمیل آنها ۴۵۰ روستا آب پایدار خواهند داشت و مشکلات بهداشتی آب نیز تا ۲ سال آینده رفع می‌شود.
میرجعفریان ضمن تقدیر از پزشکان حاذق و متعهد که خراسان جنوبی را هدف خدمت قرار دادند افزود: خراسان جنوبی مردم متدین، متواضع و متعهد دارد که علیرغم کمبودها باز هم در دین متعهد و در مسایل اعتقادی پایدارتر و پایبندتر هستند.
وی بیان کرد: برای این مردم هر قدر خدمت شود باز هم کم است و باید افزایش یابد.
معاون استاندار خراسان جنوبی، امنیت استان را با وجود ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان یادآور شد و گفت: این امنیت برای کل کشور تسری پیدا کرده و مردم در کنار نیروهای نظامی و انتظامی مرزدار هستند.
وی با اشاره به تلاش‌های استاندار خراسان جنوبی برای حضور میدانی در اقصی نقاط استان اظهار داشت: استاندار مدیری نیست که پشت میز بنشیند بلکه در روستاها و شهرهاست یا در وزارتخانه‌ها به دنبال رایزنی است.
میرجعفریان با بیان اینکه تاکنون حدود ۶۰ درصد مقامات کشوری به استان سفر کرده و مشکلات را دیده‌اند گفت: زمانی که عمق دردها احساس نشود نتیجه این محرومیت‌ها خواهد بود لذا مشکلات در برنامه‌های کلان دیده شده که امید است در پروسه زمانی کوتاه رفع شود.
وی یکی از اقدامات مهم در مسیر توسعه خراسان جنوبی را تصویب چهار هزار میلیارد تومان اعتبار برای راه آهن عنوان کرد و افزود: با اتفاق نظر هیات وزیران، راه آهن خراسان جنوبی که پیش از این به یقین تبدیل نشده بود وارد فاز اجرایی می‌شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: این استان با دارا بودن معادن طلا، مس و زغالسنگ اما از نبود زیرساخت‌ها رنج می‌برد که همین مساله باعت شده از این نعمت‌ها خوب استفاده نشود.
وی از بهره‌برداری یک معدن طلا تا چند ماه آینده خبر داد و گفت: در راستای بهبود وضعیت معیشت مرزنشینان نیز با فعال شدن صادرات سوخت، سود خوبی ماهانه به ۲۰ هزار نفر پرداخت می‌شود و همین مساله باعث مهاجرت معکوس در سه ماه گذشته شده است.
میرجعفریان با بیان اینکه امسال ۳۶۰ روستای خراسان جنوبی گازرسانی می‌شود ادامه داد: پیش از این یک‌هزار و ۷۰۰ روستای استان خالی از سکنه شده بود که با خدمات ارایه شده امید می‌رود سطح کیفیت زندگی و سلامت مردم در روستاها بهبود یابد.
نخستین کاروان سلامت هلال‌احمر در قالب طرح «نذر آب ۲» از استان اردبیل همزمان با عید غدیر وارد خراسان جنوبی شد و فعالیت خود را در منطقه «درح» شهرستان سربیشه آغاز کرد.
این کاروان متشکل از ۳۰ نفر به مدت سه روز در منطقه درح به ارایه خدمات می پردازند. متخصص داخلی، زنان و زایمان، کودکان، چشم‌پزشک، دندان‌پزشک، روانشناس بالینی، پزشک عمومی و کارشناس بهداشت محیط از اعضای این کاروان هستند.
سربیشه در فاصله ۶۶ کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7