تسنیم/ محمد جواد نظری امروز در چهارمین همایش زلزله، مدیریت بحران و دورنمای آینده خراسان شمالی اظهار داشت: استان خراسان شمالی جز استان‌‌های حادثه خیز کشور بوده و براساس آمار و ارقام جز ده استان اول کشور در حوزه زلزله خیزی قرار دارد.
وی با اشاره حوادث رخ داده در خراسان شمالی افزود: تاکنون قریب به 84 حادثه و رخداد طبیعی را در سطح استان شاهد بودیم که آخرین آن مربوط به سیل فروردین ماه 98 می‌باشد. خراسان شمالی اولین استان متاثر از سیل بود که با تلاش و رهنمود‌های استاندار و مدیران توانستیم کمترین خسارات را در بین 25 استان داشته باشیم.
نظری با اشاره به نقش مهندسان در پیشرفت و توسعه استان تصریح کرد: طی زلزله‌ای که در سال 75 در استان رخ داد شاهد از دست دادن 84 نفر از هم استانی‌هایمان بودیم اما همان شدت زلزله در سال 96 دو کشته در بر داشت که امیدواریم در آینده همان دونفر را نیز نداشته باشیم. این نشان دهنده پیشرفت ساخت وسازها و توان ملی است. روز به روز تاب آوری شهر‌ها در حال افزایش است تا ریسک پذیری مدیریت بحران را کاهش دهیم.
مدیرکل مدیریت بحران خراسان شمالی خاطرنشان کرد: مقایسه زلزله‌های رخ داده در گذشته کشور با حال، نشان از توجه و اهتمام ویژه تمام سطوح مدیریتی، مهندسان و ورکشاپ‌ها برای انجام درست ساخت و سازهاست.
وی در ادامه گفت: طی سونامی ژاپن که با بزرگی 9 ریشتر به وقوع پیوست شاهد کشته شدن بیش‌از 30 هزار شهروند ژاپنی و تحمیل خسارات زیادی در این کشور بودیم. بر اساس زلزله ژاپن، سازمان ملل در سال 2015 سندی را تحت عنوان 7 زیر اساس طراحی و در اختیار کشورها قرار دارد.
نظری در ادامه افزود: افزایش تاب آوری جامعه و کاهش ریسک پذیری بخشی از این 7 اساس بوده که به کلی در کشور و در استان درحال اجرایی شدن است.
مدیرکل بحران خراسان شمالی با اشاره به همایش زلزله عنوان٬ داشت: امیدواریم در ورکشاپ کنونی بتوانیم از توان مهندسان و شرکت‌های دانش بنیان نهایت استفاده را داشته باشیم. از دست اندرکاران همایش نهایت تشکر را نیز داریم.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45