فارس/ تخلفی زیرپوست شهر انجام می‌شود؛ تخلفی زیر نگاه ناظران که بلبشویی به راه انداخته است. این روزها بازار داغ حلزون درمانی بی سروسامان در آرایشگاه‌ها برپاست. ماده‌ای لزج روی پوستش باقی‌مانده است، حاصل نیم ساعت نشستن روی صندلی آرایشگاه و تحمل خزیدن حلزون‌های بزرگ جثه روی پوستش چیزی نیست جز تصور معجزه‌ای به نام جوان شدن پوست. با صدای بلند می‌گوید: «سبک شده‌ام و پوستم شاداب شده»، نگاه می‌کنم و لبخند می‌زنم.
مدتی بود که می‌شنیدم حلزون تراپی یا حلزون درمانی در برخی آرایشگاه‌های زنانه بجنورد مد شده است و آرایشگاه‌هایی که این خدمات زیبایی را ارائه می‌کنند مشتری‌های زیادی دارند و با خیال راحت آن‌ها را می‌پذیرند و برخی نیز به راحتی اطمینان می‌کنند و خود را به دست آرایشگران می‌سپارند.
رضایت‌نامه برای حلزون درمانی
نمی‌دانم در دورانی که سلامتی و بهداشت نسبت به گذشته پیشرفت کرده و اطلاعات عمومی نیز ارتقا یافته است چگونه این اقدام صورت می‌گیرد؟ به‌راحتی و بدون هیچ دردسری آدرس چند آرایشگاه را که این روزها به حلزون درمانی می‌پردازند می‌گیرم. برخی آرایشگرها ادعا کرده‌اند که مدرک کارشناسی زیبایی را از مراکز آموزش عالی و برخی‌ها ادعاهای دیگری دارند.
مشتری آرایشگاهی دریکی از خیابان‌های معروف شهر بجنورد می‌شوم. سبک و سیاق نوبت‌دهی برخی آرایشگاه‌ها عوض‌شده است، آن‌ها مانند مطب‌ها برای خود منشی دارند.
وارد که می‌شوم، منشی از پشت میز خود می‌گوید: بفرمایید. به او می‌گویم که برای حلزون تراپی آمده‌ام و نرخ این خدمات را می‌پرسم، نگاهی به پوستم می‌اندازد و می‌گوید: پوستت زیاد به‌کار نیاز ندارد بنابراین با 5 جلسه شاداب، صاف، سفید و بدون هیچ‌گونه لکی می‌شود.
قیمت اش را که می‌پرسم کمی مکث می‌کند و بعد ادامه می‌دهد: جلسه‌ای 70 هزار تومان اما به شما تخفیف می‌دهیم و جلسه‌ای 50 هزار تومان حساب می‌کنیم. می‌گویم از حشرات لزج می‌ترسم و از اتفاقی که ممکن است پس از درمان برای پوستم بیفتد نگران هستم.
یکی از مشتری‌ها به‌جای منشی جواب می‌دهد که ترسی ندارد و هیچ عارضه و اتفاقی تو را تهدید نمی‌کند، هر جلسه جوان‌سازی پوست، نیم ساعت تا 40 دقیقه طول می‌کشد و پس‌ازآن کاملاً راضی خواهی بود.
از او می‌پرسم آیا فردی که حلزون درمانی می‌کند تخصصی در این زمینه دارد یا دارای مدرک است؟ او باکمی تردید جواب منفی می‌دهد بااین‌حال از او می‌خواهم برای بعدازظهر نوبتی را برایم مشخص کند و او به‌سرعت برگه‌ای را مقابلم می‌گذارد. برگه را می‌گیرم و نگاه می‌کنم، توافق‌نامه و رضایت‌نامه است که باید توسط مشتری امضا شود. رضایت‌نامه را می‌گیرم و به منشی می‌گویم می‌خواهم بیشتر فکر کنم و بعد آنجا را ترک می‌کنم.
اول قیمت، بعد نوبت
به سراغ یکی دیگر از آرایشگاه‌های شهر می‌روم، یکی از آرایشگاه‌هایی که بنام و از آن مراکز خوش آب و رنگی است که بانوان را وسوسه می‌کند تا یک بار هم که شده سری به آنجا بزنند. سالن ساکت و آرایشگری در حال انجام امور زیبایی یک مشتری است، در قسمتی از سالن اتاقی قرار دارد و در آن حلزون درمانی انجام می‌شود، خانمی در حال جوان کردن پوست خود با حلزون‌های بزرگ و عجیبی است، آخر کارش می‌رسم، دستگاهی مقابلش قرار دارد و مدام بخاری از آن خارج و تخصصی از کاری که انجام می‌شود ندارم.
حلزون‌ها به آهستگی روی پوست مشتری می‌خزند و در انتهای کار از او برای این کار 90 هزار تومان می‌گیرند. می‌گویم که قصد حلزون تراپی دارم و این جا اول از همه قیمت می‌دهند و بعد نوبتی را برایم مشخص می‌کنند.
یک مرکز زیرزمینی
دریکی دیگر از خیابان‌های شهر گفته می‌شود در آنجا یک مرکز حلزون تراپی فعالیت می‌کند. یکی از مشتری‌هایش را پیدا و او آدرس و تلفن این مرکز را که به شکل زیرزمینی فعالیت می‌کند، می‌دهد. تماس‌هایم با این مرکز منجر به ملاقات حضوری نمی‌شود و مجبور می‌شوم درباره این مرکز به گفته‌های برخی مشتری‌هایش بسنده کنم که می‌گویند این کار به شکل تخصصی برای مشتری‌های خاص انجام می‌شود.
تبلیغات وسیع در فضای مجازی
چندین مرکز آرایشی و زیبایی شهر بجنورد، تبلیغات وسیعی در فضای مجازی و اینستاگرام دارند و انواع خدمات خود را با گذاشتن فیلم و تصویر به‌عنوان نمونه کار تبلیغ می‌کنند. مشتری یکی از این مراکز می‌شوم، از طریق فضای مجازی نوبت می‌گیرم، البته ادمین این مرکز، اطلاعاتی را در اختیارم می‌گذارد تا با خیال راحت، حلزون‌های چسبان را روی پوستم قرار دهم.
صفحه مجازی یکی از این مراکز 20 هزار دنبال کننده دارد و انواع خدمات زیباسازی پوست و مو را در بایگانی و پست‌های خود تبلیغ می‌کند که یکی از آن‌ها حلزون درمانی است. دریکی از بایگانی‌های این آرایشگاه زنانه از فرایند حلزون تراپی فیلم‌برداری و برای جذب مشتری در اینستاگرام منتشرشده و جالب‌تر اینجاست که بسیاری زیر این پست‌ها برای انجام این کار ابراز علاقه کرده‌اند.
با این آرایشگاه تماس می‌گیرم و شخصی که آن‌سوی خط پاسخم را می‌دهد خود اطلاعات دقیقی ندارد و فقط می‌گوید: برای 20 دقیقه اول 40 هزار تومان، برای 40 دقیقه بعد 60 هزار تومان و برای یک ساعت بعد 90 هزار تومان باید پرداخت کنم و مدت‌زمان این کار بستگی به نظر متخصص آرایشگاه و خود فرد دارد.
او نمی‌داند که حلزون‌ها یک بار مصرف هستند یا نه. این فرد ادامه می‌دهد: اگر قصد حلزون تراپی دارم باید حضوری مراجعه و با متخصص موردنظر صحبت کنم تا وقتی را برایم مشخص کند. به او نیز می‌گویم که از حلزون‌ها ترس دارم و آیا مطمئن است حلزون‌ها سالم و بهداشتی هستند؟ او در جواب این سؤالم فقط می‌خندد و می‌گوید: حلزون‌ها سالم هستند اما از بهداشتی بودن آن‌ها مطمئن نیستم. او می‌افزاید: اگر از حلزون‌ها می‌ترسید ما روش دیگری برای پاک‌سازی و درمان پوستتان داریم. در این روش از بخور ازن و اشعه uv استفاده می‌کنیم. او قیمت این روش را 70 هزار تومان اعلام می‌کند و ادامه می‌دهد: منتظر شما هستیم. نکته جالب این است که به تمام مراکزی که رفتم یا با آن‌ها تماس گرفتم نتوانستم دریابم که آیا از هر حلزون یک بار استفاده می‌شود یا نه؟
خرید حلزون از سایت‌های غیرمجاز
کنجکاو هستم که بدانم این حلزون‌ها از کجا می‌آیند و آیا بهداشتی هستند یا نه؟ با یکی از آرایشگاه‌ها که آن‌هم در فضای مجازی تبلیغات گسترده‌ای دارد تماس می‌گیرم و ضمن گرفتن نوبت می‌خواهم از سلامت حلزون‌هایش مطمئن شوم.
او می‌گوید: این حلزون‌ها کاملاً بهداشتی هستند و با قیمت‌های متفاوت از سایت خریداری می‌شوند. در هر جلسه 10 حلزون استفاده و هر حلزون معمولی 5 هزار تومان خریداری می‌شود، به سایتی که او می‌گوید هم سری می‌زنم، انواع حلزون‌ها در این سایت فروخته می‌شوند اما حلزون گونه اسکارگو گران‌تر فروخته می‌شود و گویا با فروختن یک سی دی، حلزون درمانی را نیز آموزش می‌دهند به‌نحوی‌که همه در خانه و آرایشگاه می‌توانند این کار را انجام دهند.
جریمه نقدی کافی نیست
جریمه نقدی کافی نیست. این مطلب را مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اعلام می‌کند و از کشف چند تخلف حلزون درمانی در بازرسی کارشناسان این سازمان خبر می‌دهد؛ کشفیاتی که پرونده آن‌ها به تعزیرات حکومتی ارسال‌شده است.
دکتر «حسن براتی زاده» از بازدارنده نبودن جریمه‌ها گلایه می‌کند و می‌گوید: این مراکز پلمپ نمی‌شوند و تنها به شکل نقدی جریمه می‌شوند که این جرائم بازدارنده نیستند. وی البته اعلام می‌کند که ارائه هرگونه خدمات بهداشتی و درمانی در آرایشگاه‌ها ممنوع است و این مراکز مجوزی از مراجع ذی‌صلاح ندارند و عملاً مرتکب تخلف و فعالیت غیرمجاز دخالت در امور پزشکی می‌شوند.
این مسئول ادامه می‌دهد: تبلیغ و فروش هر نوع حلزونی در سایت‌ها و فضای مجازی ممنوع و تبلیغات این خدمات دارای ممنوعیت قانونی است و تنها برخی داروخانه‌ها مجاز به فروش داروهای خود در فضای مجازی هستند. او از وجود آلودگی و انتقال آلودگی‌های پوستی در این مراکز ابراز نگرانی می‌کند و از مردم می‌خواهد اطلاعات خود را در این خصوص به این سازمان اعلام کنند. وی اظهار می‌کند: آرایشگاه‌های متخلفی که به حلزون تراپی، ماساژ درمانی و تاتو اقدام می‌کنند به دستگاه قضا معرفی می‌شوند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45